Jedynie prawda jest ciekawa


Cejrowski: taka wysokość honorarium jest niegodziwością

28.04.2014

Wojciech Cejrowski, znany podróżnik i dziennikarz, odniósł się do rządowej decyzji, by rząd oferował uczniom darmowy podręcznik. W jego ocenie mamy do czynienia z manipulacją.

„Jak można nazywać 'darmowym' coś co kosztowało pięć milionów złotych? Nawet jeśli ten podręcznik będzie rozdawany za darmo, to autorka - Maria Lorek - dostanie najwyższe honorarium autorskie z historii RP, a potem jeszcze będą koszta druku, dystrybucji, ktoś weźmie za projekt okładki i za obrazki, no a Pani Bezczelność-Kluzik-Rostkowska też nas coś kosztuje. Nazywanie tego podręcznika DARMOWYM jest obraźliwe dla przeciętnej inteligencji” - pisze na swoim profilu na Facebooku.

Cejrowski, autor wielu książek, wskazuje, że „jeśli Maria Lorek jest osobą uczciwą, to odmówi przyjęcia honorarium na tym poziomie”. „Gdyby to było honorarium od prywatnego wydawcy, to co innego, ale honorarium w tej wysokości pobrane z kasy państwowej, nawet przez zespół autorów, jest niegodziwością” - tłumaczy. I dodaje, że pisarze komercyjni, „którzy nie biorą forsy z podatków, lecz wystawiają swoje książki do dobrowolnego zakupu przez klienta (…) zarabiają coś około miliona złotych za dobrą książkę, ale też nie za jednym zamachem”.

„Na bazie moich osobistych doświadczeń pisarskich stwierdzam, że będzie NIEGODZIWOŚCIĄ jeśli Pani Maria Lorek (wraz ze swoim zespołem czy osobiście - obojętne) zgodzi się na przyjęcie kwoty 5.000.000 zł publicznych pieniędzy. Publicznych czyli zabranych przemocą, bo podatków nie płaci się dobrowolnie oraz nikt z nami nie uzgadnia na co mają być potem wydane” - kwituje Wojciech Cejrowski.

Jak informuje MEN na swoich stronach internetowych Wojciech Cejrowski operuje złą sumą. Resort edukacji wskazuje, że "nie jest prawdą, że główna autorka darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów otrzyma za swoją pracę 5 mln zł. Podana kwota nie jest nawet zbliżona do wynagrodzenia autorki. Maria Lorek otrzyma bowiem mniej niż 3% podanej przez gazetę kwoty".

MEN zaznacza, że Maria Lorek otrzyma za swoją publikację jedynie 150 tys. złotych. To zmienia znacząco obraz sytuacji?

saż
[Fot. Profil WC na Facebooku]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook