Jedynie prawda jest ciekawa


Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? "To nie jest zamach"

14.07.2017

Przedstawiciele rządu twierdzą, że po nowelizacji sądy nie zostaną upolitycznione. Przeciwnego zdania jest opozycja, według której należy wszelkimi regulaminowymi metodami doprowadzić do tego, by głosowanie w sprawie ustawy się nie odbyło.

Minister sprawiedliwości pod rządami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym będzie miał wpływ na funkcjonowanie sądów, ale nie na orzecznictwo - przekonywał w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "To nie jest zamach na Sąd Najwyższy" - dodał.

W środę wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Art. 87 stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". W środę Sejm uchwalił też nowele ustaw o KRS oraz o ustroju sądów powszechnych.

Wójcik w rozmowie w TVP INFO podkreślił, że zarzuty o upolitycznieniu Sądu Najwyższego są "całkowicie nieprawdziwe". - Minister sprawiedliwości, jeżeli będzie powoływał, odwoływał prezesów, wiceprezesów sądów, to tak naprawdę będzie miał wpływ na to, w jaki sposób funkcjonują sądy, ale nie na orzecznictwo - zaznaczył.

- Nie wolno straszyć obywateli, że minister sprawiedliwości będzie decydował o tym, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego. Jest taki przepis rzeczywiście, ale to jest w sytuacji tymczasowej, wyjątkowej, okresowej, sądzę, że nie dłużej niż kilka miesięcy - podkreślił Wójcik.

- To sędziowie będą w Polsce wybierali, to KRS będzie przedstawiał wniosek o to, kto ma byś sędzią Sądu Najwyższego, a ten przepis przejściowy jest potrzebny. Jeżeli wejdzie w życie ta ustawa, stanie się faktem, to nagle się okaże, że trzeba zrobić coś takiego, żeby Sąd Najwyższy funkcjonował - przecież jak ma funkcjonować jeżeli wszyscy sędziowie przejdą w stan spoczynku? - pytał retorycznie wiceminister.

Jego zdaniem, słowa polityków opozycji o zamachu stanu "nie powinny się pojawić". - Jest zmiana ustrojowa sądu, nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego; to nie jest zamach na Sąd Najwyższy, ja chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć - podkreślił Wójcik.

- 70 proc. społeczeństwa źle ocenia funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, to nie jest tylko atak na nas, my reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo wymiar sprawiedliwości szoruje po dnie - ocenił.

Wiceminister dodał, że projekt będzie jeszcze konsultowany w trybie prac legislacyjnych. - Chcę obywateli uspokoić; dla tych ludzi, którzy dzisiaj straszą, być może stoją na stanowisku, żeby nie zmieniać wymiaru sprawiedliwości - to, co funkcjonowało przez 27 lat, im się podobało, nam się to nie podoba i zdecydowanej większości społeczeństwa - podkreślił.

Swoje zdanie na temat projektu przedstawiła również opozycja. - PO spróbuje regulaminowymi metodami nie dopuścić do głosowanie nad projektem o SN; porozmawia też o scenariuszu pozasejmowym - zapowiedział wiceszef PO Borys Budka. Marek Jakubiak zadeklarował, że Kukiz'15 jest przeciwny wychodzeniu na ulice i będzie nakłaniał prezydenta do weta.

Budka pytany w piątek rano w programie TVN24, co Platforma Obywatelska zamierza zrobić ws. projektu PiS o Sądzie Najwyższym powiedział, że posłowie PO będą próbowali nie dopuścić do jej uchwalenia. - Będziemy próbowali wszystkimi regulaminowymi metodami doprowadzić do tego, by to głosowanie się nie odbyło - podkreślił. - Ta ustawa ma być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, wbrew wszystkim zasadom regulaminowym, ale PiS ten regulamin łamie permanentnie - dodał wiceszef PO.

Pytany o piątkowe spotkanie zarządu PO, Budka zapowiedział, że Platforma będzie wtedy rozmawiała przede wszystkim o obecności i udziale partii w tym, co "będzie się działo w niedzielę tutaj w Warszawie" oraz "o scenariuszu sejmowym i pozasejmowym na wypadek przyszłego tygodnia". Na niedzielę i kolejne dni zapowiadane są w stolicy protesty przeciwko projektowi ustawy o SN.

Zdaniem Budki, w projekcie ustawy o SN chodzi "o to, by politycy PiS mogli wyrzucać sędziów, którzy orzekają nie tak, jak PiS chce". Przypominał, że Sąd Najwyższy orzeka o ważności wyborów państwowych i według niego poprzez projekt ustawy "PiS szykuje instrumentarium, by nie oddać władzy i jeśli ktoś teraz będzie mówił, że +nie o to chodzi+, to kłamie".

Jakubiak zadeklarował natomiast, że posłowie Kukiz'15 nie są "za tym żeby wychodzić na ulice i pokazywać emocje na ulicach". - Przeciwstawiamy się takiemu załatwianiu sprawy" - podkreślił. Jakubiak zapowiedział, że posłowie jego klubu będą w sprawie SN "starali się wpływać na prezydenta, żeby tę ustawę zawetował.

Swoje zdanie na temat projektu przedstawiają również organizacje społeczne. -Wybór orzekających sędziów przez tę samą osobę, która jako Prokurator Generalny jest również częstokroć stroną postępowania przed Sądem Najwyższym jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności ze wszystkimi założeniami bezstronności i uczciwości jakim przyświecać ma ta ustawa (…) Uważamy bowiem, że prace nad nowelizacją tej ustawy, w wielu punktach niezbędnej, prowadzić należy w sposób otwarty, konsultując je bezpośrednio z Obywatelami, jak i środowiskami prawniczymi oraz organizacjami społecznymi. - napisało w swoim oświadczeniu Stowarzyszenie KoLiber

KH/PAP

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook