Jedynie prawda jest ciekawa


Celnik na celowniku władzy

22.08.2012

Przewodniczący związku zawodowego celników Sławomir Siwy naraził się władzy głośnymi protestami przeciw reformie emerytalnej i mówieniem o aferach w resorcie finansów. Za karę próbuje się go zwolnić z pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W ramach protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat Sławomir Siwy zachęcał celników do strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowej kontroli każdego pojazdu. Zwracał też uwagę, że niektóre przepisy, stworzone przez Ministerstwo Finansów, ułatwiają przemyt. Z tego też powodu przełożeni wszczęli postępowanie o zwolnienie Siwego ze służby, argumentując, że wypowiedzi Siwego zachęcajądo przemytu.

To nie pierwszy raz, gdy przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL ląduje na celowniku władzy. Siwy został ukarany, gdy zwracał uwagę mediów, że resort finansów odpowiada za chaos na przejściach granicznych, spowodowany zmniejszeniem ilości przenoszonych legalnie przez granicę papierosów. Przepisy spowodowały zamieszki "mrówek".

Celnicy są zbulwersowani. – To kneblowanie osoby, która walczy o nasze interesy. Teraz każda wypowiedź dla mediów może skończyć się dyscyplinarką – mówią.

Ministerstwo Finansów w sprawie Siwego wystosowało nawet oświadczenie: "W Służbie Celnej nie ma miejsca dla funkcjonariuszy notorycznie i z premedytacją łamiących obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej normy prawa".

Niepokornego celnika broni opozycja. Poseł PiS Jarosław Zieliński twierdzi, że dąży się do zwolnień tych zwiążkowców, którzy mają odwagę piętnować patologie.

Sam Siwiec, w rozmowie z "Gazetą Polską" stwierdza, że urzędnicy Ministerstwa Finansów zamiast objąć celników ochroną, poddaje ich represjom. Co więcej, wiele z przepisów MF dotyczących odpraw celnych wręcz ten przemyt ułatwia. - Zmuszeni jesteśmy podnieść alarm, gdyż w Ministerstwie Finansów brak jest merytorycznego dialogu - mówi Siwiec.

TLa/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 6. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook