Jedynie prawda jest ciekawa


"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać"

01.03.2018
1270jazruzel
"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać"

PiS miał dwa lata na to, aby skazać żyjącego generała Wojciecha Jaruzelskiego; nie zrobił tego bo się bał - mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty odnosząc się do projektu tzw. ustawy degradacyjnej. Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać - oświadczył.

Rząd przyjął w czwartek projekt tzw. ustawy degradacyjnej; zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Według uzasadnienia, celem projektu jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego".

"PiS rządził dwa lata. Przez dwa lata miał szansę na to, aby żyjącego generała Jaruzelskiego, przypomnę pierwszego prezydenta po transformacji w Polsce, skazać. Nie zrobił tego bo się bał" - powiedział Czarzasty komentując na konferencji prasowej w Kielcach projekt ustawy.

"W tej chwili decyzje podejmowane wobec generała, kiedy on nie żyje, są decyzjami hien cmentarnych, które chcą zmusić rodziny ludzi nieżyjących, do zamazywania ich funkcji i historii na ich nagrobkach. To jest prymitywne świństwo. To jest oczernianie, z tchórzostwa wzięte, ludzi, którzy już nie żyją" - dodał przewodniczący SLD.

Podkreślił, że "generał Wojciech Jaruzelski na pewno jest postacią kontrowersyjną i ma w swoim życiorysie dobre elementy, i złe".  "Od przejścia z 1 Armią Wojska Polskiego z terenów rosyjskich do Berlina, poprzez 1968 rok i czystki w wojsku, które nie napawają nikogo radością, ale również poprzez stan wojenny. Według ostatnich badań 43 proc. Polaków ocenia, że stan wojenny powinien być wprowadzony, a 37 proc. uważa, że nie. Jak widać rzecz kontrowersyjna, która tak jak dyskusja o pułkowniku Kuklińskim, zawsze będzie trwała. I zawsze będzie gromadziła i po jednej, i po drugiej stronie ludzi" - podkreślił Czarzasty.

"My cenimy generała Jaruzelskiego i prezydenta Jaruzelskiego za cały okres transformacji. Uważamy, że doprowadzenie do Okrągłego Stołu i zmiana w Polsce ustroju była naprawdę wzorcowym modelem, jeśli chodzi o państwa postsocjalistyczne i postkomunistyczne w Europie środkowo-wschodniej. Gdy o tym mówimy, pamiętamy co się stało w innych krajach, np. na Półwyspie Bałkańskim" - zauważył szef Sojuszu.

Przypomniał, że generał Wojciech Jaruzelski był zgodnie z prawem wybrany prezydentem kraju. "PiS-owi, który mówi, że ten parlament był zły, bo był Sejmem kontraktowym przypominamy, że w tym parlamencie był Kaczyński, a na premiera przez ten parlament został wybrany Tadeusz Mazowiecki. Dlatego stosujcie równą miarę wobec wszystkich. Nie może tak być, że jedni byli w parlamencie złym, bo państwa polskiego wtedy nie było, a inni byli w tym samym czasie w dobrym  parlamencie" - apelował do polityków Prawa i Sprawiedliwości szef SLD.

"Będziemy bronili Jaruzelskiego, bo historii nie można zakłamywać" - oświadczył Czarzasty.  

(PAP)
Autor: Janusz Majewski

fot. CC2.0/Flickr.com/colasito77

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook