Jedynie prawda jest ciekawa


Co wykradli Rosjanie z prezydenckiej komórki?

08.05.2012

Rosjanie grzebali w telefonie Lecha Kaczyńskiego. Mogli z niego wykraść ostatnie rozmowy i sms-y - mówi „Faktowi” Piotr Niemczyk, były zastępca szefa zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa.

Zdaniem eksperta „Faktu”, odsłuchanie przez Rosjan poczty głosowej głowy polskiego państwa oznacza, że „zastosowali metodę tzw. selektywnego podsłuchu umożliwiającą takie odsłuchanie”.

Były szef służb specjalnych podkreśla, że prezydencki telefon przez dość długi czas znajdował się w rękach Rosjan, więc nie wiadomo jakie informacje mogły trafić w ich ręce. Podkreśla jednak, że mieli wystarczająco dużo czasu, by przechwycić sms-y i rozmowy z ostatnich dni. – Dla służb specjalnych nawet prywatne rozmowy stanowią bardzo cenne źródło informacji – mówi Niemczyk.

Jak dotychczas, polska prokuratura nie ustaliła, kto konkretnie grzebał w prezydenckim telefonie. Zdaniem „Faktu” nie ulega jednak wątpliwości, że stoją za tym służby specjalne. Adam Bielan, były bliski współpracownik śp. Lecha Kaczyńskiego określa tę sprawę jako skandaliczną. – Jeżeli w Rosji po czymś takim jak katastrofa ktoś miał głowę do prześwietlania zawartości telefonu prezydenta, świadczy to o tym, że to kraj rządzony przez służby specjalne – powiedział Faktowi Bielan.

Polska prokuratura potwierdziła fakt włamania do prezydenckiego telefonu komórkowego, jednak nie wszczęła postępowania w tej sprawie. Jak tłumaczy „Faktowi” płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, „zdarzenie miało miejsce już po katastrofie, a przed przekazaniem telefonu stronie polskiej, wobec czego nie ma ono bezpośredniego związku z przedmiotem śledztwa”.

Mimo, że wyrok Prokuratury Wojskowej jest prawomocny, to nie koniec sprawy. W wyniku niepokojących doniesień medialnych, Prokuratura Generalna nakazała sprawdzić zasadność decyzji wojskowych śledczych.

PiKa, Super Express
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook