Jedynie prawda jest ciekawa

Celnik na celowniku władzy

22.08.2012

Przewodniczący związku zawodowego celników Sławomir Siwy naraził się władzy głośnymi protestami przeciw reformie emerytalnej i mówieniem o aferach w resorcie finansów. Za karę próbuje się go zwolnić z pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W ramach protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat Sławomir Siwy zachęcał celników do strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowej kontroli każdego pojazdu. Zwracał też uwagę, że niektóre przepisy, stworzone przez Ministerstwo Finansów, ułatwiają przemyt. Z tego też powodu przełożeni wszczęli postępowanie o zwolnienie Siwego ze służby, argumentując, że wypowiedzi Siwego zachęcajądo przemytu.

To nie pierwszy raz, gdy przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL ląduje na celowniku władzy. Siwy został ukarany, gdy zwracał uwagę mediów, że resort finansów odpowiada za chaos na przejściach granicznych, spowodowany zmniejszeniem ilości przenoszonych legalnie przez granicę papierosów. Przepisy spowodowały zamieszki "mrówek".

Celnicy są zbulwersowani. – To kneblowanie osoby, która walczy o nasze interesy. Teraz każda wypowiedź dla mediów może skończyć się dyscyplinarką – mówią.

Ministerstwo Finansów w sprawie Siwego wystosowało nawet oświadczenie: "W Służbie Celnej nie ma miejsca dla funkcjonariuszy notorycznie i z premedytacją łamiących obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej normy prawa".

Niepokornego celnika broni opozycja. Poseł PiS Jarosław Zieliński twierdzi, że dąży się do zwolnień tych zwiążkowców, którzy mają odwagę piętnować patologie.

Sam Siwiec, w rozmowie z "Gazetą Polską" stwierdza, że urzędnicy Ministerstwa Finansów zamiast objąć celników ochroną, poddaje ich represjom. Co więcej, wiele z przepisów MF dotyczących odpraw celnych wręcz ten przemyt ułatwia. - Zmuszeni jesteśmy podnieść alarm, gdyż w Ministerstwie Finansów brak jest merytorycznego dialogu - mówi Siwiec.

TLa/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Artur Reszko]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook