Jedynie prawda jest ciekawa


Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

21.03.2018
Czaputowicz21032018
Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

"Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE.

Na środowym briefingu szef MSZ został zapytany o to, że było wiele zastrzeżeń do "białej księgi" i czy będzie jakiś inny rodzaj polskiej odpowiedzi na wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące reformy systemu sądownictwa.

- Myślę, że "biała księga" to było właściwe zaprezentowanie polskich refom. To, co ona wnosi, to pokazanie ich na tle rozwiązań w innych państwach - powiedział Czaputowicz.

Jak podkreślił, "chodzi nam o wskazanie, że są rozwiązania w Europie, do których Komisja Europejska nie zgłasza żadnych uwag". - Myślę, że pokazanie naszej reformy na tle rozwiązań w innych państwach było posunięciem właściwym, bowiem nasz system reformy sądownictwa mieści się w tym, co jest rozumiane pod pojęciem pewnych standardów obowiązujących w UE - powiedział szef MSZ.

Czaputowicz przywołał jako przykład sposób powołania członków do KRS, który - jego zdaniem - jest podobny w Hiszpanii i w Polsce. Jak dodał, w Polsce członków do KRS wybiera Sejm większością 3/5 głosów, a w Hiszpanii 2/3 głosów.

Według niego, dochodzące sygnały wskazują, że "biała księga" osiągnęła zamierzony cel, czyli przybliżyła te reformy. - Jesteśmy gotowi i taka deklaracja padła, jeszcze dalej dyskutować z poszczególnymi państwami rozwiązania, które tam są - zapewnił Czaputowicz.

Ocenił, że z perspektywy KE, które zgłasza swe rekomendacje, "to jest odpowiedź być może niezadowalająca", bowiem oczekuje się wprowadzenia pewnych konkretnych rozwiązań. - Nasza odpowiedź na rekomendacje KE przekazana wczoraj wychodzi z tego założenia, że to, co jest w "białej księdze" jest właściwe, ten system jest zgodny ze standardami - podkreślił Czaputowicz.

Szef MSZ stwierdził, że trudno jest zmieniać system sądownictwa, "kiedy on jest wprowadzany w życie". - Nie wykluczam, że w pewnej perspektywie będzie można dokonać oceny poszczególnych rozwiązań i ich skuteczności. Chodzi o to, żeby system sądownictwa był rzeczywiście niezależny i efektywny - powiedział.

Stwierdził, że "być może niektóre rozwiązania można by poprawić, jest to normalny tryb pracy parlamentarnej". - Jesteśmy gotowi razem z Komisją analizować funkcjonowanie tego systemu - powiedział szef MSZ. Podkreślił, że premier Morawiecki w czwartek spotka się z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem i "będzie dyskutował na ten temat".

Czaputowicz poinformował, że złożył również zaproszenie do złożenia kolejne wizyty w Warszawie przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa po - jak dodał - dokładnym zapoznaniu się przez KE z polską odpowiedzią na rekomendacje.

We wtorek rząd przekazał KE odpowiedź na rekomendacje KE ws. prowadzonej procedury dotyczącej naruszenia zasad praworządności. Z odpowiedzi, do których dotarła PAP wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości i odrzuca zarzuty stawiane przez KE, ale jest gotowy do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.

- Polska zwraca się do Komisji o wstrzemięźliwość w dokonywaniu przedwczesnych ocen wprowadzanych zmian do czasu ich pełnej implementacji. Strona polska wyraża gotowość do wspólnej ewaluacji z Komisją Europejską rezultatów przyjętych rozwiązań - czytamy w piśmie. Władze w Warszawie deklarują też chęć kontynuowania dialogu z KE, by wypracować rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

W przyjętych w grudniu 2017 r. zaleceniach, po uruchomieniu procedury z art. 7.1. unijnego traktatu, Komisja wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewnienia, aby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes (TK) byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

W odpowiedzi na prowadzoną przez KE procedurę polski rząd przedstawił "białą księgę", w której tłumaczy sens reform wymiaru sprawiedliwości i przywołuje przykłady zbliżonych do polskich rozwiązań dot. wymiaru sprawiedliwości.

Wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE oświadczył, że KE oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności. Ocenił, że "biała księga" nie zawiera tych odpowiedzi. Jak zaznaczył Timmermans, procedura z art. 7 będzie kontynuowana.

Po spotkaniu wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział, że dyskusja miała charakter "bardzo ogólny" i zapewnił, że polski rząd jest gotów do dyskusji na temat "białej księgi", jeśli pojawi się taka potrzeba. 

PAP
Fot: PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 2. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 3. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 4. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 5. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook