Jedynie prawda jest ciekawa


Czy młodzi będą pamiętać o bohaterach?

21.05.2012

Ruch obrońców nauczania historii w liceach rośnie w siłę. Już we środę 23 maja o godz. 12, przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się happening z udziałem Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława".

"€žCzy będziesz o mnie pamiętać" -€ pod takim hasłem odbędzie się publiczne  odczytanie Raportu Witolda Pileckiego. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na negatywne skutki reformy oświaty. Obawiają się, że od września 2012 uczniowie stracą dostęp do wiedzy o polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Pilecki.

€ž- 25 maja minie 64 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego życiorys już dawno powinien zostać sfilmowany. Chcemy by uczniowie liceum mieli okazję dowiedzieć się kim był ten wielki patriota i wspaniały polski bohater. Reforma oświaty sprawia, że nie będzie ku temu "okazji" - mówi Dariusz Piontkowski, organizator wydarzenia.

W Krakowie, 19 maja powstała Obywatelska Komisji Edukacji Narodowej, której celem jest zastopowanie zmian w licealnym programie nauczania historii. Na dziedzińcu ministerstwa Edukacji Narodowej trwa pikieta przeciwników tej reformy. Organizatorzy akcji "€žCzy będziesz pamiętać" dołączają do ruchu sprzeciwu.

- €žMamy nadzieję, że polskie władze zmienią swoją decyzję i już od września uczniowie liceów będą mogli poznać życiorys Rotmistrza Pileckiego i innych polskich bohaterów - dodaje Piontkowski.

Organizatorzy przypominają, że "€žkto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie". - Publiczne odczytanie Raportu Witolda Pileckiego odbędzie się o godz. 12 przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego, na Krakowskim Przedmieściu. W wydarzeniu wezmą udział członkowie Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława" w historycznych mundurach.

AT
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 5. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 6. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 7. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook