Jedynie prawda jest ciekawa


Czwarta grzywna dla prezydent Warszawy

25.07.2017

Komisja weryfikacyjna badała sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki, dawny adres Sienna 29. Po raz kolejny nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny. Była to czwarta nieobecność prezydent stolicy. Wcześniej za niestawiennictwa na wezwanie komisja ukarała ją w sumie 9 tys. zł grzywny.

Pełnomocniczka prezydent Warszawy podkreślała, że od godz. 9.30 do godz. 15 Gronkiewicz-Waltz uczestniczyła w posiedzeniu zespołu koordynującego, który od lat zbiera się we wtorki. "Omawiane są bardzo istotne kwestie dla miasta m.in. inwestycje na Białołęce, budowy parkingów strategicznych, wydatki bieżące na oświatę" – dodała pełnomocniczka.

Dziękując za te wyjaśnienia, szef komisji Patryk Jaki podkreślał, iż "trudno przyjąć, że te sprawy są ważniejsze od najważniejszego placu w centrum miasta, jakim jest pl. Defilad". Jaki podkreślił: "Komisja ma za zadanie wyjaśnić kwestie związane z reprywatyzacją w Warszawie i do tego będziemy dążyć".

Podejrzane zmiany w planach zagospodarowania, bez "handlarza roszczeń"

Rozpatrywana na dzisiejszym posiedzeniu sprawa Siennej 29 wiąże się z nieodległą działką pod dawnym adresem Chmielna 70, której sprawę komisja badała 13 lipca. W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. Według wtorkowych zeznań jednej ze stron 13 lipca w Ratuszu zapadła decyzja o wznowieniu tej sprawy. W 2010 r. - jak informowało ugrupowanie samorządowe Miasto Jest Nasze - ówczesny wiceprezydent Jacek Wojciechowicz przygotował, przyjęty wtedy błyskawicznie przez Radę Miasta, plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał na działkach Chmielna 70 i Sienna 29 wznieść budynki o wysokości już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty ws. reprywatyzacji m.in. Siennej 29 Maciejowi M. i rzeczoznawcy Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę - jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń - na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. opuścił areszt po wpłacie 60 tys. zł kaucji.

Świadkowie przesłuchiwani dziś przez komisję poinformowali, że w 2010 r. - jako radni - składali liczne interpelacje do władz miasta ws. reprywatyzacji.

Szef komisji, Patryk Jaki pytał, czy zbiegiem okoliczności było, że miasto rezygnuje z budowy w tym miejscu parkingu na rzecz wysokiej zabudowy "akurat w tym samym czasie, gdy pozytywne decyzje roszczeniowe uzyskuje pan Maciej M.?" Jeden z ówczesnych stołecznych urzędników przyznał, że Maciej M. przyszedł do niego z awanturą, że "miasto planuje budowę parkingu".

Pełnomocnik Macieja M., mecenas Marek Gromelski wnosił by na przyszłość nie stosować wobec M. określenia "handlarz roszczeń" jako "pejoratywnego i chybionego merytorycznie".

"Pan mecenas oczywiście ma takie prawo, tylko problem polega na tym, że jeżeli państwo chcecie sprowadzić tę dyskusję do tego, że na temat reprywatyzacji powinni dyskutować tylko świetnie wykształceni prawnicy, to chcę powiedzieć, że do tej pory właśnie dyskusja tak wyglądała, a reszta ludzi to ma być z boku i w ogóle się tym nie interesować" – odparł Jaki.

PAP/MBB

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 2. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 3. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 4. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 5. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook