Jedynie prawda jest ciekawa


Czy młodzi będą pamiętać o bohaterach?

21.05.2012

Ruch obrońców nauczania historii w liceach rośnie w siłę. Już we środę 23 maja o godz. 12, przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się happening z udziałem Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława".

"€žCzy będziesz o mnie pamiętać" -€ pod takim hasłem odbędzie się publiczne  odczytanie Raportu Witolda Pileckiego. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na negatywne skutki reformy oświaty. Obawiają się, że od września 2012 uczniowie stracą dostęp do wiedzy o polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Pilecki.

€ž- 25 maja minie 64 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego życiorys już dawno powinien zostać sfilmowany. Chcemy by uczniowie liceum mieli okazję dowiedzieć się kim był ten wielki patriota i wspaniały polski bohater. Reforma oświaty sprawia, że nie będzie ku temu "okazji" - mówi Dariusz Piontkowski, organizator wydarzenia.

W Krakowie, 19 maja powstała Obywatelska Komisji Edukacji Narodowej, której celem jest zastopowanie zmian w licealnym programie nauczania historii. Na dziedzińcu ministerstwa Edukacji Narodowej trwa pikieta przeciwników tej reformy. Organizatorzy akcji "€žCzy będziesz pamiętać" dołączają do ruchu sprzeciwu.

- €žMamy nadzieję, że polskie władze zmienią swoją decyzję i już od września uczniowie liceów będą mogli poznać życiorys Rotmistrza Pileckiego i innych polskich bohaterów - dodaje Piontkowski.

Organizatorzy przypominają, że "€žkto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie". - Publiczne odczytanie Raportu Witolda Pileckiego odbędzie się o godz. 12 przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego, na Krakowskim Przedmieściu. W wydarzeniu wezmą udział członkowie Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława" w historycznych mundurach.

AT
[fot. Wikipedia.org]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook