Jedynie prawda jest ciekawa


Co jeszcze zignorowała komisja Millera?

09.10.2012

Ekspert zespołu parlamentarnego badającego katastrofę w Smoleńsku dr Kazimierz Nowaczyk przedstawił nowe analizy parametrów lotu TU-154M, które po raz kolejny wykluczyły oficjalną wersję przyczyn katastrofy. Komisja Millera zignorowała dane o awariach samolotu.

Naukowiec zaprezentował analizę nowych danych pochodzących z odczytu polskiego rejestratora ATM-QAR, zapisującego parametry z największą dokładnością – co do sekundy. Znamy więc już specyfikę awarii urządzeń samolotu, które doprowadziły do tragedii.

Okazuje się, że klapy skrzydła przestawiły się samoczynnie z 35 stopni, potem na 25 stopni, a później na zero. Zdaniem Nowaczyka oznacza to absolutną niesprawność skrzydła, przez co piloci nie mogli sterować TU-154M.

- Nastąpiły awarie obu radiowysokościomierzy, a komisja Millera pisze w raporcie, że w opracowaniu przebiegu lotu do końca posługiwała się radiowysokościomierzem.

To kolejne potwierdzenie, że oficjalny polski raport jest niewiarygodny.

Kolejną awarią było przegrzanie silnika.

- Eksperci z nami współpracujący analizując zachowanie silnika i dane, które mogli odczytać, stwierdzili z dużym prawdopodobieństwem, że nastąpiła awaria silnika pierwszego. To opinia potwierdzona przez kilka osób – mówił naukowiec z Uniwersytetu w Maryland.

Następnie awarii uległ pierwszy agregat, co spowodowało wyłączenie części urządzeń, chwilę później system przełączył się na dwa pozostałe agregaty, które również przestały działać. Samolot stał się kompletnie niesprawny.

- Kiedy dokładnie to nastąpiło? Tę zagadkę dopiero będziemy starali się rozwikłać – dodał dr Nowaczyk.

Jak się ma do tego oficjalna wersja zdarzeń z 10 kwietnia 2010 r.? Zarówno Jerzy Miller, jak i eksperci jego komisji wielokrotnie twierdzili, że samolot do końca lotu, do zderzenia z ziemią był w pełni sprawny…

Dr Nowaczyk powtórzył również schemat zdarzeń, który doprowadził do katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Zwrócił uwagę, że kolejne badania potwierdzają ten sam ciąg zdarzeń: oderwanie fragmentu lewego skrzydła, seria krytycznych awarii samolotu w pobliżu sygnału TAWS #38, wybuch w kadłubie samolotu, rozpad maszyny nad ziemią i uderzenie w ziemię.

Zapytany o możliwe przyczyny uszkodzenia skrzydła tupolewa, Nowaczyk powiedział:

- Nie ma żadnych śladów zderzeń wysokiej energii z drzewami czy innymi przedmiotami. Natomiast widać, że powłoki skrzydła są od niego oderwane, wyrwane są nity. Ocena dr. Szuladzińskiego (innego eksperta zespołu, pracującego w Australii – przyp. red.) jest taka, że tam nastąpiła eksplozja. Być może była to eksplozja oparów paliwa. Tego nie wiemy. Tylko, że to skrzydło nie oderwało się w wyniku uderzenia w brzozę. Żadne ślady, które powinny być na tym skrzydle nie odpowiadają uderzeniu w drzewo.

Zapowiedział też przedstawienie szczegółowych badań w tym zakresie prowadzonych przez prof. Wiesława Biniendę w czasie zaplanowanej na 22 października w Warszawie Konferencji Smoleńskiej, organizowanej przez polskich naukowców. Mają to być analizy powstałe w oparciu o możliwie najbardziej szczegółowe dane. Naukowiec z Ohio ma zaprezentować, jak powinny wyglądać efekty takiego zderzenia.

ruk

[Fot. J. Nowak]

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 5. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 6. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook