Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Pawlak pozostanie w rządzie?

18.11.2012

Nowo wybrany prezes PSL Janusz Piechociński będzie namawiał Waldemara Pawlaka do pozostania na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki - poinformował w niedzielę rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Kosiński napisał również na twitterze, że nowo wybrany prezes PSL w niedzielę spotka się z przewodniczącym Rady Naczelnej PSL Jarosławem Kalinowskim.

Wybory w PSL komentują też politycy. Poseł PSL Stanisław Żelichowski ocenił w niedzielę, że teraz Piechociński nie ma wyboru i musi wejść do rządu.

- Mieliśmy w Polsce sytuację, kiedy (Marian) Krzaklewski kierował rządem z drugiego szeregu i to się skończyło niezbyt dobrze. Jeżeli koalicja ma trwać, a koalicja została zawarta nie między Pawlakiem a Tuskiem, tylko między PO a PSL, to powinien wejść do rządu - powiedział.

Żelichowski zaznaczył, że Pawlak jutro złoży dymisję, więc nie będzie ministrem gospodarki.

- W moim przekonaniu ma wszelkie kwalifikacje ku temu, żeby być ministrem gospodarki, również Janusz Piechociński. Będziemy o tym rozmawiać z premierem, bo premier ma tu jakąś wizję - powiedział.

Jak dodał, pozostali ministrowie z PSL będą "oceniani cyklicznie, tak jak są".

- Nie widzę powodu do dymisji ministra pracy, ani ministra rolnictwa. Będą oceniani systematycznie. Jeżeli któryś nie będzie wykonywał obowiązków, jakie na jego nałożono, to będzie zmieniony - powiedział.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO) ocenił z kolei, że w najbliższych dniach PSL musi wypracować jednolite stanowisko wobec ewentualnych zmian rządowych. - To będzie wspólne stanowisko PSL, które będzie przedmiotem rozmowy z premierem Tuskiem - powiedział.

Zdaniem Protasiewicza możliwe jest, że Pawlak zostanie w rządzie, a Piechociński poza nim. - Taka koncepcja jest możliwa, bo PSL ma wielu wykwalifikowanych polityków, którzy mogliby objąć funkcje ministerialne, natomiast dużo lepiej, jeśli lider jest członkiem rządu, bo wtedy nie ma ryzyka napięć pomiędzy zapleczem parlamentarnym a ministrami. Ale decyzja w pierwszej kolejności należy do PSL - podkreślił.

Europoseł ocenił też, że dwaj pozostali ministrowie z ramienia PSL - minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister rolnictwa Stanisław Kalemba - "dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków".

W jego ocenie ewentualna zmiana na tych stanowiskach musiałaby wystąpić na wniosek kolegialnych władz PSL.

- Musiałaby też wiązać się z dobrą, alternatywną propozycją personalną, bowiem premier Tusk jest otwarty na propozycje personalne koalicjanta, ale wiadomo, że dobiera współpracowników również pod kątem merytorycznym. Obaj ministrowie są dobrymi ministrami, więc to zależy od ewentualnych propozycji i wewnętrznych ustaleń PSL - dodał.

Pytany o to, czy premier przyjmie zapowiedzianą przez Pawlaka dymisję ze stanowisk wicepremiera i ministra gospodarki, Protasiewicz powiedział, że "jeśli decyzja (Pawlaka) będzie nienaruszalna, to oczywiście nie sposób na siłę trzymać w rządzie osobę, która jest zdecydowana z rządu odejść".

Dodał, że alternatywą dla koalicji PO-PSL byłaby wyłącznie koalicja Platformy z co najmniej dwoma innymi ugrupowaniami lewicowymi. - Nie jest łatwo i nie ma sensu dokonywać radykalnych zmian, bo one będą tylko destabilizowały sytuację w parlamencie i w kraju, a nikt tego w czasach kryzysu sobie nie życzy, zwłaszcza, że wyniki tej koalicji, mimo trudnych okoliczności kryzysowych, są naprawdę przyzwoite i są dobrze oceniane przez Polaków - powiedział.

Greg/PAP
[fot. Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook