Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co ukrywa szef MSW?

12.07.2013

Od dziewięciu miesięcy minister spraw wewnętrznych nie udziela posłowi informacji dot. działań szefa BOR przed wylotem do Smoleńska.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zataja przed opinią publiczną informacje związane z działalnością szefa BOR, który nie nadał statusu HEAD lotowi tupolewa do Katynia. Jak ujawniła "Rzeczpospolita" gen. Marian Janicki nie dopełnił obowiązku w tej sprawie, a lot do Katynia nie miał statusu wymaganego prawem.

Gazeta pisała, że w 2008 roku na mocy rozporządzenia ministra infrastruktury obowiązki szefa BOR uzupełniono o kwestie nadawania statusu HEAD lotom z najważniejszymi osobami na pokładzie. Choć to wymóg formalny, szef BOR gen. Janicki nie nadał stosownego statusu ani lotowi z 10 kwietnia, ani lotowi premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 roku. Zarzutów w tej sprawie nie usłyszał, ponieważ prokuratura uznała, że to zaniedbanie nie wyczerpuje wszystkich znamion art. 231 kodeksu karnego.

W związku z doniesieniami "Rz" interpelację w tej sprawie złożył poseł PiS Maks Kraczkowski. Poprosił o sygnaturę dokumentu oraz datę jego sporządzenia i rejestracji. Na odpowiedź z MSW parlamentarzysta czeka już... dziewięć miesięcy. Pierwsza odpowiedź przyszła po 100 dniach, choć minister zgodnie z prawem odpowiadać ma po miesiącu. Kraczkowski uznał jednak, że to, co otrzymał z resortu go nie satysfakcjonuje i ponowił pytania.

Kolejny szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził jednak, że resort przekazał posłowi wszystko, co miał w tej sprawie do powiedzenia.

"Natomiast w chwili obecnej – mając na uwadze dobro śledztwa – prezentowanie opinii ministra spraw wewnętrznych nie wydaje się wskazane. Ze względu na wagę sprawy, jej istotność i znaczenie społeczne, niezwykle ważne pozostaje bowiem, aby została ona szczegółowo wyjaśniona przez niezależną prokuraturę" – dodaje Sienkiewicz.

To jednak zupełnie niezrozumiałe, ponieważ prokuratura zajmowała się już tą sprawą i - jak sama przyznaje - zakończyła wszelkie czynności związane z Janickim. "Uznaliśmy, że jest to zaniedbanie szefa BOR, ale nie kwalifikuje się na zarzut. Sprawa jest z naszej strony definitywnie zakończona" – mówi prok. Renata Mazur, rzeczniczka warszawskiej prokuratury.

Całą sprawą oburzony jest poseł Kraczkowski: "Jestem wstrząśnięty postawą ministra i sposobem współpracy ze mną jako z posłem. Czy żyjemy w państwie europejskim, czy w państwie, w którym ministrowie zajmują się zatajaniem prawdy, jak na Białorusi?"

TK,RP.pl
[Fot. KPRM]

Warto poczytać

 1. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 2. mid-17324161 26.03.2017

  Prezydent o Deklaracji Rzymskiej i sytuacji w armii

  - Deklaracja Rzymska wytycza kierunki rozwoju UE w taki sposób, w jaki my jako Polska tego chcieliśmy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

 3. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 4. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 5. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 6. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 7. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 8. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook