Jedynie prawda jest ciekawa


Czaputowicz: polska dyplomacja wymaga pilnych reform

26.01.2018
1270MSZ
Czaputowicz: polska dyplomacja wymaga pilnych reform

Polska służba zagraniczna i polska dyplomacja wymagają pilnych reform; struktura zatrudnienia w MSZ nie jest właściwa - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz

Czaputowicz był pytany w piątek w radiu Wnet o reformę resortu spraw zagranicznych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na kongresie partii w lipcu ub. roku mówił o projekcie dot. służby zagranicznej. Zakłada on, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. "Tę ustawę trzeba w końcu uchwalić, bo panie ministrze (spraw zagranicznych), kłaniałem się panu, ale złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać" - zwracał się prezes PiS do ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Czaputowicz powiedział, że podziela diagnozę prezesa PiS nt. resortu spraw zagranicznych. Ocenił, że w jego resorcie "struktura zatrudnienia nie jest właściwa". "Z perspektywy zarządzania zasobami ludzkimi, to nie wygląda dobrze, mam rozeznanie, jak funkcjonuje resort i wymaga (on) zdecydowanych zmian i tu się absolutnie zgadzam" - powiedział szef MSZ.

Dodał, że niedługo będzie proponował "pewne rozwiązania" w ramach obowiązujących uwarunkowań prawnych. "Na pewno podzielam diagnozę - polska służba zagraniczna i polska dyplomacja wymaga pilnych reform" - podkreślił Czaputowicz. Dodał, że wymaga to "także zmiany osób".

"MSZ jest zbyt izolowany od reszty, trzeba spojrzeć z perspektywy zarządzania całego państwa i MSZ tutaj wymaga pilnej reformy, trudno to przychodzi, bowiem jest objęty specyficzną ustawą o służbie zagranicznej" - zaznaczył minister spraw zagranicznych. "Działamy w tych uwarunkowaniach jakie są, na razie" - dodał.

Zaznaczył, że parlament obecnie pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. "MSZ będzie realizował prawo, jakie zostanie przyjęte przez parlament" - podkreślił Czaputowicz.

Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, nad którym pracują posłowie, zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje także wygaśnięcie - po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy - stosunków pracy nawiązanych z innymi członkami służby zagranicznej, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook