Jedynie prawda jest ciekawa

Czy Polska i Litwa są skazane na konflikt?

27.10.2011

Dewastacja grobów polskich legionistów na Litwie, przykre piosenki o Polakach, zniszczenie litewskich pomników. Czym grozi ochłodzenie relacji między Polską a Litwą?

Na Litwie narastają groźne zjawiska wymierzone w mniejszości narodowe. Dotyka to również Polaków. Dzisiaj media podały informację o dewastacji grobów polskich legionistów na cmentarzu w Święcianach, wcześniej litewski zespół muzyczny znieważył Polaków. W piosence padły słowa „Wybiła Polakom ostatnia godzina”. Polacy natomiast zdewastowali pomniki litewskie na Suwalszczyźnie. Czy stosunki polsko-litewskie będą się pogarszać?

- Te wydarzenia są efektem pogarszającej się od kilku lat relacji polsko-litewskich – komentuje dla Stefczyk.info Michał Dworczyk, polski działacz polityczny i społeczny. Mówi, że trzeba liczyć się z tym, że jeżeli polska polityka wobec Litwy nie będzie bardziej efektywna, skuteczna i dynamiczna, to takie rzeczy będą się zdarzały.

- Na temat winnych krążą różne opinie. Bez wątpienia duża część winy leży po stronie litewskiej. To ona prowadzi do eskalacji napięcia, prowadząc do ograniczenia funkcjonowania mniejszości polskiej na Litwie. Natomiast strona polska również nie pozostaje bez winy, dlatego, że wycofaliśmy się z wielu wspólnych polsko-litewskich projektów. To zrobił rząd PO w ostatnich kilku latach. A mniej współpracy między Polską, a Litwą też ma wpływ na sytuację mniejszości polskiej na Litwie i możliwości obrony interesu tej mniejszości – komentuje Dworczyk.

MK

(fot. sxc.hu)


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook