Jedynie prawda jest ciekawa


Ćwiczenia antyterrorystyczne polskiej armii

12.10.2015

Od wtorku do czwartku potrwają połączone wojskowe ćwiczenia "Renegade" i "Sarex" poświęcone przeciwdziałaniu aktom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzeniu akcji ratowniczych na morzu i lądzie. W niektórych miejscowościach zawyją syreny alarmowe.

Ćwiczenie "Renegade/Sarex" prowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak poinformował jego rzecznik ppłk Piotr Walatek, celem jest sprawdzenie gotowości elementów resortu obrony narodowej oraz podmiotów cywilnych do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium kraju.

"Ćwiczenie zostało tak przygotowane, aby hipotetyczne zdarzenia scenariusza miały wierne odwzorowanie w realnym życiu. Zakłada on między innymi próbę dokonania ataków na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego opanowanego przez terrorystów, naruszenie rejonu ograniczonych lotów, powstanie na okręcie obcej bandery sytuacji zagrażającej życiu członków załogi i konieczność ich ewakuacji, prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej po katastrofie samolotu pasażerskiego" - powiedział ppłk Walatek.

Dodał, że wojsko zamierza przećwiczyć współpracę z Ukrainą. Scenariusz jednego z epizodów ćwiczenia zakłada, że lecący z Polski samolot zostanie po przekroczeniu granicy przechwycony przez ukraińskie lotnictwo wojskowe.

W ramach ćwiczenia zostanie przeprowadzony trening powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności w wybranych regionach kraju. Ogłoszenia alarmu należy się spodziewać we wtorek i środę w wybranych lokalizacjach na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego. Może tak się stać w powiatach dziewięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

"Przyjęty sposób prowadzenia ćwiczenia ma pozwolić na rzeczywiste działanie służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz porządek publiczny. Wiąże się to z realnymi oznakami wystąpienia ataku terrorystycznego lub katastrofy" - powiedział rzecznik dowództwa operacyjnego.

W sprawdzianie weźmie udział przede wszystkim wojsko - dowództwa operacyjne i generalne z podległymi jednostkami, Żandarmeria Wojskowa i służba ruchu lotniczego. Ćwiczyć będzie też Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd ds. Cudzoziemców, Grupa Karkonoska GOPR, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, Urząd Morski w Gdyni oraz administracja rządowa.

Na potrzeby ćwiczenia samolot i śmigłowiec udostępniła jedna z firm, z kolei osoba prywatna pozwoliła wykorzystać swoje grunty do organizacji lądowiska i miejsca koncentracji służb ratowniczych. W rolę osób poszkodowanych wcielą się podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ćwiczenia "Renegade" i "Sarex" są prowadzone cykliczne. Od czasu wprowadzenia w 2014 r. nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi po raz pierwszy epizody obu ćwiczeń będą rozgrywane równocześnie.

 

We wtorek rozpocznie się także inne ćwiczenie wojskowe - "Dragon-15", będące największymi tegorocznymi manewrami Wojska Polskiego (udział weźmie blisko 7 tys. żołnierzy, w tym 900 z państw sojuszniczych). Mimo zbieżności terminów "Dragon" i "Renegade/Sarex" nie są ze sobą powiązane.

mly/PAP

[fot. Radosław Drożdżewski/CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook