Jedynie prawda jest ciekawa


Co ukrywa szef MSW?

12.07.2013

Od dziewięciu miesięcy minister spraw wewnętrznych nie udziela posłowi informacji dot. działań szefa BOR przed wylotem do Smoleńska.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zataja przed opinią publiczną informacje związane z działalnością szefa BOR, który nie nadał statusu HEAD lotowi tupolewa do Katynia. Jak ujawniła "Rzeczpospolita" gen. Marian Janicki nie dopełnił obowiązku w tej sprawie, a lot do Katynia nie miał statusu wymaganego prawem.

Gazeta pisała, że w 2008 roku na mocy rozporządzenia ministra infrastruktury obowiązki szefa BOR uzupełniono o kwestie nadawania statusu HEAD lotom z najważniejszymi osobami na pokładzie. Choć to wymóg formalny, szef BOR gen. Janicki nie nadał stosownego statusu ani lotowi z 10 kwietnia, ani lotowi premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 roku. Zarzutów w tej sprawie nie usłyszał, ponieważ prokuratura uznała, że to zaniedbanie nie wyczerpuje wszystkich znamion art. 231 kodeksu karnego.

W związku z doniesieniami "Rz" interpelację w tej sprawie złożył poseł PiS Maks Kraczkowski. Poprosił o sygnaturę dokumentu oraz datę jego sporządzenia i rejestracji. Na odpowiedź z MSW parlamentarzysta czeka już... dziewięć miesięcy. Pierwsza odpowiedź przyszła po 100 dniach, choć minister zgodnie z prawem odpowiadać ma po miesiącu. Kraczkowski uznał jednak, że to, co otrzymał z resortu go nie satysfakcjonuje i ponowił pytania.

Kolejny szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził jednak, że resort przekazał posłowi wszystko, co miał w tej sprawie do powiedzenia.

"Natomiast w chwili obecnej – mając na uwadze dobro śledztwa – prezentowanie opinii ministra spraw wewnętrznych nie wydaje się wskazane. Ze względu na wagę sprawy, jej istotność i znaczenie społeczne, niezwykle ważne pozostaje bowiem, aby została ona szczegółowo wyjaśniona przez niezależną prokuraturę" – dodaje Sienkiewicz.

To jednak zupełnie niezrozumiałe, ponieważ prokuratura zajmowała się już tą sprawą i - jak sama przyznaje - zakończyła wszelkie czynności związane z Janickim. "Uznaliśmy, że jest to zaniedbanie szefa BOR, ale nie kwalifikuje się na zarzut. Sprawa jest z naszej strony definitywnie zakończona" – mówi prok. Renata Mazur, rzeczniczka warszawskiej prokuratury.

Całą sprawą oburzony jest poseł Kraczkowski: "Jestem wstrząśnięty postawą ministra i sposobem współpracy ze mną jako z posłem. Czy żyjemy w państwie europejskim, czy w państwie, w którym ministrowie zajmują się zatajaniem prawdy, jak na Białorusi?"

TK,RP.pl
[Fot. KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook