Jedynie prawda jest ciekawa


Czy będzie śnieg w święta? Ekspert nie ma wątpliwości

22.12.2017
Snieg
Czy będzie śnieg w święta? Ekspert nie ma wątpliwości

W ostatnich piętnastu latach tylko pięć razy święta Bożego Narodzenia były mroźne i zimowe. W tym roku będzie nadzwyczaj ciepło i nie możemy liczyć na śnieg; temperatury mogą sięgnąć nawet 10 st. C. - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Krzysztof Markowicz

W Polsce zimą pada coraz mniej śniegu, a pokrywa śnieżna utrzymuje się coraz krócej. Ten trend widać wyraźnie zwłaszcza w czasie wieloletnich obserwacji pogody, prowadzonych przez wiele dekad - mówi w rozmowie z PAP fizyk atmosfery prof. Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW w Warszawie.

Ekspert dodał, że w tym roku w Polsce czekają nas wyjątkowo ciepłe święta Bożego Narodzenia. Miejscami temperatura może osiągnąć nawet 10 st. C. Biały puch będzie można obejrzeć jeszcze zapewne w Zakopanem, ale i tam słupek rtęci wskaże nawet kilka kresek na plusie. - Możemy jedynie liczyć na to, że - jeśli śnieg spadnie - to nie stopi się cały od razu - mówi fizyk.

Nawet w okolicach polskiego "bieguna zimna" - w rejonie Suwałk - temperatura wyniesie do ok. 7 st. C., więc o śniegu można będzie tylko pomarzyć - dodał naukowiec.

Prof. Markowicz przypomniał, że w ostatnich piętnastu latach w święta Bożego Narodzenia tylko pięć razy mieliśmy do czynienia z zimową aurą; było to w latach 2002, 2003, 2007, 2008 i 2010. Przy czym w 2002 r. było bardzo mroźnie z relatywnie niewielką pokrywą śnieżną, a w 2010 r. temperatury były zbliżone do zera, ale niemal na terenie całego kraju występowała gruba pokrywa śnieżna. Natomiast wszystkie święta od 2011 r. były bardzo ciepłe.

Jak powiedział, do zmniejszenia skali opadów śniegu w Polsce przyczynia się wzrastająca temperatura powietrza, która rośnie o ok. ćwierć stopnia Celsjusza w skali dekady. W Polsce średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. -3 do -1 st. C. Oczekiwane na dłuższą metę podwyższenie temperatur do wartości zbliżonych do zera spowoduje, że w niektórych częściach kraju opadów śniegu może będzie nieco więcej - wtedy też płatki śniegu stają się zdecydowanie większe. Pokrywa śnieżna będzie się jednak utrzymywać bardzo krótko, nie dając nam nawet czasu, by się nią dobrze nacieszyć.

Naukowiec przypomniał, że wbrew pozorom silny mróz nie sprzyja opadom śniegu. Dlatego zmiany klimatyczne (ocieplenie) mogą w niektórych rejonach przyczynić się do zwiększenia opadów - zwłaszcza tam, gdzie dziś panują ekstremalnie niskie temperatury. - Nie dotyczy to Polski - zastrzegł fizyk.

Taka sytuacja wynika z faktu, że w temperaturze bliskiej zera stopni Celsjusza ilość pary wodnej w atmosferze jest stosunkowo największa. Para może się skrystalizować w formie śniegu.

W ocenie prof. Markowicza trudno jest przewidzieć, jak będą wyglądały zimy w kolejnych latach. Nie można wykluczyć, że za rok Warszawę zasypie pół metra śniegu. - Jednak jeśli tendencja związana ze wzrostem temperatur utrzyma się na podobnym poziomie, śnieg będzie w Polsce zjawiskiem coraz rzadszym - dodał.

PAP

Warto poczytać

 1. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 2. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 3. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 4. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 5. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 6. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 7. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook