Jedynie prawda jest ciekawa


Co z wrakiem Tupolewa? Europoseł ma pomysł

13.02.2018
Smolenskwrakwiki
Co z wrakiem Tupolewa? Europoseł ma pomysł

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien powstać rok po katastrofie, a słowa o jego ewentualnym usunięciu są haniebne - powiedział we wtorek europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem zachowanie władz polskich po 10 kwietnia 2010 r. "było na granicy zdrady stanu".

Prof. Krasnodębski powiedział podczas rozmowy w TVP1, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej "powinien powstać w rok po katastrofie". Pytany o ocenę słów radnych i polityków PO, z których może wynikać, że pomnik zostanie usunięty po wygraniu wyborów przez opozycję, prof. Krasnodębski stwierdził, że są one "haniebne".

Zwrócił uwagę, że w miarę upływu czasu "nawet Gazeta Wyborcza" ostatnio odwołuje się do Lecha Kaczyńskiego.

- Wszyscy wiemy, jak wybitnym był on (Śp. Lech Kaczyński) politykiem i wybitnym prezydentem. Nie mówiąc już o tym, że zginęła tam elita. Żaden normalny kraj nie traktowałby tak tej katastrofy - podkreślił europoseł. - Od samego początku, już od 11 kwietnia 2010 roku uważałem, że zachowanie wówczas władz polskich było na granicy zdrady stanu - stwierdził prof. Krasnodębski.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim.

W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. Szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział wtedy, że gdy PiS przegra za rok wybory parlamentarne, pomnika smoleńskiego "nie będzie na Placu Piłsudskiego". Słowa te zostały zrozumiane przez część polityków jako zapowiedź rozbiórki monumentu.

W sobotę podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że 10 kwietnia w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zostanie postawione "coś w rodzaju cokołu, postumentu", który będzie symbolizował ten pomnik.

W poniedziałek b. prezydent Lech Wałęsa napisał na Twitterze: "Wszystkie pomniki Kaczyńskich idę o zakład będą kiedyś zdjęte z różnych powodów. Po prostu nie zasługują, nawet ubliżają odpowiedzialności za decyzje, za przewidywalność. To musi i będzie rozliczone, przez fakty dokonywane nie zakrzyczy się prawdy i odpowiedzialności". W innym wpisie na Twitterze b. prezydent napisał w poniedziałek: "Za całą sprawę tragedii Smoleńskiej odpowiada śp. Lech Kaczyński, jego nieodpowiedzialność. Nie wolno było zgromadzić w jednym locie tylu ważnych osób. Nie należało pozwolić na start i lądowanie tego samolotu".PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook