Jedynie prawda jest ciekawa


Czy młodzi będą pamiętać o bohaterach?

21.05.2012

Ruch obrońców nauczania historii w liceach rośnie w siłę. Już we środę 23 maja o godz. 12, przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się happening z udziałem Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława".

"€žCzy będziesz o mnie pamiętać" -€ pod takim hasłem odbędzie się publiczne  odczytanie Raportu Witolda Pileckiego. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na negatywne skutki reformy oświaty. Obawiają się, że od września 2012 uczniowie stracą dostęp do wiedzy o polskich bohaterach, takich jak rotmistrz Pilecki.

€ž- 25 maja minie 64 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego życiorys już dawno powinien zostać sfilmowany. Chcemy by uczniowie liceum mieli okazję dowiedzieć się kim był ten wielki patriota i wspaniały polski bohater. Reforma oświaty sprawia, że nie będzie ku temu "okazji" - mówi Dariusz Piontkowski, organizator wydarzenia.

W Krakowie, 19 maja powstała Obywatelska Komisji Edukacji Narodowej, której celem jest zastopowanie zmian w licealnym programie nauczania historii. Na dziedzińcu ministerstwa Edukacji Narodowej trwa pikieta przeciwników tej reformy. Organizatorzy akcji "€žCzy będziesz pamiętać" dołączają do ruchu sprzeciwu.

- €žMamy nadzieję, że polskie władze zmienią swoją decyzję i już od września uczniowie liceów będą mogli poznać życiorys Rotmistrza Pileckiego i innych polskich bohaterów - dodaje Piontkowski.

Organizatorzy przypominają, że "€žkto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie". - Publiczne odczytanie Raportu Witolda Pileckiego odbędzie się o godz. 12 przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego, na Krakowskim Przedmieściu. W wydarzeniu wezmą udział członkowie Grupy Historycznej "€žZgrupowanie Radosława" w historycznych mundurach.

AT
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook