Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z halą targową w Chorzowie?

01.12.2012

Dach hali Śląskiego Centrum Targowego w Chorzowie zapada się coraz bardzie. Przytrzymujące go wiązary ugięły się o ok. 20 cm. Specjalistyczne ekspertyzy przesądzą, jaka będzie przyszłość obiektu. Na razie został wyłączony z użytkowania.

Śląskie Centrum Targowe to spółka samorządu Chorzowa. Działa na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie w styczniu 2006 r. zawaliła się jedna z hal. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Decyzję o natychmiastowym wyłączeniu z użytkowania hali wystawienniczej nr 3, która jest obecnie najważniejszym obiektem centrum targowego, podjął w piątek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, po zapoznaniu się ze wstępnymi wynikami rutynowych badań technicznych hali. W sobotę zarządca obiektu - Zakład Komunalny PGM Chorzów - przedstawił szczegóły ekspertyzy i poinformował o dalszych działaniach.

- W tym roku wstępne wyniki badań (...) wskazały, że być może coś niedobrego dzieje się z tą halą. Podkreślam słowo "być może" - wyjaśnił dyrektor zakładu komunalnego Mariusz Kściuczyk, wskazując, że zwiększone ugięcie wiązarów wykryto podczas powtarzanych co roku rutynowych badań.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego powołał w tej sprawie komisję, która w sobotę zaczęła pracę od oględzin obiektu. Kontynuowane będą także kolejne badania techniczne i ekspertyzy. Inspektor Lech Ryszkiewicz podkreślił, że fakt ugięcia wiązarów, choć nie ma śniegu i dach nie jest obciążony, budzi zdziwienie. Jak mówił, stwierdzone ugięcie jest znaczne i ponadnormatywne.

Nadzór budowlany zapowiedział wyłączenie obiektu z użytkowania decyzją administracyjną, co usankcjonuje doraźną decyzję prezydenta Chorzowa. Dyr. Kściuczyk poinformował, że decyzje dotyczące przyszłości hali będą zależeć od wyników kolejnych ekspertyz. Na ich podstawie zarządca zdecyduje, czy będzie ona remontowana, czy pozostanie wyłączona z użytkowania - wówczas decydenci zastanowią się, co z nią dalej robić.

Wiązary ugięły się przede wszystkim w miejscu, które od kilku lat jest szczególnie monitorowane. Jeszcze w czasie gdy obiekt zajmowały Międzynarodowe Targi Katowickie, eksperci odkryli w tym miejscu odkształcenia; dach wówczas wzmocniono i zalecono coroczne kontrole. Właśnie podczas takiej kontroli okazało się, że w tym roku ugięcia są kilkakrotnie większe niż przy poprzednich badaniach i sięgają maksymalnie ponad 21 cm.

Prezes Śląskiego Centrum Targowego Piotr Małecki przyznał, że wyłączenie z użytku podstawowej hali to niedobra informacja dla spółki, która na przyszły rok zaplanowała na tym terenie 24 imprezy targowe. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników hali, więc podjęte decyzje są potrzebne i słuszne.

"Wiemy, jak tragiczne w skutkach było beztroskie podejście zarządzających tym obiektem w 2006 r. Nie chcemy absolutnie dopuścić do tego" - podkreślił prezes, nawiązując do katastrofy hali MTK sprzed blisko siedmiu lat. Decyzje dotyczące przyszłorocznych imprez Centrum będzie podejmować, gdy znana będzie przyszłość wyłączonej z użytkowania hali.

Zaplanowane na najbliższy czas w zamkniętej hali imprezy nie zostały odwołane. Impreza motoryzacyjna "Oldtimerbazar" odbędzie się na parkingu na terenie Centrum, a wystawa gołębi rasowych 8 grudnia odbędzie się w hali nr 11. Właśnie podczas wystawy gołębi 28 stycznia 2006 r. doszło do tragedii, gdy zawalił się dach hali wystawienniczej ówczesnych MTK.

PAP/mall
[fot. A.Grygiel]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook