Jedynie prawda jest ciekawa


Celnik na celowniku władzy

22.08.2012

Przewodniczący związku zawodowego celników Sławomir Siwy naraził się władzy głośnymi protestami przeciw reformie emerytalnej i mówieniem o aferach w resorcie finansów. Za karę próbuje się go zwolnić z pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W ramach protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat Sławomir Siwy zachęcał celników do strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowej kontroli każdego pojazdu. Zwracał też uwagę, że niektóre przepisy, stworzone przez Ministerstwo Finansów, ułatwiają przemyt. Z tego też powodu przełożeni wszczęli postępowanie o zwolnienie Siwego ze służby, argumentując, że wypowiedzi Siwego zachęcajądo przemytu.

To nie pierwszy raz, gdy przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL ląduje na celowniku władzy. Siwy został ukarany, gdy zwracał uwagę mediów, że resort finansów odpowiada za chaos na przejściach granicznych, spowodowany zmniejszeniem ilości przenoszonych legalnie przez granicę papierosów. Przepisy spowodowały zamieszki "mrówek".

Celnicy są zbulwersowani. – To kneblowanie osoby, która walczy o nasze interesy. Teraz każda wypowiedź dla mediów może skończyć się dyscyplinarką – mówią.

Ministerstwo Finansów w sprawie Siwego wystosowało nawet oświadczenie: "W Służbie Celnej nie ma miejsca dla funkcjonariuszy notorycznie i z premedytacją łamiących obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej normy prawa".

Niepokornego celnika broni opozycja. Poseł PiS Jarosław Zieliński twierdzi, że dąży się do zwolnień tych zwiążkowców, którzy mają odwagę piętnować patologie.

Sam Siwiec, w rozmowie z "Gazetą Polską" stwierdza, że urzędnicy Ministerstwa Finansów zamiast objąć celników ochroną, poddaje ich represjom. Co więcej, wiele z przepisów MF dotyczących odpraw celnych wręcz ten przemyt ułatwia. - Zmuszeni jesteśmy podnieść alarm, gdyż w Ministerstwie Finansów brak jest merytorycznego dialogu - mówi Siwiec.

TLa/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook