Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Polska i Litwa są skazane na konflikt?

27.10.2011

Dewastacja grobów polskich legionistów na Litwie, przykre piosenki o Polakach, zniszczenie litewskich pomników. Czym grozi ochłodzenie relacji między Polską a Litwą?

Na Litwie narastają groźne zjawiska wymierzone w mniejszości narodowe. Dotyka to również Polaków. Dzisiaj media podały informację o dewastacji grobów polskich legionistów na cmentarzu w Święcianach, wcześniej litewski zespół muzyczny znieważył Polaków. W piosence padły słowa „Wybiła Polakom ostatnia godzina”. Polacy natomiast zdewastowali pomniki litewskie na Suwalszczyźnie. Czy stosunki polsko-litewskie będą się pogarszać?

- Te wydarzenia są efektem pogarszającej się od kilku lat relacji polsko-litewskich – komentuje dla Stefczyk.info Michał Dworczyk, polski działacz polityczny i społeczny. Mówi, że trzeba liczyć się z tym, że jeżeli polska polityka wobec Litwy nie będzie bardziej efektywna, skuteczna i dynamiczna, to takie rzeczy będą się zdarzały.

- Na temat winnych krążą różne opinie. Bez wątpienia duża część winy leży po stronie litewskiej. To ona prowadzi do eskalacji napięcia, prowadząc do ograniczenia funkcjonowania mniejszości polskiej na Litwie. Natomiast strona polska również nie pozostaje bez winy, dlatego, że wycofaliśmy się z wielu wspólnych polsko-litewskich projektów. To zrobił rząd PO w ostatnich kilku latach. A mniej współpracy między Polską, a Litwą też ma wpływ na sytuację mniejszości polskiej na Litwie i możliwości obrony interesu tej mniejszości – komentuje Dworczyk.

MK

(fot. sxc.hu)


Warto poczytać

 1. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 7. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 8. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook