Jedynie prawda jest ciekawa


CBŚP zatrzymało handlarzy tytoniem

30.11.2016

23 osoby zatrzymane w związku z produkcją i handlem nielegalnym tytoniem - to bilans akcji funkcjonariuszy CBŚP i policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, które zostały przeprowadzone w kilku miejscach w kraju. Zabezpieczono 34 tony tytoniu.

Działania - niezależnie od siebie - przeprowadzili policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową.

Stołeczni policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem i paserstwem wyrobami tytoniowymi. Podczas działań odkryli magazyny w Grodzisku Mazowieckim oraz w Jankach, w których składowany był nielegalny towar.

"Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 65 tys. paczek papierosów i ponad 27 ton krajanki tytoniowej. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosła ponad 22 mln zł" - powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

Jak poinformował, zatrzymanych zostało 7 osób, które usłyszały zarzuty przechowywania papierosów i krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się paserstwem i obrotem wyrobami akcyzowymi. Sąd na wniosek prokuratury aresztował zatrzymanych na 3 miesiące.

W wyniku podobnych akcji przeprowadzonych przez Centralne Biuro Śledcze Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową, zabezpieczono 7 ton tytoniu i 5 mln papierosów. Nielegalna fabryka papierosów oraz dwie krajalnie znajdowały się w województwie wielkopolskim nieopodal Kępna, w woj. pomorskim koło Słupska oraz w małej miejscowości w powiecie starogardzkim.

"W sumie funkcjonariusze zatrzymali 16 osób, które trudniły się przestępczym procederem. Wśród nich jest 56-letni Waldemar M. powiązany z grupą pruszkowską, u którego wcześniej ukrywał się +Słowik+, przywódca tego gangu. Działalność zorganizowanych grup przestępczych naraziła Skarb Państwa na 146 mln złotych strat" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, wśród zatrzymanych na terenie kilku województw są także osoby powiązane z zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się przestępstwami akcyzowymi. "Była to kontynuacja sprawy z 2015 roku, podczas której w całej Polsce zlikwidowano w jednym dniu 8 krajalni tytoniu i zatrzymano w sumie 12 osób" - powiedziała Hamelusz.

wkt/PAP

[fot. PAP/Policja]


W tym roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 26 fabryk papierosów i
46 krajalni tytoniu.

Warto poczytać

 1. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 2. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 3. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 4. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 5. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 6. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 7. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook