Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Córka rtm. Pileckiego nie zaproszona do Auschwitz

27.01.2015

Kolejny skandal w Polsce! Córka rotmistrza Witolda Pileckiego – polskiego bohatera, który na ochotnika zgłosił się do obozu Auschwitz – nie została zaproszona na obchody rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu.

Co ciekawe, KPRM zajęło się sprawą dopiero dziś, na kilka godzin przed uroczystościami, a w zasadzie już podczas rozpoczętych obchodów…

Jeden z bliskich współpracowników Ewy Kopacz - Sławomir Nitras pracujący aktualnie w KPRM - postanowił zrobić coś z tym, że rodzina legendarnego rotmistrza nie została zaproszona. Ale… nie miał numeru telefonu. Polityk Platformy - jak informuje niezalezna.pl - szukał więc na gwałt kontaktu do córki rtm. Pileckiego, dzwoniąc m.in. do Tadeusza Płużańskiego.

Według naszych informacji dzieci Rotmistrza odmówiły przyjęcia zaproszenia.

„Powinnam tam być, ale nie mogę zapraszać się sama…” — mówi w rozmowie z rmf fm Zofia Pilecka.

Przypomnijmy, choć - mamy nadzieję - to raczej powszechnie znany fakt: Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu, organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, a także autorem raportów o Holokauście. Mimo to rządzący uznali, że zaproszenie dla jego rodziny się nie należy.

„Żal miałam kiedyś. Od lat nie dostaję żadnych zaproszeń. W związku z tym przyzwyczaiłam się” — ocenia pani Zofia.

I przypomina:

„Raporty ojca docierały przez Warszawę do Londynu, świat się już o tym dowiedział, ale nikt nie chciał w to wierzyć. Kiedyś się mówiło: „Ten Pilecki to mówi chyba jakieś brednie! To jest niemożliwe!” Ojciec dobrowolnie poszedł do Oświęcimia, nie mając pojęcia o tym, że wchodzi do piekła. To, co miał w założeniach - żeby ta organizacja natychmiast powstawała - uległo zmianie, dlatego że on nie wyobrażał sobie że coś takiego może istnieć” — czytamy na stronach rmf fm.

Jak dodała, najprawdopodobniej nie uda się odnaleźć szczątków polskiego bohatera. Jego ciało miało zostać spalone.

wP, RMF, lw, lz

[fot: IPN]

Słowa kluczowe:

Witold Pilecki

,

Auschwitz-Birkenau

Warto poczytać

 1. marynarkawojennarp 21.07.2017

  Mija 65 lat od tzw procesu komandorów

  65 lat temu, 21 lipca 1952 r., zapadł wyrok w tzw. procesie komandorów - siedmiu wysokich oficerów Marynarki Wojennej fałszywie oskarżonych o szpiegostwo i dywersję. Pięciu oskarżonych skazano na karę śmierci (wykonano trzy wyroki), pozostałych na karę dożywotniego więzienia.

 2. MinisterstwoSprawiedliwosciFlickr 21.07.2017

  Wójcik: nie dajmy sobie wmówić, że jest łamana demokracja

  Nie dajmy się nabrać tym, którzy dzisiaj mówią, że jest łamana demokracja; to czarna narracja opozycji. Wiele osób czekało na reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 3. Sejmprotest21072017 21.07.2017

  52 mandaty karne po nocnym proteście

  Policja wylegitymowała 270 osób, 52 osoby przyjęły mandaty karne związane z blokowaniem jezdni, jedna osoba została zatrzymana - poinformował w piątek rano PAP Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji odnosząc się do nocnych zajść przed Sejmem.

 4. 210717Szczerski 21.07.2017

  Szczerski: Opozycja nie zaproponowała niczego alternatywnego

  Jedna grupa dokonuje potrzebnych zmian wymiaru sprawiedliwości, a druga przekracza granice bezkulturowego zachowania poselskiego - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, opozycja nie zaproponowała niczego alternatywnego w związku ze zmianami w sądownictwie.

 5. sejm127071421072017 20.07.2017

  Prezes Sądu Najwyższego złożyła sprawozdanie w Sejmie. Sala była prawie pusta!

  Prezes Sądu Najwyższego złożyła sprawozdanie w Sejmie. Sala była prawie pusta!

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook