Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna rozprzestrzenia "fake news"? Kulisy manipulacji w sprawie "zastraszania kobiecych organizacji"

05.10.2017

W środę 4 października policja weszła do siedzib kilku stowarzyszeń i organizacji feministycznych, między innymi do Centrum Praw Kobiet i lubuskiego stowarzyszenia "Baba". Policjanci chcieli zabezpieczyć dokumenty dotyczące finansowania projektów ze środków Ministerstwa Finansów w latach 2012-2015. Wizyta policji miała miejsce w związku z postępowaniem, które toczy się w sprawie nieprawidłowości dotyczących ich wydawania przez pracowników ministerstwa w latach 2012-2015.

Wizyty policji miały miejsce dzień po protestach środowisk feministycznych domagających się legalizacji aborcji (protestach, dodajmy, które same feministki uznały za porażkę frekwencyjną). To z tego powodu w lewicowych mediach pojawiły się utrzymane w alarmistycznym tonie artykuły sugerujące, że działanie policjantów nie miało nic wspólnego z zabezpieczeniem dokumentów potrzebnych w śledztwie. Według ich autorów miała to być demonstracja siły w wykonaniu PiS, chcącego zastraszyć organizacje feministyczne, a nakaz zabezpieczenia dokumentacji był tylko pretekstem.

Feministka dementuje

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać jedna z najbardziej zainteresowanych osób, Anita Kucharska-Dziedzic, prezes stowarzyszenia "Baba". W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu pani Anita uspokaja swoich zwolenników, że ani jej ani jej pracownikom nie stała się żadna krzywda. Według niej nic nie wskazuje, że policja miała jakiekolwiek ukryte motywy. „Prokurator wziął na celownik nie nas czy jakąkolwiek organizację pozarządową, ale pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości poprzedniej ekipy. Protokół z mojego przesłuchania jako świadka był wyjątkowo krótki, bo nie mam żadnej wiedzy, jakoby w ministerstwie w latach 2012-2015 ktoś nadużył uprawnień albo nie dopełnił obowiązków.” - czytamy w jej oświadczeniu.

Pani Anita przyznaje, że zabezpieczenie przez policję komputera utrudni stowarzyszeniu pracę i prosi sympatyków o podarowanie nowego. Równocześnie chwali jednak profesjonalizm i kulturę policjantów. 

Sprawa zapewne by się na tym zakończyła i nie byłoby w niej nic dziwnego – żyjemy w końcu w epoce tzw. "clickbaitów”, a tytuły typu „Czy PiS prześladuje feministki” przyciągnęły więcej czytelników niż „Prokuratura zabezpieczyła dokumenty potrzebne w śledztwie”.

Ale Nowoczesna postanowiła wtrącić swoje trzy grosze. Na ich oficjalnej stronie na FB znalazł się wpis zachęcający sympatyków partii do wsparcia finansowego organizacji feministycznych. Dołączony do niego obrazek cytuje posłankę Monikę Rossę, która informuje o tym, że policja weszła do siedzib feministek i że "Baba" nie może funkcjonować bez komputera.

Jednak towarzyszący rzeczonemu zdjęciu tekst stwierdza jasno: „Organizacje walczące o prawa kobiet zastraszane przez Policję!!!”. Co, w świetle oświadczenia Anity Kucharskiej-Dziedzic, jest nieprawdą. Także oświadczenie opublikowane przez Centrum Praw Kobiet, oddział w Łodzi jasno stwierdza, że wizyta policji miała miejsce w związku z śledztwem prowadzonym przeciwko pracownikom ministerstwa – chociaż jego autorzy sugerują, że mogła to być demonstracja.

Wpisu na oficjalnej stronie Nowoczesnej nie można wytłumaczyć brakiem informacji. Pojawił się bowiem circa 20 godzin po oświadczeniu pani Kucharskiej-Dziedzic. 

Postprawda

Sprawie dodatkowego smaczku dodaje fakt, że członkowie Nowoczesnej wypowiadali się ostro o tzw. „fake newsach”, fałszywych informacjach publikowanych przez dziennikarzy. „Fake news, pomówienie czy internetowa plotka mogą zniszczyć komuś życie czy biznes” twierdziła posłanka Scheuring-Wielgus w czerwcu, gdy jej partia zaproponowała zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które miałyby ułatwić walkę z fałszywkami - „Osoba rozpowszechniająca kłamstwa nie może ukrywać się po drugiej stronie komputera i być bezkarna”.

Czy teraz partii Ryszarda Petru starczy odwagi aby wziąć odpowiedzialność za administratorów własnej strony i sprostować fałszywą informację o prześladowaniu organizacji feministycznych przez policję?

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook