Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czuma wrócił do Ministerstwa Sprawiedliwości

19.07.2012

Były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma wrócił do ministerstwa sprawiedliwości. Został doradcą Jarosława Gowina.

Andrzej Czuma - powrócił do ministerstwa, którego pracą kierował trzy lata temu. Jarosław Gowin zaoferował mu pół etatu w swoim biurze.

Do zadań biura ministra należy m.in. prowadzenie spraw dotyczących współdziałania ministra z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządowej, realizacja uprawnień i obowiązków ministra dotyczących sprawozdań Prokuratora Generalnego z działalności prokuratury, ewidencjonowanie interpelacji i zapytań poselskich i senatorskich, koordynowanie wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową, koordynowanie udostępniania informacji publicznej.

Andrzej Czuma, były działacz opozycji - kierował resortem sprawiedliwości od stycznia do października do 2009 r. Objął to stanowisko o Zbigniewie Ćwiąkalskim, a odszedł po konflikcie z ówczesnym szefem CBA Mariuszem Kamińskim.  W czasie gdy kierował resortem sprawiedliwości uchwalona została tzw. duża nowelizacja kodeksów dotycząca m.in. zaostrzenia kar za pedofilię i farmakologicznego leczenia pedofilów, a także karalności za produkcję emblematów faszystowskich, zwiększenia roli kary ograniczenia wolności i usprawnienia postępowań przyśpieszonych.

Jako poseł przewodniczył sejmowej komisji śledczej badającej domniemane naciski na służby specjalne za rządów PiS.  W jego wersji raportu końcowego znalazły się stwierdzenia, że nie było nacisków premiera Jarosława Kaczyńskiego, byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego na prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych Ostatecznie jednak komisja głosami pozostałych posłów PO - przyjęła inną, krytyczną wobec rządu PiS wersję raportu. Czuma zgłosił zdanie odrębne.  
W ostatnich wyborach były minister nie zdobył mandatu.

ansa/pap

[fot. PAP]

Facebook