Jedynie prawda jest ciekawa


Co jeszcze zignorowała komisja Millera?

09.10.2012

Ekspert zespołu parlamentarnego badającego katastrofę w Smoleńsku dr Kazimierz Nowaczyk przedstawił nowe analizy parametrów lotu TU-154M, które po raz kolejny wykluczyły oficjalną wersję przyczyn katastrofy. Komisja Millera zignorowała dane o awariach samolotu.

Naukowiec zaprezentował analizę nowych danych pochodzących z odczytu polskiego rejestratora ATM-QAR, zapisującego parametry z największą dokładnością – co do sekundy. Znamy więc już specyfikę awarii urządzeń samolotu, które doprowadziły do tragedii.

Okazuje się, że klapy skrzydła przestawiły się samoczynnie z 35 stopni, potem na 25 stopni, a później na zero. Zdaniem Nowaczyka oznacza to absolutną niesprawność skrzydła, przez co piloci nie mogli sterować TU-154M.

- Nastąpiły awarie obu radiowysokościomierzy, a komisja Millera pisze w raporcie, że w opracowaniu przebiegu lotu do końca posługiwała się radiowysokościomierzem.

To kolejne potwierdzenie, że oficjalny polski raport jest niewiarygodny.

Kolejną awarią było przegrzanie silnika.

- Eksperci z nami współpracujący analizując zachowanie silnika i dane, które mogli odczytać, stwierdzili z dużym prawdopodobieństwem, że nastąpiła awaria silnika pierwszego. To opinia potwierdzona przez kilka osób – mówił naukowiec z Uniwersytetu w Maryland.

Następnie awarii uległ pierwszy agregat, co spowodowało wyłączenie części urządzeń, chwilę później system przełączył się na dwa pozostałe agregaty, które również przestały działać. Samolot stał się kompletnie niesprawny.

- Kiedy dokładnie to nastąpiło? Tę zagadkę dopiero będziemy starali się rozwikłać – dodał dr Nowaczyk.

Jak się ma do tego oficjalna wersja zdarzeń z 10 kwietnia 2010 r.? Zarówno Jerzy Miller, jak i eksperci jego komisji wielokrotnie twierdzili, że samolot do końca lotu, do zderzenia z ziemią był w pełni sprawny…

Dr Nowaczyk powtórzył również schemat zdarzeń, który doprowadził do katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Zwrócił uwagę, że kolejne badania potwierdzają ten sam ciąg zdarzeń: oderwanie fragmentu lewego skrzydła, seria krytycznych awarii samolotu w pobliżu sygnału TAWS #38, wybuch w kadłubie samolotu, rozpad maszyny nad ziemią i uderzenie w ziemię.

Zapytany o możliwe przyczyny uszkodzenia skrzydła tupolewa, Nowaczyk powiedział:

- Nie ma żadnych śladów zderzeń wysokiej energii z drzewami czy innymi przedmiotami. Natomiast widać, że powłoki skrzydła są od niego oderwane, wyrwane są nity. Ocena dr. Szuladzińskiego (innego eksperta zespołu, pracującego w Australii – przyp. red.) jest taka, że tam nastąpiła eksplozja. Być może była to eksplozja oparów paliwa. Tego nie wiemy. Tylko, że to skrzydło nie oderwało się w wyniku uderzenia w brzozę. Żadne ślady, które powinny być na tym skrzydle nie odpowiadają uderzeniu w drzewo.

Zapowiedział też przedstawienie szczegółowych badań w tym zakresie prowadzonych przez prof. Wiesława Biniendę w czasie zaplanowanej na 22 października w Warszawie Konferencji Smoleńskiej, organizowanej przez polskich naukowców. Mają to być analizy powstałe w oparciu o możliwie najbardziej szczegółowe dane. Naukowiec z Ohio ma zaprezentować, jak powinny wyglądać efekty takiego zderzenia.

ruk

[Fot. J. Nowak]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook