Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

19.10.2017
brexit19102017
Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach. Nic w tym dziwnego – ograniczenie emigracji było jednym z głównych postulatów zwolenników wyjścia z UE. Theresa May, premier rządu UK, postanowiła więc napisać list otwarty do obywateli unijnych państw przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii.

Na początku swojego listu May przypomina, że prawa obywateli Unii mieszkających w UK, jak i prawa Brytyjczyków mieszkających w państwach Unii, nadal pozostają dla niej priorytetem. Dementuje również informacje jakoby los imigrantów z UE miał być traktowany przez jej rząd jako karta przetargowa w negocjacjach z Brukselą. Według niej przedstawiciele władz UK i Unii są w tej kwestii całkowicie zgodni – i chodzi jedynie o dopracowanie szczegółów umowy, która nie naruszy interesów Wielkiej Brytanii, ale pozwoli imigrantom pozostać w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania.

Socjal też zostaje.

May uspokaja również, że nic nie zmieni się w kwestii dostępu do programów socjalnych – takich jak emerytury, ochrona zdrowia czy zasiłki. Obywatele UE nadal będą mogli z nich korzystać na dotychczasowych zasadach. Zapewne ta deklaracja nie kupi jej sympatii zwolenników wyjścia z UE – często w kampanii przed referendum podnosili bowiem argument, że imigranci nie wpłacali podatków do skarbca Korony, a mimo to od razu otrzymywali np. becikowe czy zasiłki dla bezrobotnych bo tak nakazywało prawo unijne.

Oczywiście pozostanie w UK będzie wymagało od imigrantów pewnego zachodu. May obiecuje jednak, że sam proces będzie szybki i nieskomplikowany, a kryteria jasne. Stwierdza jasno – każdy, kto obecnie przebywa legalnie na terenie UK będzie mógł tam nadal mieszkać, a także sprowadzić swoją rodzinę. Koszt wyrobienia sobie prawa pobytu ma nie być wyższy od kosztów uzyskania paszportu – czyli obecnie od 46 do 85 funtów. Sam proces ma być jak najprostszy – May zapowiada, że przy jego tworzeniu rząd będzie współpracował z organizacjami imigranckimi. Ma również umożliwiać dokonanie wszystkich formalności przez internet.

Co więcej, proces uzyskania prawa pobytu ma być ułatwiony w jednym kluczowym aspekcie. Obywatele UE występujący o prawo pobytu nie będą musieli już posiadać tzw. Comprehensive Health Insurance, czyli drogiej (średnio 1349 funtów rocznie) polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby. Wymóg ten został wprowadzony przez rząd UK aby imigranci nie nadwerężali państwowej służby zdrowia. Imigranci nie będą również musieli udowadniać, że mieszkali w UK przez co najmniej pięć lat przed wystąpieniem o prawo stałego pobytu, co obecnie jest wymagane.

Do ut des

May podkreśla, że Brytyjczycy doceniają wpływ imigrantów z UK na brytyjską gospodarkę, społeczeństwo i kulturę. To pierwsze na pewno jest prawdą. Po brexicie wielu ekonomistów alarmowało, że bez imigrantów zarobkowych brytyjska gospodarka nie przetrwa oraz że ograniczenie imigracji spowoduje luki na rynku pracy w kluczowych sektorach, takich jak chociażby IT, budowlanka czy służba zdrowia. Czasy, gdy imigranci pracowali na przysłowiowym zmywaku, już dawno przeszły do historii, obecnie wielu z nich zajmuje w UK wysokie stanowiska, i pozbycie się ich jest dla brytyjskiej gospodarki bardzo nieopłacalne.

Na ugodową postawę May ma również wpływ fakt, że wielu obywateli UK mieszka poza granicami Wielkiej Brytanii. Według danych Institute for Public Policy Research w samej Hiszpanii przebywa ponad 760 tysięcy Brytyjczyków, we Francji i Irlandii – po 200 tysięcy, a w Niemczech ponad 100 tysięcy. A są to dane sprzed 10 lat – obecnie te liczby zapewne są większe. Unia od początku podkreślała, że kwestia utrzymania obecnych przepisów migracyjnych jest dla niej ważna, więc każde zaostrzenie przepisów imigracyjnych w UK mogłoby spotkać się z zaostrzeniem przepisów przez UE, co postawiłoby brytyjską diasporę w trudnej sytuacji.

Wiktor Młynarz  

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 5. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 6. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 7. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 8. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook