Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cejrowski: taka wysokość honorarium jest niegodziwością

28.04.2014

Wojciech Cejrowski, znany podróżnik i dziennikarz, odniósł się do rządowej decyzji, by rząd oferował uczniom darmowy podręcznik. W jego ocenie mamy do czynienia z manipulacją.

„Jak można nazywać 'darmowym' coś co kosztowało pięć milionów złotych? Nawet jeśli ten podręcznik będzie rozdawany za darmo, to autorka - Maria Lorek - dostanie najwyższe honorarium autorskie z historii RP, a potem jeszcze będą koszta druku, dystrybucji, ktoś weźmie za projekt okładki i za obrazki, no a Pani Bezczelność-Kluzik-Rostkowska też nas coś kosztuje. Nazywanie tego podręcznika DARMOWYM jest obraźliwe dla przeciętnej inteligencji” - pisze na swoim profilu na Facebooku.

Cejrowski, autor wielu książek, wskazuje, że „jeśli Maria Lorek jest osobą uczciwą, to odmówi przyjęcia honorarium na tym poziomie”. „Gdyby to było honorarium od prywatnego wydawcy, to co innego, ale honorarium w tej wysokości pobrane z kasy państwowej, nawet przez zespół autorów, jest niegodziwością” - tłumaczy. I dodaje, że pisarze komercyjni, „którzy nie biorą forsy z podatków, lecz wystawiają swoje książki do dobrowolnego zakupu przez klienta (…) zarabiają coś około miliona złotych za dobrą książkę, ale też nie za jednym zamachem”.

„Na bazie moich osobistych doświadczeń pisarskich stwierdzam, że będzie NIEGODZIWOŚCIĄ jeśli Pani Maria Lorek (wraz ze swoim zespołem czy osobiście - obojętne) zgodzi się na przyjęcie kwoty 5.000.000 zł publicznych pieniędzy. Publicznych czyli zabranych przemocą, bo podatków nie płaci się dobrowolnie oraz nikt z nami nie uzgadnia na co mają być potem wydane” - kwituje Wojciech Cejrowski.

Jak informuje MEN na swoich stronach internetowych Wojciech Cejrowski operuje złą sumą. Resort edukacji wskazuje, że "nie jest prawdą, że główna autorka darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów otrzyma za swoją pracę 5 mln zł. Podana kwota nie jest nawet zbliżona do wynagrodzenia autorki. Maria Lorek otrzyma bowiem mniej niż 3% podanej przez gazetę kwoty".

MEN zaznacza, że Maria Lorek otrzyma za swoją publikację jedynie 150 tys. złotych. To zmienia znacząco obraz sytuacji?

saż
[Fot. Profil WC na Facebooku]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook