Jedynie prawda jest ciekawa


Chore dzieci bez terapii

19.04.2012

Jeśli resort zdrowia nie wprowadzi zmian w projekcie najnowszej listy refundacyjnej, najmłodsze dzieci z ciężką chorobą stawów nadal nie będą miały dostępu do terapii, mogących uchronić je przed inwalidztwem - alarmuje Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Reumatolodzy z PTR przesłali pismo w tej sprawie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Do czasu nadania depeszy, resort  nie udzielił PAP komentarza.

17 kwietnia ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt najnowszego wykazu leków refundowanych, do którego dołączony jest też program lekowy obejmujący terapię młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). Zdaniem ekspertów z PTR nadal istnieje w nim zapis ograniczający refundację dwóch leków biologicznych - adalimumabu i etanerceptu - niezgodnie z ich aktualną rejestracją.

- To sprawia, że najmłodsze dzieci z MIZS będą nadal pozbawione leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - ocenił prezes PTR prof. Piotr Wiland. PTR już dzień przed ukazaniem się projektu nowej listy refundacyjnej opublikowało stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia pilnych zmian do programów lekowych dotyczących leczenia dzieci i młodzieży z MIZS adalimumabem i etanerceptem. Reumatolodzy przypomnieli w nim, że w dotychczasowym programie biologicznego leczenia MIZS terapia etanerceptem jest refundowana od 4. roku życia, a terapia adalimumabem od 13. roku życia.

Jak tłumaczą w stanowisku przesłanym PAP prof. Wiland oraz dr Marcin Stajszczyk - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR, tak ustalone kryteria kwalifikacji, a tym samym refundacji leczenia, były zgodne z zarejestrowanymi wskazaniami dla obu leków przed kilkoma laty, kiedy tworzony był program terapeutyczny.

- W tamtym okresie brak było wiarygodnych badań klinicznych - zgodnych z tzw. evidence based medicine, tj. medycyną opartą na faktach - wskazujących na skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii oboma lekami u młodszych dzieci. Nie było żadnych innych przesłanek dla określenia takich warunków w programie - skomentował dla PAP dr Stajszczyk.

W 2011 r. dla obu leków rejestrację w UE rozszerzono - obniżono dolną granicę wieku, od której można je stosować. Od lutego 2011 r. adalimumabem można leczyć dzieci od 4. roku życia, a etanercept może być od lipca 2011 r. stosowany u dzieci od 2. roku życia.

Jak oceniają reumatolodzy, Ministerstwo Zdrowia powinno automatycznie wprowadzić te zmiany do programu, bez wymagania, by producent leku składał kolejny pełny wniosek o zmianę w zapisie programów lekowych.

- Można przypuszczać, że podmioty odpowiedzialne (czyli producenci leków - przyp. PAP) takich wniosków nie złożą, ponieważ jest to dla nich nieopłacalne z powodu małej grupy potencjalnych pacjentów, szczególnie poniżej 4. roku życia - tłumaczył dr Stajszczyk.

Według prof. Wilanda, oczekiwanie przez MZ na wnioski producentów leków "jest w tym przypadku przerzuceniem odpowiedzialności za politykę lekową na firmy farmaceutyczne", podczas gdy to resort zdrowia powinien kreować tę politykę.

Specjaliści już w maju 2011 r. zgłaszali uwagi odnośnie zmian w leczeniu dzieci z MIZS adalimumabem, w ramach konsultacji społecznych programu terapeutycznego. Nie zostały one jednak uwzględnione.

Reumatolodzy oceniają, że było to "działanie na szkodę pacjentów". Ich zdaniem dzieci poniżej 13. roku życia, u których powinno się stosować adalimumab - bo leczenie etanerceptem jest nieskuteczne lub nie można z niego korzystać z powodu działań niepożądanych bądź nietolerancji - zostały "świadomie pozbawione jedynej innej skutecznej terapii i skazane na utratę zdrowia i kalectwo".

PTR postuluje, aby resort zdrowia umożliwił refundację leczenia adalimumabem i etanerceptem, zgodnie z ich rejestracją i aktualną wiedzą medyczną.

- Mamy nadzieję, że MZ w najbliższym czasie wyda stosowną decyzję, tak aby od dnia wejścia w życie programów lekowych, czyli od 1 lipca 2012 r. umożliwić refundowanie leczenia najmłodszym pacjentom  - podkreślił dr Stajszczyk. Według niego, takie zmiany można wprowadzić do najnowszego projektu wykazu refundacyjnego, odnośnie którego właśnie odbywają się konsultacje społeczne. Ostatecznie można to również zrobić przy okazji publikacji kolejnej listy leków w czerwcu.

MIZS jest przewlekłą zapalną chorobą stawów zaliczaną do chorób autoimmunizacyjnych. Rozwija się na skutek niszczenia tkanek organizmu przez własny układ odpornościowy, który mylnie rozpoznaje je jako obce. Do objawów MIZS zalicza się silne bóle, obrzęki i sztywność stawów, które uniemożliwiają dziecku wykonywanie najprostszych czynności. Wraz z postępem choroby, dochodzi do zaburzenia wzrostu, deformacji stawów, trwałych przykurczy i unieruchomienia. W niektórych przypadkach proces zapalny może też obejmować inne tkanki i organy, jak narząd wzroku, nerki, płuca, wątroba.

Eksperci szacują, że w Polsce na MIZS cierpi ok. 8,5 tys. dzieci.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook