Jedynie prawda jest ciekawa


Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

20.02.2018
1270wolyn
Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

Zakaz prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie dopóki nie zostanie zniesiony - uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel - dodał.

Cichocki wypowiedział się dla portalu wPolityce, który zwrócił uwagę, że piątkowe spotkanie ministra kultury Piotra Glińskiego i ukraińskiego wicepremiera Pawło Rozenki nie dało oczekiwanego przełomu ws. zakazu prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, podczas gdy prezydent Duda oczekuje, że zostaną podjęte działania, które ten stan zmienią.

Cichocki był pytany, czy MSZ takie działania podejmie.

"Zakaz ekshumacji będzie te relacje (polsko-ukraińskie) obciążał, dopóki nie zostanie zniesiony. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel. Nie do zaakceptowania jest dla nas sytuacja, w której bliscy ofiar konfliktów, represji, czy zbrodni po prawie 30 latach po upadku Związku Radzieckiego nie mogą zapalić świeczki na grobie swoich przodków. To nie jest jednak tylko kwestia polsko-ukraińska" - podkreślił wiceminister.

Według niego, "Ukraina odbierając rodzinom ofiar podstawowe prawo ich odnalezienia i godnego pochówku, staje bezpośrednio w konflikcie z wartościami europejskimi".

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z całą pewnością będzie kontynuować rozmowy z naszymi partnerami w Kijowie i oczekujemy bezwzględnego zdjęcia tego zakazu. Nie da się go niczym usprawiedliwić. Obawy strony ukraińskiej o następstwa nowelizacji ustawy o IPN, demontaż tego, czy innego pomnika, czy inne kwestie nie mogą być usprawiedliwieniem tego barbarzyńskiego zakazu" - podkreślił Cichocki.

Dodał, że piątkowe rozmowy Glińskiego i Rozenki były "okazją dla strony ukraińskiej zadania pytań w tych sprawach, na co udzieliliśmy wyczerpującej odpowiedzi. "W tym sensie spotkanie premierów można ocenić pozytywnie" - ocenił wiceszef MSZ.

Pytany, czy jego zdaniem zakaz ekshumacji na Ukrainie ma prawne podstawy, Cichocki ocenił, że "ma on charakter praktyczny, a nie prawny". "Na jedno jednak wychodzi - IPN nie może prowadzić poszukiwań na terytorium Ukrainy. Ta sytuacja jest nie do uzasadnienia, nie da się niczym obronić. Ze stroną ukraińską jesteśmy gotowi rozmawiać o ustawie o IPN, tym czy innym pomniku lub cmentarzu, ale to są osobne kwestie. I premier Gliński wielokrotnie zapewniał o tym stronę ukraińską" - dodał wiceminister.

Cichocki zauważył też, że dzień przed spotkaniem Gliński-Rozenko, na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego ukazał się pełen zapis wniosku prezydenta Andrzeja Dudy do TK (ws. nowelizacji ustawy o IPN), "w którym są poruszone również artykuły ukraińskie". Przekonywał, że prezydent zwrócił się o interpretację m.in. tych zapisów, które najbardziej wzburzyły ukraińską opinię publiczną.

"Zademonstrowaliśmy tym samym daleko idącą gotowość do uwzględniania obaw strony ukraińskiej. Dalsze koncentrowanie się na tej ustawie - do wydania przez TK orzeczenia - nie posuwa rozmów do przodu" - ocenił Cichocki. "Sprawa jest teraz w rękach TK i podnoszenie jej na poziomie politycznym rodzi wyłącznie podejrzenie szukania pretekstu do obciążenia Polski odpowiedzialnością za regres stosunków dwustronnych w obszarze dialogu historycznego - co nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości" - dodał.

Cichocki ocenił, że stosunki polsko-ukraińskie "zdecydowanie nie są złe". Wskazał w tym kontekście na współpracę obronną, rozwojową i na polskie stanowisko w kwestiach nielegalnej aneksji Krymu czy agresji w Donbasie, także na forum UE i NATO. Przekonywał, że Polska jest liderem inicjatyw proukraińskich i konsekwentnie wspiera Kijów.

Pytany, czy przewidziane są w najbliższym czasie jakieś rozmowy ze stroną ukraińską, m.in. ws. ekshumacji, Cichocki powiedział, że jest wola obu stron, żeby dalej rozmawiać. "Ten dialog nie został przerwany w piątek, on będzie trwał i my na pewno tematu obowiązującego zakazu poszukiwania i ekshumacji na Ukrainie nie pozostawiamy, nie pogodzimy się z nim. Tym bardziej, że spotykamy się z przypadkami bardzo niepokojącymi po stronie ukraińskiej, kiedy na poziomie państwowym uderza się w dobre imię Polski" - zaznaczył.

"To nie jest tylko problem Polski w relacjach z Ukrainą. To jest sytuacja, która stawia Ukrainę w konfrontacji z cywilizowanym światem. My nie wybieramy stronie ukraińskiej historii i jej bohaterów. To wybór strony ukraińskiej dotyczący narracji o +polskiej okupacji+ czy gloryfikacja UPA, w ramach której nie ma miejsca na prawdę o zbrodni wołyńskiej, stawia Ukrainę w sporze, którego my nie chcemy" - ocenił Cichocki. 

(PAP)

fot. CC3.0/Leon Popek

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 6. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook