Jedynie prawda jest ciekawa


Chcą tolerancji czy prowokują?

19.11.2011

Ok. 300 osób wzięło udział w marszu równości, który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Manifestację poprzedziła pikieta zorganizowana przez ONR. "Szybko biegam w szpilkach, więc się nie boję" - mówi drag queen.

Marsz Równości przebiegał bez poważniejszych incydentów, choć grupy przeciwników wielokrotnie próbowały go zakłócić m.in. wykrzykując obraźliwe hasła. Maszerujących i przeciwników oddzielała od siebie policja.

Marsz odbył się w ramach Dni Równości i Tolerancji. Jego uczestnicy trzymali balony, transparenty, wykrzykiwali hasła: "wolność równość, tolerancja", "równość w Europie, równość w Polsce", "marsz równości idzie dalej".

Rzeczniczka organizującego marsz Stowarzyszenia Dni Równości i Tolerancji Katarzyna Gajewska powiedziała PAP, że manifestację przygotowano ze względu na przypadający 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

"W tym roku skupiamy się na wymiarze europejskim, nawiązujemy do polskiej prezydencji. Polska do tych idei równości, tolerancji, które są ideami w Europie ważnymi właściwie się nie odnosi - ważniejszy jest kryzys. Chcemy przypominać, że tolerancja to nie jest jakiś dodatek, ale bardzo ważna rzecz" - powiedziała Gajewska.

Uczestników marszu na całej jego trasie otaczał policyjny kordon, wydarzenie zabezpieczali policjanci z psami i policja konna. Funkcjonariusze oddzielali od maszerujących osoby, które próbowały zakłócić manifestację m.in. wykrzykując obraźliwe hasła. Odpalono kilka petard. Policja wylegitymowała kilkadziesiąt osób.

Na paradzie pojawiło się m.in. kilka drag queens. Jedna z nich przyznała w rozmowie z PAP, że założyła damski strój i przyjechała do Poznania z Bydgoszczy mimo informacji o ewentualnym zagrożeniu ze strony przeciwników.

"Szybko biegam w szpilkach, więc się nie boję. Jest potrzeba organizowania takich marszów. Nasze społeczeństwo jest zacofane, pokazujemy, że chcemy wpuścić trochę zachodu na naszą słowiańską ziemię. Udowadniamy, że jest nas dużo" - powiedziała.

Przemarsz poprzedziła pikieta ok. 200 osób manifestujących przeciwko organizacji marszu równości. Pikieta "W obronie wartości tradycyjnej rodziny", na którą zapraszał Obóz Narodowo-Radykalny odbywała się niemal w tym samym miejscu z którego miał wyruszyć marsz i została rozwiązana przed rozpoczęciem drugiego wydarzenia.

Uczestnicy pikiety skandowali hasła "chłopak i dziewczyna to normalna rodzina", "Palikot jest impotentem", "gejowska rodzina -  wytwór Lenina" i "Biedroń, ty łotrze - w Poznaniu nikt cię nie poprze".

"Żyjemy w wolnym kraju i chcemy manifestować swoje poglądy. Każdy może wybierać, czy woli rodzinę tradycyjną, czy +nowoczesną+" - powiedział PAP współorganizator pikiety Roman Jakubowicz z Obozu Narodowo-Radykalnego. Jak zaznaczył, po zakończeniu pikiety członkowie ONR rozeszli się do domów i nie brali udziału w zakłócaniu marszu równości.

Jak mówiono na manifestacji, wybór placu na którym stoją Poznańskie Krzyże, jako miejsca z którego wyrusza marsz równości jest "kolejną prowokacją ze strony środowisk homoseksualnych".

"To jest duży plac w środku miasta, który jest bezpiecznym miejscem na rozpoczęcie tego typu manifestacji. Marsz równości nie jest marszem gejów i lesbijek, tylko marszem wszystkich osób, które wierzą w równość i tolerancję. Idzie z nami wiele osób heteroseksualnych, które solidaryzują się z grupami mniejszościowymi" - powiedziała Katarzyna Gajewska.

W piątek policja wystąpiła do władz Poznania o zakazanie sobotniej pikiety "W obronie wartości tradycyjnej rodziny" twierdząc, że zaproszeni na nią pseudokibice będą próbowali zakłócić marsz równości. Władze miasta odmówiły argumentując, że pismo wpłynęło na 10 minut przed ostatecznym terminem administracyjnym, w którym urząd może wydać zakaz manifestacji.

Marsz równości zakończył trwające od poniedziałku w Poznaniu VIII Dni Równości i Tolerancji. W jego ramach odbywały się debaty i panele dyskusyjne na temat mniejszości religijnych i etnicznych, niepełnosprawności, płci i orientacji psychoseksualnej. Dni Równości i Tolerancji organizowane są w Poznaniu od 2004 roku.

(PAP)
Fot. Andrzej Jóźwiak: marsz równości w Madrycie, 2007

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook