Jedynie prawda jest ciekawa


Czabański: Media narodowe, czyli polskie

18.04.2016

Skandalem jest to, że obywatele nie przestrzegają prawa na wezwanie poprzedniego rządu premiera Tuska -– mówił wiceminister kultury pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański w Radiowej Trójce, odnosząc się do kwestii abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Mówiąc o ostatecznym kształcie tzw. „dużej ustawy medialnej” - Czabański powiedział:

- Pojawia się coraz więcej argumentów na rzecz tego, by po przekształceniu TVP SA, Polskiego Radia SA i PAP SA w państwowe osoby prawne wygaszać umowy tylko z kadrą kierowniczą, a nie ze wszystkimi pracownikami Pytany był m.in., czy po likwidacji spółek, którymi są obecnie media publiczne, będą rozwiązywane umowy ze wszystkimi pracownikami. W zeszłym tygodniu PAP pisała, że propozycja ta budzi sprzeciw związków zawodowych i większości organizacji dziennikarskich.

Rozważane są dwa warianty, jeden ten wariant pierwotny, gdzie była mowa o wygaszaniu wszystkich umów, drugi wariant, za którym pojawia się coraz więcej argumentów, żeby to zrobić tak jak było zrobione przy przekształcaniu Radiokomitetu w spółki prawa handlowego na podstawie ustawy z 1992 roku, a tam wygaszanie umów dotyczyło stanowisk kierowniczych w tych firmach i być może ograniczymy to wygaszanie właśnie do stanowisk kierowniczych
— tłumaczył Czabański.

Pytany, czy opłata audiowizualna, która ma być nową formą finansowania mediów publicznych, wynosić będzie 12 czy 15 zł miesięcznie, zaznaczył, że jeszcze robione są w tej sprawie symulacje, „czy tych pieniędzy starczy na zbudowanie fundamentu finansowego pod media publiczne”.

Nie będzie to więcej niż 15 zł — zapewniał. Podkreślał zarazem, że będzie to „obniżka abonamentu” i „uproszczenie systemu”, który obecnie jest „bardzo dolegliwy”.

To, że obywatele go nie przestrzegają jest smutne, ale prawdziwe – dodał.

„Skandalem jest to, że obywatele nie przestrzegają prawa na wezwanie poprzedniego rządu premiera Tuska” — zaznaczył.

Przyznał, że opłata będzie pobierana wraz z należnością za energię elektryczną.

„Ale nie będzie dodawana do sumy za prąd i wszelkie opowieści jakoby, jeśli ktoś nie zapłacił całej sumy, to mu wyłączą prąd, można między bajki schować”— podkreślał. Dodał, że to urzędy skarbowe „będą egzekwować opłaty od osób, które nie będą chciały przy pierwszej propozycji tej składki zapłacić”.
Na pytanie, czy projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem unijnym Czabański odpowiedział, że UE nie interesuje się tym w jaki sposób pobierane są pieniądze na media publiczne. Interesuje się czy to nie jest „niedozwolona pomoc.

W związku z tym precyzyjnie trzeba będzie ustalić procedurę rozliczania tych pieniędzy,żeby one szły na realizację misji. Tu są procedury unijne, których będziemy przestrzegać – zapewniał.

Nowy system finansowania miałby obowiązywać od stycznia 2017 roku, natomiast TVP, Polskie Radio i PAP przestałyby być spółkami prawa handlowego od 1 lipca 2016 roku. Wtedy staną się „instytucjami medialnymi, w sensie formalno-prawnym będą się nazywały państwowymi osobami prawnymi”.
„Zachowują swoją autonomię, zachowują swoją rozdzielność, będą samodzielnymi instytucjami, tak jak są w tej chwili” — zapewniał wiceminister kultury i poseł PiS.

Czabański zwracał m.in. uwagę, że warto pamiętać, iż ustawa obok telewizji i radia dotyczy także PAP.

„Ludzie nie mają świadomości, że Polska Agencja Prasowa jest to medium publiczne, niesłychanie ważne, bo to jest instytucja, która zbiera i przekazuje informacje, i to jest podstawa nieraz dla prasy lokalnej, dla mediów regionalnych, to jest wielka praca merytoryczna, o której się często zapomina i ona powinna być wykonywana dobrze” — mówił.

Zapowiedział, że „w ciągu najbliższych paru dni” - jeszcze w kwietniu - projekt trafi do laski marszałkowskiej, gdy rozstrzygnięta zostanie kwestia zakresu rozwiązywania umów. Pierwsze czytanie w Sejmie odbędzie się pod koniec kwietnia, albo na początku maja.

Pytany, czy określenie „media narodowe” oznacza też zmianę charakteru emitowanych programów, Czabański odpowiedział:

Formułując cele dla tych mediów zwracamy uwagę na coś, co było przez lata zaniedbywane, czyli na polską historię - na to, żeby ją odkłamywać,żeby bronić poselskiego imienia w świecie i żeby podkreślenie polskiej tradycji i chrześcijańskich wartości było doceniane w tych mediach
– zadeklarowała. Poseł był też pytany o realizacje swoich zapowiedzi z kampanii wyborczej na temat poprawy dobrostanu zwierząt. Jak zapewnił wywiązuje się z tych obietnic:

W parlamentarnym zespole przyjaciół zwierząt opracowujemy konkurs na najbardziej przyjazną zwierzętom gminę. Bo większość schronisk jest pod nadzorem gmin – powiedział.

Szykujemy się też do nowej dużej ustawy o ochronie zwierząt – zadeklarował.

ansa/ Polskie Radio Program III/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook