Jedynie prawda jest ciekawa

Co dalej z cyfryzacją szkół?

15.06.2013

Zmarnowane miliony złotych, podejrzenia przekrętów i matactw, wreszcie niezrealizowane zapowiedzi. To efekt starań polityków Platformy Obywatelskiej nad cyfryzacją polskich szkół.

Do tych smutnych wniosków doszła "Rzeczpospolita", która podsumowała starania ekipy Donalda Tuska. A miało być tak pięknie... Tablet dla każdego ucznia, e-podręczniki, unowocześnienie wyposażenia. Z wielkich planów pozostały niespełnione obietnice i podejrzenia matactw przy konkretnych przetargach i projektach ustaw.

Jako przykłady niezrealizowanych obietnic "Rz" podaje program Scholaris, którym był skierowany do uczniów specjalny portal internetowy. Na specjalnie stworzony portal wchodziło jednak niewiele osób, a sam pomysł po prostu upadł.

Niewiele lepiej wygląda sprawa programu, dzięki któremu miał się poprawić status pracowni komputerowych w polskich szkołach. Powód? Jak wskazuje "Rzeczpospolita" był bardzo prozaiczny: "Kierownictwo resortu za wszelką cenę chciało się jak najszybciej rozliczyć z tych projektów przed instytucjami unijnymi. Byli przekonani, że skoro programy realizowali wcześniej ich oponenci polityczni PiS, a wcześniej SLD, to muszą być tam ukryte jakieś afery" - mówi jeden z informatorów "Rz" w resorcie edukacji.

Tym samym zatrzymano projekt wart niemal 1,5 mld złotych. Teraz MEN chce wprowadzić e-podręcznik, którego koszt wynosi 45 milionów złotych. Dużo wskazuje jednak na to, że i ten pomysł nie wypali. Jak przypomina "Rz", w Hiszpanii podobne problemy doprowadziły do dymisji ministra edukacji. U nas Krystyna Szumilas ma się bardzo dobrze.

Przykładów nieskuteczności, bałaganu i, delikatnie mówiąc, niefrasobliwości urzędników w tej sprawie jest więcej. jak czytamy: "W ramach koncepcji MEN za 20 mln zł ogólnopolskie szkolenia z wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnych dla nauczycieli prowadzi fundacja, która nigdy wcześniej nie prowadziła tego typu akcji. Co ciekawe, z fundacją była związana wcześniej wiceminister Berdzik."

ll, wPolityce.pl, rp.pl

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook