Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z cyfryzacją szkół?

15.06.2013

Zmarnowane miliony złotych, podejrzenia przekrętów i matactw, wreszcie niezrealizowane zapowiedzi. To efekt starań polityków Platformy Obywatelskiej nad cyfryzacją polskich szkół.

Do tych smutnych wniosków doszła "Rzeczpospolita", która podsumowała starania ekipy Donalda Tuska. A miało być tak pięknie... Tablet dla każdego ucznia, e-podręczniki, unowocześnienie wyposażenia. Z wielkich planów pozostały niespełnione obietnice i podejrzenia matactw przy konkretnych przetargach i projektach ustaw.

Jako przykłady niezrealizowanych obietnic "Rz" podaje program Scholaris, którym był skierowany do uczniów specjalny portal internetowy. Na specjalnie stworzony portal wchodziło jednak niewiele osób, a sam pomysł po prostu upadł.

Niewiele lepiej wygląda sprawa programu, dzięki któremu miał się poprawić status pracowni komputerowych w polskich szkołach. Powód? Jak wskazuje "Rzeczpospolita" był bardzo prozaiczny: "Kierownictwo resortu za wszelką cenę chciało się jak najszybciej rozliczyć z tych projektów przed instytucjami unijnymi. Byli przekonani, że skoro programy realizowali wcześniej ich oponenci polityczni PiS, a wcześniej SLD, to muszą być tam ukryte jakieś afery" - mówi jeden z informatorów "Rz" w resorcie edukacji.

Tym samym zatrzymano projekt wart niemal 1,5 mld złotych. Teraz MEN chce wprowadzić e-podręcznik, którego koszt wynosi 45 milionów złotych. Dużo wskazuje jednak na to, że i ten pomysł nie wypali. Jak przypomina "Rz", w Hiszpanii podobne problemy doprowadziły do dymisji ministra edukacji. U nas Krystyna Szumilas ma się bardzo dobrze.

Przykładów nieskuteczności, bałaganu i, delikatnie mówiąc, niefrasobliwości urzędników w tej sprawie jest więcej. jak czytamy: "W ramach koncepcji MEN za 20 mln zł ogólnopolskie szkolenia z wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnych dla nauczycieli prowadzi fundacja, która nigdy wcześniej nie prowadziła tego typu akcji. Co ciekawe, z fundacją była związana wcześniej wiceminister Berdzik."

ll, wPolityce.pl, rp.pl

Warto poczytać

 1. narodziny24012018 24.01.2018

  Rośnie liczba urodzeń w Polsce. 403 tysiące w 2017 roku

  O ok. 20 tys. więcej dzieci urodziło się w 2017 roku niż w poprzednim - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS w środę. Zarejestrowano w minionym roku 403 tys. tzw. urodzeń żywych.

 2. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 3. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 4. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 5. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 6. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 7. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook