Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz o propozycji Wałęsy: nie posiada jakiejkolwiek zdolności honorowej, jest człowiekiem zakłamanym

14.03.2018
CenckiewiczWalesa
Cenckiewicz o propozycji Wałęsy: nie posiada jakiejkolwiek zdolności honorowej, jest człowiekiem zakłamanym

Nie zamierzam się z nim spotykać i dyskutować o jego agenturalnej przeszłości, która - jak już wspomniałem na wstępie - jest rozstrzygnięta - poinformował za pośrednictwem Facebooka dr Sławomir Cenckiewicz, odnosząc się do propozycji debaty wysuniętej przez Lecha Wałęsę.

- Pan Cenckiewicz pobrudził mój i mojej rodziny życiorys - napisał we wtorek na twitterze Wałęsa, dodając że historyk podważył jego "kierowniczą rolę w walce z komunizmem". Według Wałęsy Cenckiewicz dokonywał tego w swoich książkach, różnych publikacjach i wystąpieniach publicznych na całym świecie, a szczególnie na terenach kościelnych. 

- Oświadczam publicznie ze 99% negatywnych ocen, osądów i informacji głoszonych jest zmyślonymi perfidnymi kłamstwami i pomówieniami - napisał Wałęsa i zaproponował "publiczne otwarte telewizyjne spotkanie jeden na jeden". Debatę miałaby poprowadzić jedna osoba - na przykład duchowny - jednak nie zadawałby on pytań, a jedynie pilnował czasu na wypowiedź oraz jej kultury.

Na koniec Wałęsa zaapelował do internautów o pomoc - "nadsyłanie wylacznie merytorycznych tematów i pytań które wymagają wyjaśnienia i pomogą prowadzącemu."

Do tej propozycji odniósł się już dr Sławomir Cenckiewicz. Według niego fakt, że krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych wydał już swój werdykt potwierdzający autentyczność akt TW "Bolka" zamknął ostatecznie sprawę agenturalności Wałęsy i tym samym konfrontacyjną debatę na ten temat czyni bezprzedmiotową.

Cenckiewicz przypomniał również o atakach jakie ze strony zwolenników byłego prezydenta uderzały w niego i w jego rodzinę. - Pomijam w tym miejscu setki ordynarnych i niecenzuralnych wypowiedzi i wpisów obrażających przede wszystkim moją Mamę, ale też śp. Ojca i mnie! Szacunek dla Rodziców, zwłaszcza dla mojej Mamy, która mnie przez całe życie samotnie wychowywała, nie pozwala mi spotykać się z człowiekiem, który publicznie szargał Jej dobre imię - jako kobiety i najbliżej mi osoby - napisał Cenckiewicz, przypominając jednocześnie że w zeszłym roku były prezydent publicznie obarczył go winą za śmierć swojego syna. 

- Lech Wałęsa nie posiada jakiejkolwiek zdolności honorowej, jest człowiekiem zakłamanym i złej woli, w związku z tym nie zamierzam się z nim spotykać i dyskutować o jego agenturalnej przeszłości, która - jak już wspomniałem na wstępie - jest rozstrzygnięta - przekonuje Cenckiewicz.

Naukowiec przypomniał, że już kilkukrotnie deklarował wolę dyskusji z Wałęsą, ten jednak za każdym razem ostatecznie z niej rezygnował.

Cenckiewicz poinformował także, że jeszcze w tym roku opublikuje tom dokumentów na temat Wałęsy, w tym całość teczki personalnej i roboczej TW "Bolka" w naukowym opracowaniu. 

- Prawdy o Wałęsie już nikt i nic zatrzymać nie może! - podsumował swój wpis Cenckiewicz.kh
Fot: wpolityce.pl/wikicommons


CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook