Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cios w cukrzyków. Będą płacić za pomiar cukru

26.10.2011

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi mają być płatne - podaje Gazeta Wyborcza. Lekarze ostrzegają, że chorzy mogą zacząć oszczędzać, co zwiększy liczbę kosztownych powikłań.

Obecnie opakowanie 50 pasków kosztuje od 40 zł do 70 zł, ale pacjenci kupują je po ryczałtowej cenie 3,2 zł. Jeśli ryczałt zniknie, chorzy zapłacą więcej - około 12-20 zł. Diabetolodzy uważają, że podwyżka wpłynie negatywnie na chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na leki dla diabetyków 18 proc. z 8,5 mld zł, jakie przeznacza na całą refundację. Paski kosztują 600 mln rocznie, tyle samo, co insulina. Jeśli ministerstwo skreśli paski cukrzycowe z listy ryczałtowej NFZ, zaoszczędzi ok. 200 mln zł rocznie.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiada jasno, czy ryczałt zniknie, jednak wszystko wskazuje na to, że tak. Powodem jest między innymi nadużywanie samokontroli w zakresie pomiaru cukru we krwi. Według Ministerstwa chorzy robili sobie równoległe testy na kilku aparatach, a wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder. Analiza sprzedaży pasków przeprowadzona w ubiegłym roku w śląskim NFZ świadczy o tym, że chorzy na cukrzycę robią średnio 33 testy w miesiącu, a to z kolei świadczy, że kłują się raczej rzadko.

Doniesienia niepokoją pacjentów. Dla nich bardzo ważne jest, czy ministerstwo dalej będzie traktować paski jako leki, czy zmieni ich kwalifikacje na wyrób medyczny. Jeśli tak by się stało, wtedy ceny pasków dodatkowo pójdę w górę, bo doliczona zostanie marża apteczna. Kolejny koszt wiąże się z zakazem rozdawania za darmo gleukometrów i wstrzykiwaczy insuliny.

- Nie rozumiem tych poczynań Ministerstw Zdrowia – mówi portalowi Stefczyk.info Bolesław Piecha, poseł PiS, były wiceminister zdrowia. - Oszczędza się tam, gdzie oszczędności są niewielkie, a psują dużo krwi i komplikują sytuację. Po to, żeby dobrze leczyć cukrzycę, musi być stała kontrola poziomu cukru we krwi. W związku z tym chorzy muszą badać się częściej, niż się wydaje urzędnikom Ministerstwa – dodaje nasz rozmówca.

Poseł Piecha zaznacza, że jedni potrzebują przeprowadzenia badań jednokrotnie w ciągu doby, inni natomiast zdecydowanie częściej. Ograniczanie tych badań przez niedostępność refundowania pasków jest według Piechy nieporozumieniem. – Oszczędności będą niewielkie, niepokojów dużo, a jedynym efektem to będą większe koszty leczenia powikłań cukrzycy – kwituje były wiceminister.

MK

(fot. PAP/ Moodboard/Photoshot)

Słowa kluczowe:

cukrzyca

,

pomiar cukru

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook