Jedynie prawda jest ciekawa


Chore dzieci bez terapii

19.04.2012

Jeśli resort zdrowia nie wprowadzi zmian w projekcie najnowszej listy refundacyjnej, najmłodsze dzieci z ciężką chorobą stawów nadal nie będą miały dostępu do terapii, mogących uchronić je przed inwalidztwem - alarmuje Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Reumatolodzy z PTR przesłali pismo w tej sprawie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Do czasu nadania depeszy, resort  nie udzielił PAP komentarza.

17 kwietnia ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt najnowszego wykazu leków refundowanych, do którego dołączony jest też program lekowy obejmujący terapię młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). Zdaniem ekspertów z PTR nadal istnieje w nim zapis ograniczający refundację dwóch leków biologicznych - adalimumabu i etanerceptu - niezgodnie z ich aktualną rejestracją.

- To sprawia, że najmłodsze dzieci z MIZS będą nadal pozbawione leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - ocenił prezes PTR prof. Piotr Wiland. PTR już dzień przed ukazaniem się projektu nowej listy refundacyjnej opublikowało stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia pilnych zmian do programów lekowych dotyczących leczenia dzieci i młodzieży z MIZS adalimumabem i etanerceptem. Reumatolodzy przypomnieli w nim, że w dotychczasowym programie biologicznego leczenia MIZS terapia etanerceptem jest refundowana od 4. roku życia, a terapia adalimumabem od 13. roku życia.

Jak tłumaczą w stanowisku przesłanym PAP prof. Wiland oraz dr Marcin Stajszczyk - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR, tak ustalone kryteria kwalifikacji, a tym samym refundacji leczenia, były zgodne z zarejestrowanymi wskazaniami dla obu leków przed kilkoma laty, kiedy tworzony był program terapeutyczny.

- W tamtym okresie brak było wiarygodnych badań klinicznych - zgodnych z tzw. evidence based medicine, tj. medycyną opartą na faktach - wskazujących na skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii oboma lekami u młodszych dzieci. Nie było żadnych innych przesłanek dla określenia takich warunków w programie - skomentował dla PAP dr Stajszczyk.

W 2011 r. dla obu leków rejestrację w UE rozszerzono - obniżono dolną granicę wieku, od której można je stosować. Od lutego 2011 r. adalimumabem można leczyć dzieci od 4. roku życia, a etanercept może być od lipca 2011 r. stosowany u dzieci od 2. roku życia.

Jak oceniają reumatolodzy, Ministerstwo Zdrowia powinno automatycznie wprowadzić te zmiany do programu, bez wymagania, by producent leku składał kolejny pełny wniosek o zmianę w zapisie programów lekowych.

- Można przypuszczać, że podmioty odpowiedzialne (czyli producenci leków - przyp. PAP) takich wniosków nie złożą, ponieważ jest to dla nich nieopłacalne z powodu małej grupy potencjalnych pacjentów, szczególnie poniżej 4. roku życia - tłumaczył dr Stajszczyk.

Według prof. Wilanda, oczekiwanie przez MZ na wnioski producentów leków "jest w tym przypadku przerzuceniem odpowiedzialności za politykę lekową na firmy farmaceutyczne", podczas gdy to resort zdrowia powinien kreować tę politykę.

Specjaliści już w maju 2011 r. zgłaszali uwagi odnośnie zmian w leczeniu dzieci z MIZS adalimumabem, w ramach konsultacji społecznych programu terapeutycznego. Nie zostały one jednak uwzględnione.

Reumatolodzy oceniają, że było to "działanie na szkodę pacjentów". Ich zdaniem dzieci poniżej 13. roku życia, u których powinno się stosować adalimumab - bo leczenie etanerceptem jest nieskuteczne lub nie można z niego korzystać z powodu działań niepożądanych bądź nietolerancji - zostały "świadomie pozbawione jedynej innej skutecznej terapii i skazane na utratę zdrowia i kalectwo".

PTR postuluje, aby resort zdrowia umożliwił refundację leczenia adalimumabem i etanerceptem, zgodnie z ich rejestracją i aktualną wiedzą medyczną.

- Mamy nadzieję, że MZ w najbliższym czasie wyda stosowną decyzję, tak aby od dnia wejścia w życie programów lekowych, czyli od 1 lipca 2012 r. umożliwić refundowanie leczenia najmłodszym pacjentom  - podkreślił dr Stajszczyk. Według niego, takie zmiany można wprowadzić do najnowszego projektu wykazu refundacyjnego, odnośnie którego właśnie odbywają się konsultacje społeczne. Ostatecznie można to również zrobić przy okazji publikacji kolejnej listy leków w czerwcu.

MIZS jest przewlekłą zapalną chorobą stawów zaliczaną do chorób autoimmunizacyjnych. Rozwija się na skutek niszczenia tkanek organizmu przez własny układ odpornościowy, który mylnie rozpoznaje je jako obce. Do objawów MIZS zalicza się silne bóle, obrzęki i sztywność stawów, które uniemożliwiają dziecku wykonywanie najprostszych czynności. Wraz z postępem choroby, dochodzi do zaburzenia wzrostu, deformacji stawów, trwałych przykurczy i unieruchomienia. W niektórych przypadkach proces zapalny może też obejmować inne tkanki i organy, jak narząd wzroku, nerki, płuca, wątroba.

Eksperci szacują, że w Polsce na MIZS cierpi ok. 8,5 tys. dzieci.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook