Jedynie prawda jest ciekawa


Cios w cukrzyków. Będą płacić za pomiar cukru

26.10.2011

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi mają być płatne - podaje Gazeta Wyborcza. Lekarze ostrzegają, że chorzy mogą zacząć oszczędzać, co zwiększy liczbę kosztownych powikłań.

Obecnie opakowanie 50 pasków kosztuje od 40 zł do 70 zł, ale pacjenci kupują je po ryczałtowej cenie 3,2 zł. Jeśli ryczałt zniknie, chorzy zapłacą więcej - około 12-20 zł. Diabetolodzy uważają, że podwyżka wpłynie negatywnie na chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na leki dla diabetyków 18 proc. z 8,5 mld zł, jakie przeznacza na całą refundację. Paski kosztują 600 mln rocznie, tyle samo, co insulina. Jeśli ministerstwo skreśli paski cukrzycowe z listy ryczałtowej NFZ, zaoszczędzi ok. 200 mln zł rocznie.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiada jasno, czy ryczałt zniknie, jednak wszystko wskazuje na to, że tak. Powodem jest między innymi nadużywanie samokontroli w zakresie pomiaru cukru we krwi. Według Ministerstwa chorzy robili sobie równoległe testy na kilku aparatach, a wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder. Analiza sprzedaży pasków przeprowadzona w ubiegłym roku w śląskim NFZ świadczy o tym, że chorzy na cukrzycę robią średnio 33 testy w miesiącu, a to z kolei świadczy, że kłują się raczej rzadko.

Doniesienia niepokoją pacjentów. Dla nich bardzo ważne jest, czy ministerstwo dalej będzie traktować paski jako leki, czy zmieni ich kwalifikacje na wyrób medyczny. Jeśli tak by się stało, wtedy ceny pasków dodatkowo pójdę w górę, bo doliczona zostanie marża apteczna. Kolejny koszt wiąże się z zakazem rozdawania za darmo gleukometrów i wstrzykiwaczy insuliny.

- Nie rozumiem tych poczynań Ministerstw Zdrowia – mówi portalowi Stefczyk.info Bolesław Piecha, poseł PiS, były wiceminister zdrowia. - Oszczędza się tam, gdzie oszczędności są niewielkie, a psują dużo krwi i komplikują sytuację. Po to, żeby dobrze leczyć cukrzycę, musi być stała kontrola poziomu cukru we krwi. W związku z tym chorzy muszą badać się częściej, niż się wydaje urzędnikom Ministerstwa – dodaje nasz rozmówca.

Poseł Piecha zaznacza, że jedni potrzebują przeprowadzenia badań jednokrotnie w ciągu doby, inni natomiast zdecydowanie częściej. Ograniczanie tych badań przez niedostępność refundowania pasków jest według Piechy nieporozumieniem. – Oszczędności będą niewielkie, niepokojów dużo, a jedynym efektem to będą większe koszty leczenia powikłań cukrzycy – kwituje były wiceminister.

MK

(fot. PAP/ Moodboard/Photoshot)

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook