Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnicze chińskie konta obserwują posłankę Nowoczesnej. Czy Gasiuk-Pihowicz ma fanów w Państwie Środka?

06.04.2018
gasiuk06042018
Tajemnicze chińskie konta obserwują posłankę Nowoczesnej. Czy Gasiuk-Pihowicz ma fanów w Państwie Środka?

Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się do krążących od jakiegoś czasu plotek jakoby kupowała obserwujących na Twitterze. Posłanka Nowoczesnej stwierdziła kategorycznie, że nigdy tego nie robiła a osoby, które twierdzą coś innego, kłamią.

Czy aby na pewno?

Kupowanie fałszywych obserwujących to praktyka, której regulamin Twittera wyraźnie zabrania, grożąc nawet usunięciem konta tym, którzy się jej oddają. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona bardzo popularna wśród osób publicznych, chociaż jej skuteczność jest kwestią mocno dyskusyjną i wielu fachowców twierdzi, że ma na celu jedynie pompowanie ego właściciela konta. Na szczęście większość fałszywych kont jest tworzona na szybko, często przez automatyczny skrypt, dzięki czemu nawet z daleka nie przypominają prawdziwych ludzi i do ich weryfikacji nie potrzeba dostępu do maszyny Voighta-Kampffa.

Każda akcja wywołuje reakcję, a reakcją na zalew fałszywych kont, których uwagę można kupić za pieniądze, było powstanie licznych stron, które pozwalają sprawdzić przy użyciu skryptów to ile kont śledzących daną osobę jest prawdziwych. Najpopularniejszym z nich jest chyba Twitteraudit.com. Po wpisaniu w odpowiednim polu nazwy użytkownika posłanki Gasiuk-Pihowicz otrzymujemy informację, że aż 39% śledzących ją osób to fałszywe konta. Dla porównania w wypadku szefowej Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer, ta sama strona raportuje jedynie 24% fałszywych kont. W wypadku Ryszarda Petru jest gorzej, dużo gorzej – aż 69% śledzących go kont według algorytmów audytu jest fałszywa. Joanna Scheuring-Wielgus przeszła za to ten test śpiewająco – zaledwie 9% kont wzbudziło wątpliwości.

Oczywiście algorytmy nie są doskonałe i wyniki z tej strony, jak i wszystkich podobnych, należy traktować z przymrużeniem oka. Autor tego artykułu ma, według Twitteraudit, 5% fałszywych obserwujących, chociaż jest pewny, że żadnego nie kupił. Na szczęście dla dociekliwych Twitter umożliwia przejrzenie listy obserwujących każdego użytkownika. I co widzimy u posłanki Gasiuk-Pihowicz?

Otóż w oczy rzuca się całkiem spora liczba kont, których nazwy składają się z brzmiącego jak język chiński wyrazu i przypadkowego numeru: gongxi50883183, tanhong607770, luozhu3328188, dizou748886 i tak dalej. Często występują razem całymi blokami, po kilka-kilkanaście naraz, co oznacza, że te konta zaczęły obserwować posłankę Gasiuk-Pihowicz w zbliżonym czasie. „Chińskie” konta zaczęły obserwować posłankę w kwietniu. W marcu zaczęły obserwować ją konta typu Grzes22196504, Marta55060446, Marek13169039, Marek13169039 itp. Oczywiście sam fakt, że pani Gasiuk-Pihowicz jest obserwowana przez Chińczyków nie jest żadnym dowodem – internetowe translatory są coraz lepsze, a być może mieszkańcy Państwa Środka są fanami jej stylu uprawiania polityki. Dużo większe zdziwienie niż nazwy kont budzi jednak to, że wszystkie są niemal identyczne. Brak zdjęcia profilowego, brak jakichkolwiek informacji dodatkowych, login stanowiący równocześnie nazwę użytkownika. Brak jakiejkolwiek aktywności poza śledzeniem – zero wysłanych tweetów, zero odpowiedzi, zero polubień. Kilkunastu do kilkudziesięciu obserwowanych, praktyczny brak obserwujących. Oczywiście dokładna weryfikacja tego, czy te konta są fałszywe, leży poza naszymi możliwościami, ale na pierwszy rzut oka widać, że tak jest i że zostały utworzone przez skrypty a nie żywych ludzi.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy sprawdzi się kogo te konta obserwują. Pojawiają się tam bowiem inne tuzy naszej polityki i dziennikarstwa, jak na przykład Rafał Trzaskowski (72% fałszywych obserwujących wg Twitteraudit), Joanna Mucha (55%), Donald Tusk (75%), czy Tomasz Lis (61%). „Chińskie” konta są jednak, gwoli sprawiedliwości, apolityczne i wśród śledzonych przez nich osób trafiają się też luminarze drugiej strony, jak np. Patryk Jaki (27%), Magda Ogórek (37%) czy Dawid Wildstein (42%).

Oczywiście sam fakt, że wśród obserwujących Kamilę Gasiuk-Pihowicz są fałszywe konta nie oznacza, że to ona zapłaciła za nie pośrednikowi. Równie dobrze mogło to być sprawką np. agencji PRowej czy nawet nadgorliwego asystenta i posłanka o tym nawet nie wie. A być może te konta wcale nie są fałszywe i po prostu dla wielu Chińczyków korzystających z Twittera nie ma nic ciekawszego, niż śledzenie polskich polityków i dziennikarzy.

wm


Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook