Jedynie prawda jest ciekawa


Członek Komisji Weryfikacyjnej nie ma wątpliwości: wiedza HGW jest kluczowa dla wyjaśnienia afery

28.03.2018
HGWwiki1
Członek Komisji Weryfikacyjnej nie ma wątpliwości: wiedza HGW jest kluczowa dla wyjaśnienia afery

Wiedza prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest kluczowa dla wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej - ocenił wiceszef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Jak dodał, wiedza, którą Gronkiewicz-Waltz "pozyskała jako prezydent miasta, jest wiedzą publiczną".

Komisja weryfikacyjna przeprowadziła we wtorek pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych" - komisja przeprowadza takie postępowanie, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Przed komisją stawiła się przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Prezydent stolicy, wezwana na wtorkowe posiedzenie w charakterze świadka, nie przyszła, za co komisja ukarała ją grzywną 10 tys. zł. Gronkiewicz0-Waltz uzasadniła niestwiennictwo tym, że komisja raz wzywa ją osobiście jako świadka, a raz wzywa ją jako prezydenta Warszawy i stronę postępowania; podkreśliła, że prawo mówi jasno, że nie można łączyć roli świadka z rolą organu, czy strony.

Kaleta pytany w środę w radiowej Jedynce o niestawiennictwo prezydent Warszawy przed komisją weryfikacyjną, ocenił, że "to jest postawa polityków Platformy Obywatelskiej - lekceważenie prawa".

Jego zdaniem, wiedza, którą posiada prezydent stolicy, jest - jak mówił - "kluczowa do wyjaśnienia gigantycznej afery, która się pod jej nosem wydarzyła". - Jej wiedza, którą pozyskała jako prezydent miasta, jest wiedzą publiczną. To nie jest wiedza Hanny Gronkiewicz-Waltz jako osoby fizycznej - dodał.

Kaleta stwierdził, że pierwsze grzywny nałożone na prezydent Warszawy w związku z niestawiennictwem przed komisją zostały uchylone. - Ale tylko i wyłącznie z tego powodu, że sąd stwierdził, że za niestawiennictwo Hanny Gronkiewicz-Waltz powinno zapłacić miasto, powinni zapłacić warszawiacy - powiedział.

WSA uznał, że prezydent Gronkiewicz-Waltz jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny. WSA podkreślił także, że prawo "nie daje możliwości nałożenia kary grzywny za niestawiennictwo na rozprawie na osobę pełniącą funkcję piastuna organu osoby prawnej".

Kaleta zaznaczył, że według orzeczenia WSA "Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma prawa kwestionować zasadności wezwania, bo to komisja decyduje, kogo chce wysłuchać".

Niedawna nowelizacja przepisów regulujących działanie komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook