Jedynie prawda jest ciekawa


Cios w cukrzyków. Będą płacić za pomiar cukru

26.10.2011

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi mają być płatne - podaje Gazeta Wyborcza. Lekarze ostrzegają, że chorzy mogą zacząć oszczędzać, co zwiększy liczbę kosztownych powikłań.

Obecnie opakowanie 50 pasków kosztuje od 40 zł do 70 zł, ale pacjenci kupują je po ryczałtowej cenie 3,2 zł. Jeśli ryczałt zniknie, chorzy zapłacą więcej - około 12-20 zł. Diabetolodzy uważają, że podwyżka wpłynie negatywnie na chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na leki dla diabetyków 18 proc. z 8,5 mld zł, jakie przeznacza na całą refundację. Paski kosztują 600 mln rocznie, tyle samo, co insulina. Jeśli ministerstwo skreśli paski cukrzycowe z listy ryczałtowej NFZ, zaoszczędzi ok. 200 mln zł rocznie.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiada jasno, czy ryczałt zniknie, jednak wszystko wskazuje na to, że tak. Powodem jest między innymi nadużywanie samokontroli w zakresie pomiaru cukru we krwi. Według Ministerstwa chorzy robili sobie równoległe testy na kilku aparatach, a wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder. Analiza sprzedaży pasków przeprowadzona w ubiegłym roku w śląskim NFZ świadczy o tym, że chorzy na cukrzycę robią średnio 33 testy w miesiącu, a to z kolei świadczy, że kłują się raczej rzadko.

Doniesienia niepokoją pacjentów. Dla nich bardzo ważne jest, czy ministerstwo dalej będzie traktować paski jako leki, czy zmieni ich kwalifikacje na wyrób medyczny. Jeśli tak by się stało, wtedy ceny pasków dodatkowo pójdę w górę, bo doliczona zostanie marża apteczna. Kolejny koszt wiąże się z zakazem rozdawania za darmo gleukometrów i wstrzykiwaczy insuliny.

- Nie rozumiem tych poczynań Ministerstw Zdrowia – mówi portalowi Stefczyk.info Bolesław Piecha, poseł PiS, były wiceminister zdrowia. - Oszczędza się tam, gdzie oszczędności są niewielkie, a psują dużo krwi i komplikują sytuację. Po to, żeby dobrze leczyć cukrzycę, musi być stała kontrola poziomu cukru we krwi. W związku z tym chorzy muszą badać się częściej, niż się wydaje urzędnikom Ministerstwa – dodaje nasz rozmówca.

Poseł Piecha zaznacza, że jedni potrzebują przeprowadzenia badań jednokrotnie w ciągu doby, inni natomiast zdecydowanie częściej. Ograniczanie tych badań przez niedostępność refundowania pasków jest według Piechy nieporozumieniem. – Oszczędności będą niewielkie, niepokojów dużo, a jedynym efektem to będą większe koszty leczenia powikłań cukrzycy – kwituje były wiceminister.

MK

(fot. PAP/ Moodboard/Photoshot)

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 6. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 7. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook