Jedynie prawda jest ciekawa

Czy Polska i Litwa są skazane na konflikt?

27.10.2011

Dewastacja grobów polskich legionistów na Litwie, przykre piosenki o Polakach, zniszczenie litewskich pomników. Czym grozi ochłodzenie relacji między Polską a Litwą?

Na Litwie narastają groźne zjawiska wymierzone w mniejszości narodowe. Dotyka to również Polaków. Dzisiaj media podały informację o dewastacji grobów polskich legionistów na cmentarzu w Święcianach, wcześniej litewski zespół muzyczny znieważył Polaków. W piosence padły słowa „Wybiła Polakom ostatnia godzina”. Polacy natomiast zdewastowali pomniki litewskie na Suwalszczyźnie. Czy stosunki polsko-litewskie będą się pogarszać?

- Te wydarzenia są efektem pogarszającej się od kilku lat relacji polsko-litewskich – komentuje dla Stefczyk.info Michał Dworczyk, polski działacz polityczny i społeczny. Mówi, że trzeba liczyć się z tym, że jeżeli polska polityka wobec Litwy nie będzie bardziej efektywna, skuteczna i dynamiczna, to takie rzeczy będą się zdarzały.

- Na temat winnych krążą różne opinie. Bez wątpienia duża część winy leży po stronie litewskiej. To ona prowadzi do eskalacji napięcia, prowadząc do ograniczenia funkcjonowania mniejszości polskiej na Litwie. Natomiast strona polska również nie pozostaje bez winy, dlatego, że wycofaliśmy się z wielu wspólnych polsko-litewskich projektów. To zrobił rząd PO w ostatnich kilku latach. A mniej współpracy między Polską, a Litwą też ma wpływ na sytuację mniejszości polskiej na Litwie i możliwości obrony interesu tej mniejszości – komentuje Dworczyk.

MK

(fot. sxc.hu)


Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook