Jedynie prawda jest ciekawa


"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać"

01.03.2018
1270jazruzel
"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać"

PiS miał dwa lata na to, aby skazać żyjącego generała Wojciecha Jaruzelskiego; nie zrobił tego bo się bał - mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty odnosząc się do projektu tzw. ustawy degradacyjnej. Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać - oświadczył.

Rząd przyjął w czwartek projekt tzw. ustawy degradacyjnej; zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Według uzasadnienia, celem projektu jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego".

"PiS rządził dwa lata. Przez dwa lata miał szansę na to, aby żyjącego generała Jaruzelskiego, przypomnę pierwszego prezydenta po transformacji w Polsce, skazać. Nie zrobił tego bo się bał" - powiedział Czarzasty komentując na konferencji prasowej w Kielcach projekt ustawy.

"W tej chwili decyzje podejmowane wobec generała, kiedy on nie żyje, są decyzjami hien cmentarnych, które chcą zmusić rodziny ludzi nieżyjących, do zamazywania ich funkcji i historii na ich nagrobkach. To jest prymitywne świństwo. To jest oczernianie, z tchórzostwa wzięte, ludzi, którzy już nie żyją" - dodał przewodniczący SLD.

Podkreślił, że "generał Wojciech Jaruzelski na pewno jest postacią kontrowersyjną i ma w swoim życiorysie dobre elementy, i złe".  "Od przejścia z 1 Armią Wojska Polskiego z terenów rosyjskich do Berlina, poprzez 1968 rok i czystki w wojsku, które nie napawają nikogo radością, ale również poprzez stan wojenny. Według ostatnich badań 43 proc. Polaków ocenia, że stan wojenny powinien być wprowadzony, a 37 proc. uważa, że nie. Jak widać rzecz kontrowersyjna, która tak jak dyskusja o pułkowniku Kuklińskim, zawsze będzie trwała. I zawsze będzie gromadziła i po jednej, i po drugiej stronie ludzi" - podkreślił Czarzasty.

"My cenimy generała Jaruzelskiego i prezydenta Jaruzelskiego za cały okres transformacji. Uważamy, że doprowadzenie do Okrągłego Stołu i zmiana w Polsce ustroju była naprawdę wzorcowym modelem, jeśli chodzi o państwa postsocjalistyczne i postkomunistyczne w Europie środkowo-wschodniej. Gdy o tym mówimy, pamiętamy co się stało w innych krajach, np. na Półwyspie Bałkańskim" - zauważył szef Sojuszu.

Przypomniał, że generał Wojciech Jaruzelski był zgodnie z prawem wybrany prezydentem kraju. "PiS-owi, który mówi, że ten parlament był zły, bo był Sejmem kontraktowym przypominamy, że w tym parlamencie był Kaczyński, a na premiera przez ten parlament został wybrany Tadeusz Mazowiecki. Dlatego stosujcie równą miarę wobec wszystkich. Nie może tak być, że jedni byli w parlamencie złym, bo państwa polskiego wtedy nie było, a inni byli w tym samym czasie w dobrym  parlamencie" - apelował do polityków Prawa i Sprawiedliwości szef SLD.

"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać" - oświadczył Czarzasty.  

(PAP)
Autor: Janusz Majewski

fot. CC2.0/Flickr.com/colasito77

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook