Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z halą targową w Chorzowie?

01.12.2012

Dach hali Śląskiego Centrum Targowego w Chorzowie zapada się coraz bardzie. Przytrzymujące go wiązary ugięły się o ok. 20 cm. Specjalistyczne ekspertyzy przesądzą, jaka będzie przyszłość obiektu. Na razie został wyłączony z użytkowania.

Śląskie Centrum Targowe to spółka samorządu Chorzowa. Działa na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie w styczniu 2006 r. zawaliła się jedna z hal. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Decyzję o natychmiastowym wyłączeniu z użytkowania hali wystawienniczej nr 3, która jest obecnie najważniejszym obiektem centrum targowego, podjął w piątek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, po zapoznaniu się ze wstępnymi wynikami rutynowych badań technicznych hali. W sobotę zarządca obiektu - Zakład Komunalny PGM Chorzów - przedstawił szczegóły ekspertyzy i poinformował o dalszych działaniach.

- W tym roku wstępne wyniki badań (...) wskazały, że być może coś niedobrego dzieje się z tą halą. Podkreślam słowo "być może" - wyjaśnił dyrektor zakładu komunalnego Mariusz Kściuczyk, wskazując, że zwiększone ugięcie wiązarów wykryto podczas powtarzanych co roku rutynowych badań.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego powołał w tej sprawie komisję, która w sobotę zaczęła pracę od oględzin obiektu. Kontynuowane będą także kolejne badania techniczne i ekspertyzy. Inspektor Lech Ryszkiewicz podkreślił, że fakt ugięcia wiązarów, choć nie ma śniegu i dach nie jest obciążony, budzi zdziwienie. Jak mówił, stwierdzone ugięcie jest znaczne i ponadnormatywne.

Nadzór budowlany zapowiedział wyłączenie obiektu z użytkowania decyzją administracyjną, co usankcjonuje doraźną decyzję prezydenta Chorzowa. Dyr. Kściuczyk poinformował, że decyzje dotyczące przyszłości hali będą zależeć od wyników kolejnych ekspertyz. Na ich podstawie zarządca zdecyduje, czy będzie ona remontowana, czy pozostanie wyłączona z użytkowania - wówczas decydenci zastanowią się, co z nią dalej robić.

Wiązary ugięły się przede wszystkim w miejscu, które od kilku lat jest szczególnie monitorowane. Jeszcze w czasie gdy obiekt zajmowały Międzynarodowe Targi Katowickie, eksperci odkryli w tym miejscu odkształcenia; dach wówczas wzmocniono i zalecono coroczne kontrole. Właśnie podczas takiej kontroli okazało się, że w tym roku ugięcia są kilkakrotnie większe niż przy poprzednich badaniach i sięgają maksymalnie ponad 21 cm.

Prezes Śląskiego Centrum Targowego Piotr Małecki przyznał, że wyłączenie z użytku podstawowej hali to niedobra informacja dla spółki, która na przyszły rok zaplanowała na tym terenie 24 imprezy targowe. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników hali, więc podjęte decyzje są potrzebne i słuszne.

"Wiemy, jak tragiczne w skutkach było beztroskie podejście zarządzających tym obiektem w 2006 r. Nie chcemy absolutnie dopuścić do tego" - podkreślił prezes, nawiązując do katastrofy hali MTK sprzed blisko siedmiu lat. Decyzje dotyczące przyszłorocznych imprez Centrum będzie podejmować, gdy znana będzie przyszłość wyłączonej z użytkowania hali.

Zaplanowane na najbliższy czas w zamkniętej hali imprezy nie zostały odwołane. Impreza motoryzacyjna "Oldtimerbazar" odbędzie się na parkingu na terenie Centrum, a wystawa gołębi rasowych 8 grudnia odbędzie się w hali nr 11. Właśnie podczas wystawy gołębi 28 stycznia 2006 r. doszło do tragedii, gdy zawalił się dach hali wystawienniczej ówczesnych MTK.

PAP/mall
[fot. A.Grygiel]
Słowa kluczowe:

hala

,

targi

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook