Jedynie prawda jest ciekawa


Co za poranek! CBA zatrzymało 6 osób w sprawie prywatyzacji Ciechu

12.02.2018
CBATT1
Co za poranek! CBA zatrzymało 6 osób w sprawie prywatyzacji Ciechu

Sześć osób, w tym wiceminister skarbu w latach 2012-2014, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu - poinformowało CBA. Według nieoficjalnych informacji PAP straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że zatrzymani to nadzorujący tę prywatyzację b. wiceminister skarbu Paweł T. (późniejszy prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych) oraz troje urzędników: b. dyrektor departamentu przekształceń własnościowych w MSP Paweł Z., b. radca ministra Michał M. i b. główny specjalista w resorcie Jakub W. a także dwóch ekspertów z firmy zajmującej się doradztwem finansowym, którzy sporządzali wycenę prywatyzowanej spółki.

- Mogę potwierdzić, że zatrzymano sześć osób, w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Czynności trwają - powiedział PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Działania prowadzili agenci z wrocławskiej delegatury Biura. Ich śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach. Działania trwają, po ich zakończeniu zatrzymani trafią do Katowic.

Śledztwo dotyczy możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu SA - przestępstw urzędniczych, nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa.

Chodzi o zbycie przez skarb państwa - w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments - 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, „czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach". Za taki czyn grozi kara do 10 lat więzienia.

Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie 2014 r. W lutym 2005 roku Ciech zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

Kaczorek przypomniał, że już wcześniej, w latach 2016-17 funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciech-u.

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) pytany w poniedziałek w radiu RDC o zatrzymania w tej sprawie powiedział, że "CBA jak zwykle pracuje i to bardzo cieszy".

- Uważam, że jest to służba bardzo potrzebna, (...) żeby szukać, sprawdzać i różnego rodzaju „dziwne prywatyzacje”, albo pokazywać łamanie prawa - zaznaczył.

Dopytywany o ocenę prywatyzacji Ciech-u, Opioła powiedział: "jeżeli mają dowody na to, że zostało tam złamano prawo i jeżeli może być niegospodarność ponad 100 mln zł, to jest to bardzo poważna sprawa".

O sprawie informowały także tvp.info i RMF FM.

PAP
Fot: CBA/Twitter

Warto poczytać

 1. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook