Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna rozprzestrzenia "fake news"? Kulisy manipulacji w sprawie "zastraszania kobiecych organizacji"

05.10.2017

W środę 4 października policja weszła do siedzib kilku stowarzyszeń i organizacji feministycznych, między innymi do Centrum Praw Kobiet i lubuskiego stowarzyszenia "Baba". Policjanci chcieli zabezpieczyć dokumenty dotyczące finansowania projektów ze środków Ministerstwa Finansów w latach 2012-2015. Wizyta policji miała miejsce w związku z postępowaniem, które toczy się w sprawie nieprawidłowości dotyczących ich wydawania przez pracowników ministerstwa w latach 2012-2015.

Wizyty policji miały miejsce dzień po protestach środowisk feministycznych domagających się legalizacji aborcji (protestach, dodajmy, które same feministki uznały za porażkę frekwencyjną). To z tego powodu w lewicowych mediach pojawiły się utrzymane w alarmistycznym tonie artykuły sugerujące, że działanie policjantów nie miało nic wspólnego z zabezpieczeniem dokumentów potrzebnych w śledztwie. Według ich autorów miała to być demonstracja siły w wykonaniu PiS, chcącego zastraszyć organizacje feministyczne, a nakaz zabezpieczenia dokumentacji był tylko pretekstem.

Feministka dementuje

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać jedna z najbardziej zainteresowanych osób, Anita Kucharska-Dziedzic, prezes stowarzyszenia "Baba". W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu pani Anita uspokaja swoich zwolenników, że ani jej ani jej pracownikom nie stała się żadna krzywda. Według niej nic nie wskazuje, że policja miała jakiekolwiek ukryte motywy. „Prokurator wziął na celownik nie nas czy jakąkolwiek organizację pozarządową, ale pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości poprzedniej ekipy. Protokół z mojego przesłuchania jako świadka był wyjątkowo krótki, bo nie mam żadnej wiedzy, jakoby w ministerstwie w latach 2012-2015 ktoś nadużył uprawnień albo nie dopełnił obowiązków.” - czytamy w jej oświadczeniu.

Pani Anita przyznaje, że zabezpieczenie przez policję komputera utrudni stowarzyszeniu pracę i prosi sympatyków o podarowanie nowego. Równocześnie chwali jednak profesjonalizm i kulturę policjantów. 

Sprawa zapewne by się na tym zakończyła i nie byłoby w niej nic dziwnego – żyjemy w końcu w epoce tzw. "clickbaitów”, a tytuły typu „Czy PiS prześladuje feministki” przyciągnęły więcej czytelników niż „Prokuratura zabezpieczyła dokumenty potrzebne w śledztwie”.

Ale Nowoczesna postanowiła wtrącić swoje trzy grosze. Na ich oficjalnej stronie na FB znalazł się wpis zachęcający sympatyków partii do wsparcia finansowego organizacji feministycznych. Dołączony do niego obrazek cytuje posłankę Monikę Rossę, która informuje o tym, że policja weszła do siedzib feministek i że "Baba" nie może funkcjonować bez komputera.

Jednak towarzyszący rzeczonemu zdjęciu tekst stwierdza jasno: „Organizacje walczące o prawa kobiet zastraszane przez Policję!!!”. Co, w świetle oświadczenia Anity Kucharskiej-Dziedzic, jest nieprawdą. Także oświadczenie opublikowane przez Centrum Praw Kobiet, oddział w Łodzi jasno stwierdza, że wizyta policji miała miejsce w związku z śledztwem prowadzonym przeciwko pracownikom ministerstwa – chociaż jego autorzy sugerują, że mogła to być demonstracja.

Wpisu na oficjalnej stronie Nowoczesnej nie można wytłumaczyć brakiem informacji. Pojawił się bowiem circa 20 godzin po oświadczeniu pani Kucharskiej-Dziedzic. 

Postprawda

Sprawie dodatkowego smaczku dodaje fakt, że członkowie Nowoczesnej wypowiadali się ostro o tzw. „fake newsach”, fałszywych informacjach publikowanych przez dziennikarzy. „Fake news, pomówienie czy internetowa plotka mogą zniszczyć komuś życie czy biznes” twierdziła posłanka Scheuring-Wielgus w czerwcu, gdy jej partia zaproponowała zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które miałyby ułatwić walkę z fałszywkami - „Osoba rozpowszechniająca kłamstwa nie może ukrywać się po drugiej stronie komputera i być bezkarna”.

Czy teraz partii Ryszarda Petru starczy odwagi aby wziąć odpowiedzialność za administratorów własnej strony i sprostować fałszywą informację o prześladowaniu organizacji feministycznych przez policję?

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 2. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 3. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 4. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 5. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 6. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 7. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook