Jedynie prawda jest ciekawa

Cięcia w szkołach, premie w MEN

28.09.2012

Problemy polskiej oświaty nie przeszkadzają szefowej ministerstwa edukacji w nagradzaniu premiami swoich podwładnych. Tymczasem samorządowe lobby wygrywa w resorcie batalię o finansowe cięcia w szkołach.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", to właśnie pod naciskiem samorządów minister Krystyna Szumilas zadeklarowała, że rząd przedstawi do końca roku projekt zmian w Karcie Nauczyciela. A żeby było ciekawiej, szefowa resortu oznajmiła swoją decyzję podczas Samorządowego Kongresu Oświaty, który odbywał się pod hasłem ... "Żądamy lepszej oświaty!"

Strona samorządowa chce, by Karta Nauczyciela obowiązywała tylko nauczycieli "tablicowych". Opowiada się też za wyższym pensum dydaktycznym, czyli za większą obowiązkową liczbą godzin lekcji prowadzonych przez nauczycieli. Samorządowcy chcą także zmiany zasad przyznawania urlopów dla poratowania zdrowia i skrócenia nauczycielom urlopów wypoczynkowych. Wśród ich postulatów jest również likwidacja jednorazowych dodatków wyrównawczych dla nauczycieli, wypłacanych przez samorządy.

"Samorządy, pod płaszczykiem troski o jakość kształcenia, dążą do przeforsowania restrykcyjnego pakietu oszczędnościowego w edukacji. Ich propozycje są nastawione głównie na przekazywanie samorządowych szkół fundacjom i stowarzyszeniom, wprowadzenie mechanizmów rynkowych do systemu edukacji, komercjalizację oświaty, osłabienie statusu zawodowego nauczycieli, zmniejszenie płac pracowników oświaty, zminimalizowanie nadzoru pedagogicznego i dalszą decentralizację oświaty" - ostrzega prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Według szefa ZNP, jeżeli samorządom uda się wprowadzić radykalne zmiany w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela, szkoły będą nastawione tylko na rentowność, a nie na jakość kształcenia.

Samorządowcy wydają się jednak w starciu z nauczycielami stać na wygranej pozycji. Bo resort oświaty sam okazuje się instytucją "rentowną". Dla swoich urzędników.

"1,3 mln zł przeznaczyła minister edukacji Krystyna Szumilas od momentu objęcia stanowiska na premie dla urzędników w swoim resorcie. W tym czasie zamknięto kilkaset szkół, a pracę straciło kilka tysięcy nauczycieli" - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

 Jak ustaliła gazeta, najwyższe premie, przyznane w okresie od 18 listopada ub.r. do 18 września 2012  r., sięgały łącznie na jednego pracownika MEN ponad 8 tys. zł. Tymczasem  tylko w tym roku zlikwidowano ok. 800 placówek edukacyjnych.

 "Zamraża się pensje nauczycielom. Dla nich nie ma pieniędzy na nagrody, są za to na premie dla urzędników. To zwykła kołtuneria polityczna" – mówi w "GPC" szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa.

JKUB/PAP/"DGP"/"GPC"

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook