Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz lepsze relacje Polski z Litwą. Dawno nie było tak dobrze

11.03.2018
1270ladkuchcisnki
Coraz lepsze relacje Polski z Litwą. Dawno nie było tak dobrze

Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy; dzisiejszy czas, to signum temporis dla dyplomacji parlamentarnej, szczególnie w naszej części Europy - powiedział w niedzielę w Wilnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kuchciński wystąpił w niedzielę w litewskim Sejmie z okazji obchodów Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy. W uroczystościach wzięła też udział prezydent Litwy Daria Grybauskaite.

Marszałek podkreślał, że powrót Litwy do grona suwerennych państw w 1990 roku ma dla Polski olbrzymie znaczenie. "Można powiedzieć, że był to triumf Solidarności i Sajudisu - dwóch wielkich ruchów społecznych, które wyszły daleko poza granice naszych obu państw" - dodał marszałek Sejmu.

Kuchciński wskazał, że w latach '80 i '90 naród polski i litewski uruchomiły "proces o znaczeniu europejskim, a w wielu aspektach - światowym". "Jego dalszym ciągiem był upadek Związku Sowieckiego, i przyłączenie naszych państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a następnie do Unii Europejskiej" - mówił.

Nawiązując do wspólnej polsko-litewskiej historii, Kuchciński przekonywał, iż te wspólne dzieje "sprawiają, że wspólnota polsko-litewska istnieje nadal, chociaż ma inny charakter - związku państw europejskich". Jak mówił Kuchciński, "we współczesnej Europie ukształtował się nowy typ współpracy i to on odpowiada potrzebom czasu". "Są to wspólnoty, w których nie zatracamy naszej państwowości, naszej historycznej wyjątkowości, ale szukamy dróg do umacniania w wielkich międzynarodowych organizacjach takich, jak Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska" - dodał marszałek.

Wymieniał też inne przykłady współpracy polsko-litewskiej: wspólne misje wojskowe, sojusz w kwestiach polityki wschodniej i bezpieczeństwa energetycznego, a także wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak: Via Baltica, Via Carpatia, Rail Baltica, które - według niego - "mają nas trwale połączyć z pozostałymi częściami Europy - zachodnią i południową".

Zwrócił przy tym uwagę, że przed Polską i Litwą jest wciąż jeszcze wiele wyzwań. "Wsparcia wymagają sprawy Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce, których uważamy potencjalnie za największy skarb wspólnego dziedzictwa polsko-litewskiego. Te sprawy chcemy omawiać przywracając aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy - Sejmu i Senatu Polski oraz Sejmu litewskiego" - zadeklarował Kuchciński.

"Chcemy także włączyć się do współpracy parlamentarnej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Dzisiejszy czas to signum temporis dla dyplomacji parlamentarnej w całym świecie, a szczególnie w naszej części Europy" - dodał marszałek.

Przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis w swoim wystąpieniu podkreślał, że "wiele odwagi mieli ludzie Sajudisu, którzy przed 30 laty zaczęli konsekwentne działania". "Dzięki nim dziś () obchodzimy tę znaczącą dla Litwy datę historyczną. Jesteśmy pewni przyszłości i wolni - wolni od narzucanego sposobu myślenia i kłamstwa, od obcej kontroli () i wolni od strachu" - mówił.

Pranckietis wskazał, że jego kraj jest przykładem "pomyślnej transformacji". "Dzielimy się swym doświadczeniem" - dodał.

Przewodniczący litewskiego Sejmu powiedział, że "nowe technologie (...) i malejący szacunek do człowieka rodzi pokusę zapomnienia prawdziwych wartości i zaplątania się w sieci codziennych zajęć". "Życzę abyśmy od poprzedników czerpali siłę i abyśmy budowali wolną, sprawiedliwą, sumienną, demokratyczną Litwę. Chrońmy nasze państwo, chrońmy siebie nawzajem" - oświadczył Pranckietis.

Marszałek Sejmu - w ramach uroczystych obchodów - weźmie też udział w ceremonii podniesienia flag państw bałtyckich na Placu Niepodległości w Wilnie oraz we mszy św. w Katedrze Wileńskiej.

Kuchciński przybył na Litwę na zaproszenie Pranckietisa. Marszałkowi towarzyszą przedstawiciele klubów parlamentarnych: Tomasz Latos (PiS), Tadeusz Aziewicz (PO) oraz Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).

Kancelaria Sejmu wskazała, że kontakty na szczeblu przewodniczących parlamentów Polski i Litwy są w ostatnim okresie "bardzo ożywione".

Przypomniano, że Pranckietis 1 marca odwiedził Warszawę w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej. Przemówienie, które wygłosił wtedy w Sejmie, było pierwszym w XXI wieku wystąpieniem przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby.

"Historia nasze narody na przemian łączyła i dzieliła, jednak przez cały czas więcej było w niej wspólnego niż dzielącego" - mówił wówczas Pranckietis. Przypomniał też o zbliżającej się 450. rocznicy Unii Lubelskiej, która przypada w 2019 roku.

We wrześniu ubiegłego roku z wizytą w Wilnie przebywał marszałek Kuchciński, który przemawiał wówczas na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu. Mówił o znaczeniu sojuszu obu państw i wartości współpracy Warszawy i Wilna.

"Przeszłość uczy nas, że wtedy, gdy byliśmy razem, byliśmy wielcy i silni. Potrafiliśmy decydować o losach Europy" - podkreślał marszałek Sejmu.

Kancelaria Sejmu przypomniała, że Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy obchodzony jest od 11 marca 1990 r. W tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie wybranej w wolnych wyborach Rady Najwyższej Litwy oraz proklamowano Państwo Litewskie. Podczas pierwszego posiedzenia Rada uchwaliła akt w sprawie odrodzenia niepodległego Państwa Litewskiego. (PAP)

Z Wilna Anna Tustanowska

autor: Anna Tustanowska


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook