Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnicze chińskie konta obserwują posłankę Nowoczesnej. Czy Gasiuk-Pihowicz ma fanów w Państwie Środka?

06.04.2018
gasiuk06042018
Tajemnicze chińskie konta obserwują posłankę Nowoczesnej. Czy Gasiuk-Pihowicz ma fanów w Państwie Środka?

Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się do krążących od jakiegoś czasu plotek jakoby kupowała obserwujących na Twitterze. Posłanka Nowoczesnej stwierdziła kategorycznie, że nigdy tego nie robiła a osoby, które twierdzą coś innego, kłamią.

Czy aby na pewno?

Kupowanie fałszywych obserwujących to praktyka, której regulamin Twittera wyraźnie zabrania, grożąc nawet usunięciem konta tym, którzy się jej oddają. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona bardzo popularna wśród osób publicznych, chociaż jej skuteczność jest kwestią mocno dyskusyjną i wielu fachowców twierdzi, że ma na celu jedynie pompowanie ego właściciela konta. Na szczęście większość fałszywych kont jest tworzona na szybko, często przez automatyczny skrypt, dzięki czemu nawet z daleka nie przypominają prawdziwych ludzi i do ich weryfikacji nie potrzeba dostępu do maszyny Voighta-Kampffa.

Każda akcja wywołuje reakcję, a reakcją na zalew fałszywych kont, których uwagę można kupić za pieniądze, było powstanie licznych stron, które pozwalają sprawdzić przy użyciu skryptów to ile kont śledzących daną osobę jest prawdziwych. Najpopularniejszym z nich jest chyba Twitteraudit.com. Po wpisaniu w odpowiednim polu nazwy użytkownika posłanki Gasiuk-Pihowicz otrzymujemy informację, że aż 39% śledzących ją osób to fałszywe konta. Dla porównania w wypadku szefowej Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer, ta sama strona raportuje jedynie 24% fałszywych kont. W wypadku Ryszarda Petru jest gorzej, dużo gorzej – aż 69% śledzących go kont według algorytmów audytu jest fałszywa. Joanna Scheuring-Wielgus przeszła za to ten test śpiewająco – zaledwie 9% kont wzbudziło wątpliwości.

Oczywiście algorytmy nie są doskonałe i wyniki z tej strony, jak i wszystkich podobnych, należy traktować z przymrużeniem oka. Autor tego artykułu ma, według Twitteraudit, 5% fałszywych obserwujących, chociaż jest pewny, że żadnego nie kupił. Na szczęście dla dociekliwych Twitter umożliwia przejrzenie listy obserwujących każdego użytkownika. I co widzimy u posłanki Gasiuk-Pihowicz?

Otóż w oczy rzuca się całkiem spora liczba kont, których nazwy składają się z brzmiącego jak język chiński wyrazu i przypadkowego numeru: gongxi50883183, tanhong607770, luozhu3328188, dizou748886 i tak dalej. Często występują razem całymi blokami, po kilka-kilkanaście naraz, co oznacza, że te konta zaczęły obserwować posłankę Gasiuk-Pihowicz w zbliżonym czasie. „Chińskie” konta zaczęły obserwować posłankę w kwietniu. W marcu zaczęły obserwować ją konta typu Grzes22196504, Marta55060446, Marek13169039, Marek13169039 itp. Oczywiście sam fakt, że pani Gasiuk-Pihowicz jest obserwowana przez Chińczyków nie jest żadnym dowodem – internetowe translatory są coraz lepsze, a być może mieszkańcy Państwa Środka są fanami jej stylu uprawiania polityki. Dużo większe zdziwienie niż nazwy kont budzi jednak to, że wszystkie są niemal identyczne. Brak zdjęcia profilowego, brak jakichkolwiek informacji dodatkowych, login stanowiący równocześnie nazwę użytkownika. Brak jakiejkolwiek aktywności poza śledzeniem – zero wysłanych tweetów, zero odpowiedzi, zero polubień. Kilkunastu do kilkudziesięciu obserwowanych, praktyczny brak obserwujących. Oczywiście dokładna weryfikacja tego, czy te konta są fałszywe, leży poza naszymi możliwościami, ale na pierwszy rzut oka widać, że tak jest i że zostały utworzone przez skrypty a nie żywych ludzi.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy sprawdzi się kogo te konta obserwują. Pojawiają się tam bowiem inne tuzy naszej polityki i dziennikarstwa, jak na przykład Rafał Trzaskowski (72% fałszywych obserwujących wg Twitteraudit), Joanna Mucha (55%), Donald Tusk (75%), czy Tomasz Lis (61%). „Chińskie” konta są jednak, gwoli sprawiedliwości, apolityczne i wśród śledzonych przez nich osób trafiają się też luminarze drugiej strony, jak np. Patryk Jaki (27%), Magda Ogórek (37%) czy Dawid Wildstein (42%).

Oczywiście sam fakt, że wśród obserwujących Kamilę Gasiuk-Pihowicz są fałszywe konta nie oznacza, że to ona zapłaciła za nie pośrednikowi. Równie dobrze mogło to być sprawką np. agencji PRowej czy nawet nadgorliwego asystenta i posłanka o tym nawet nie wie. A być może te konta wcale nie są fałszywe i po prostu dla wielu Chińczyków korzystających z Twittera nie ma nic ciekawszego, niż śledzenie polskich polityków i dziennikarzy.

wm


Warto poczytać

 1. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 2. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 3. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 4. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 5. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 6. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 7. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 8. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook