Jedynie prawda jest ciekawa


Co wykradli Rosjanie z prezydenckiej komórki?

08.05.2012

Rosjanie grzebali w telefonie Lecha Kaczyńskiego. Mogli z niego wykraść ostatnie rozmowy i sms-y - mówi „Faktowi” Piotr Niemczyk, były zastępca szefa zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa.

Zdaniem eksperta „Faktu”, odsłuchanie przez Rosjan poczty głosowej głowy polskiego państwa oznacza, że „zastosowali metodę tzw. selektywnego podsłuchu umożliwiającą takie odsłuchanie”.

Były szef służb specjalnych podkreśla, że prezydencki telefon przez dość długi czas znajdował się w rękach Rosjan, więc nie wiadomo jakie informacje mogły trafić w ich ręce. Podkreśla jednak, że mieli wystarczająco dużo czasu, by przechwycić sms-y i rozmowy z ostatnich dni. – Dla służb specjalnych nawet prywatne rozmowy stanowią bardzo cenne źródło informacji – mówi Niemczyk.

Jak dotychczas, polska prokuratura nie ustaliła, kto konkretnie grzebał w prezydenckim telefonie. Zdaniem „Faktu” nie ulega jednak wątpliwości, że stoją za tym służby specjalne. Adam Bielan, były bliski współpracownik śp. Lecha Kaczyńskiego określa tę sprawę jako skandaliczną. – Jeżeli w Rosji po czymś takim jak katastrofa ktoś miał głowę do prześwietlania zawartości telefonu prezydenta, świadczy to o tym, że to kraj rządzony przez służby specjalne – powiedział Faktowi Bielan.

Polska prokuratura potwierdziła fakt włamania do prezydenckiego telefonu komórkowego, jednak nie wszczęła postępowania w tej sprawie. Jak tłumaczy „Faktowi” płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, „zdarzenie miało miejsce już po katastrofie, a przed przekazaniem telefonu stronie polskiej, wobec czego nie ma ono bezpośredniego związku z przedmiotem śledztwa”.

Mimo, że wyrok Prokuratury Wojskowej jest prawomocny, to nie koniec sprawy. W wyniku niepokojących doniesień medialnych, Prokuratura Generalna nakazała sprawdzić zasadność decyzji wojskowych śledczych.

PiKa, Super Express
[fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook