Jedynie prawda jest ciekawa


Cofnięto zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla

27.01.2017

Zakaz wjazdu na Ukrainę wydany prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie został cofnięty - poinformował Michał Dworczyk (PiS). Powołał się na informację od ukraińskiego ambasadora Andrija Deszczycy. Jak dodał, w związku z tym część posłów PiS weźmie udział w Forum Europa-Ukraina. Informację potwierdziła rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska.**

"Z zadowoleniem przyjęliśmy informację ambasadora Deszczycy o cofnięciu niezrozumiałego zakazu wjazdu na teren Ukrainy prezydenta Przemyśla" - powiedział dziennikarzom Dworczyk, szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą oraz przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej.

- Teraz posłowie PiS będą indywidualnie podejmować decyzje o wyjeździe na Forum. Wiem, że część parlamentarzystów tam się zjawi, ja będę jedną z tych osób, które w Rzeszowie będą obecne - dodał. Zastrzegł, że do Rzeszowa nie dotrą już najprawdopodobniej marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Ryszard Terlecki, którzy mieli być jednymi z gości Forum. - Marszałkowie w Sejmu planują jednak z wyprzedzeniem swoje działania - wyjaśnił polityk.

W czwartek Dworczyk informował, że dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia zakazu wjazdu na Ukrainę prezydenta Przemyśla parlamentarzyści PiS nie zdecydują się na udział w rozpoczynającym się w piątek w Rzeszowie Forum Europa-Ukraina. - Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone - mówił.

W piątek Dworczyk podkreślił, że uchylenie decyzji w sprawie Chomy "w znacznej mierze rozwiązuje ten konflikt".

W X Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, poświęconym m.in. modernizacji i rozwojowi potencjału Ukrainy mieli pierwotnie uczestniczyć m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wiceszefowie MSZ: Renata Szczęch i Marek Ziółkowski.

Ponadto gośćmi Forum mieli być także m.in.: szefowa komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS), Wojciech Buczak (PiS), Kazimierz Gołojuch (PiS), Rafał Weber (PiS), Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w piątek, że weźmie udział X Forum Europa-Ukraina w podrzeszowskiej Jasionce, gdy zostanie cofnięty zakaz wjzadu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla.

Karczewski w Polskim Radiu powiedział, że w związku z zakazem wjazdu prezydenta Przemyśla na Ukrainę on i marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydowali, że nie wezmą udziału w forum.

- Mieliśmy brać udział, wstrzymaliśmy swoja obecność, jeśli to zostanie wycofane, to oczywiście weźmiemy udział w tym ważnym dla nas i Ukrainy spotkaniu - podkreślił.
W dwudniowych obradach ma też uczestniczyć ponad 500 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA – przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich - poinformowano na stronie Forum.

Prezydent Robert Choma, który w ubiegłym tygodniu był zaproszony do konsulatu RP we Lwowie na spotkanie opłatkowo-noworoczne, nie został wpuszczony na Ukrainę. Choma napisał w oświadczeniu, że wręczona mu na granicy decyzja o zakazie wjazdu na teren Ukrainy "nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania".

Rzeczniczka SBU oświadczyła, że prezydent Przemyśla został uznany za persona non grata w grudniu w związku z jego "działalnością antyukraińską", wyrażającą się m.in. w "popieraniu przez niego marszów antyukraińskich".

W czwartek rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca powiedziała, że MSZ oczekuje, iż sprawa zakazu wjazdu dla Chomy zostanie rozwiązana i nie będzie miała wpływu na stosunki między Kijowem a Warszawą.

Z informacji od źródeł w ukraińskim parlamencie wynika, że polecenie odwołania zakazu dla prezydenta Przemyśla miał wydać prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Według nieoficjalnych informacji Kancelaria Prezydenta RP była w stałym kontakcie z ambasadą Ukrainy w Polsce i administracją prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki; interwencja ze strony Kancelarii przyczyniła się do zniesienia zakazu wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy.

Niedawno wiceszef MSZ Jan Dziedziczak oświadczył, że jeśli Ukraina nie cofnie zakazu wjazdu dla prezydenta Przemyśla, to trudno będzie wyobrazić sobie dalszą współpracę między dwoma krajami na dotychczasowych warunkach. Z kolei szef MSZ podczas rozmowy telefonicznej z Pawłem Klimkinem, szefem ukrańskiej dyplomacji, wnosił o wyjaśnienie tej sprawy.

Ryb, PAP, TVP Info

Fot. [euromaidanpress.ukr]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook