Jedynie prawda jest ciekawa


Chore dzieci bez terapii

19.04.2012

Jeśli resort zdrowia nie wprowadzi zmian w projekcie najnowszej listy refundacyjnej, najmłodsze dzieci z ciężką chorobą stawów nadal nie będą miały dostępu do terapii, mogących uchronić je przed inwalidztwem - alarmuje Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Reumatolodzy z PTR przesłali pismo w tej sprawie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Do czasu nadania depeszy, resort  nie udzielił PAP komentarza.

17 kwietnia ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt najnowszego wykazu leków refundowanych, do którego dołączony jest też program lekowy obejmujący terapię młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). Zdaniem ekspertów z PTR nadal istnieje w nim zapis ograniczający refundację dwóch leków biologicznych - adalimumabu i etanerceptu - niezgodnie z ich aktualną rejestracją.

- To sprawia, że najmłodsze dzieci z MIZS będą nadal pozbawione leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - ocenił prezes PTR prof. Piotr Wiland. PTR już dzień przed ukazaniem się projektu nowej listy refundacyjnej opublikowało stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia pilnych zmian do programów lekowych dotyczących leczenia dzieci i młodzieży z MIZS adalimumabem i etanerceptem. Reumatolodzy przypomnieli w nim, że w dotychczasowym programie biologicznego leczenia MIZS terapia etanerceptem jest refundowana od 4. roku życia, a terapia adalimumabem od 13. roku życia.

Jak tłumaczą w stanowisku przesłanym PAP prof. Wiland oraz dr Marcin Stajszczyk - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR, tak ustalone kryteria kwalifikacji, a tym samym refundacji leczenia, były zgodne z zarejestrowanymi wskazaniami dla obu leków przed kilkoma laty, kiedy tworzony był program terapeutyczny.

- W tamtym okresie brak było wiarygodnych badań klinicznych - zgodnych z tzw. evidence based medicine, tj. medycyną opartą na faktach - wskazujących na skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii oboma lekami u młodszych dzieci. Nie było żadnych innych przesłanek dla określenia takich warunków w programie - skomentował dla PAP dr Stajszczyk.

W 2011 r. dla obu leków rejestrację w UE rozszerzono - obniżono dolną granicę wieku, od której można je stosować. Od lutego 2011 r. adalimumabem można leczyć dzieci od 4. roku życia, a etanercept może być od lipca 2011 r. stosowany u dzieci od 2. roku życia.

Jak oceniają reumatolodzy, Ministerstwo Zdrowia powinno automatycznie wprowadzić te zmiany do programu, bez wymagania, by producent leku składał kolejny pełny wniosek o zmianę w zapisie programów lekowych.

- Można przypuszczać, że podmioty odpowiedzialne (czyli producenci leków - przyp. PAP) takich wniosków nie złożą, ponieważ jest to dla nich nieopłacalne z powodu małej grupy potencjalnych pacjentów, szczególnie poniżej 4. roku życia - tłumaczył dr Stajszczyk.

Według prof. Wilanda, oczekiwanie przez MZ na wnioski producentów leków "jest w tym przypadku przerzuceniem odpowiedzialności za politykę lekową na firmy farmaceutyczne", podczas gdy to resort zdrowia powinien kreować tę politykę.

Specjaliści już w maju 2011 r. zgłaszali uwagi odnośnie zmian w leczeniu dzieci z MIZS adalimumabem, w ramach konsultacji społecznych programu terapeutycznego. Nie zostały one jednak uwzględnione.

Reumatolodzy oceniają, że było to "działanie na szkodę pacjentów". Ich zdaniem dzieci poniżej 13. roku życia, u których powinno się stosować adalimumab - bo leczenie etanerceptem jest nieskuteczne lub nie można z niego korzystać z powodu działań niepożądanych bądź nietolerancji - zostały "świadomie pozbawione jedynej innej skutecznej terapii i skazane na utratę zdrowia i kalectwo".

PTR postuluje, aby resort zdrowia umożliwił refundację leczenia adalimumabem i etanerceptem, zgodnie z ich rejestracją i aktualną wiedzą medyczną.

- Mamy nadzieję, że MZ w najbliższym czasie wyda stosowną decyzję, tak aby od dnia wejścia w życie programów lekowych, czyli od 1 lipca 2012 r. umożliwić refundowanie leczenia najmłodszym pacjentom  - podkreślił dr Stajszczyk. Według niego, takie zmiany można wprowadzić do najnowszego projektu wykazu refundacyjnego, odnośnie którego właśnie odbywają się konsultacje społeczne. Ostatecznie można to również zrobić przy okazji publikacji kolejnej listy leków w czerwcu.

MIZS jest przewlekłą zapalną chorobą stawów zaliczaną do chorób autoimmunizacyjnych. Rozwija się na skutek niszczenia tkanek organizmu przez własny układ odpornościowy, który mylnie rozpoznaje je jako obce. Do objawów MIZS zalicza się silne bóle, obrzęki i sztywność stawów, które uniemożliwiają dziecku wykonywanie najprostszych czynności. Wraz z postępem choroby, dochodzi do zaburzenia wzrostu, deformacji stawów, trwałych przykurczy i unieruchomienia. W niektórych przypadkach proces zapalny może też obejmować inne tkanki i organy, jak narząd wzroku, nerki, płuca, wątroba.

Eksperci szacują, że w Polsce na MIZS cierpi ok. 8,5 tys. dzieci.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook