Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Mniej Polaków uważa, że korupcja to problem

30.05.2017

Polacy uważają, że klimat polityczny sprzyja walce z korupcją.

Zmniejsza się liczba Polaków, którzy uważają, że korupcja w kraju stanowi duży problem społeczny, jednak 76 proc. nadal za taki go uważa - wynika z sondażu CBOS. Za najbardziej korupcyjne obszary uważana są: polityka, służba zdrowia i wymiar sprawiedliwości.

W ciągu ostatnich niespełna czterech lat odsetek badanych uważających, że korupcja stanowi bardzo duży problem zmniejszył się o 8 punktów procentowych - do 31 proc.; respondentów twierdzących, że jest on duży, także ubyło - z 87 proc. do 76 proc. Wzrosła zaś liczba osób przekonanych, że zjawisko to nie jest szczególnie znaczące (z 8 proc. do 15 proc.).

Postrzeganie nasilenia korupcji jest najmniejsze od 1991 roku - zwraca uwagę CBOS.

Według respondentów najczęściej korupcja występuje w polityce (uważa tak 48 proc. badanych), a w drugiej kolejności - w służbie zdrowia (38 proc.). Sądy i prokuratura są najbardziej skorumpowanymi instytucjami zdaniem 32 proc. badanych, a 30 proc. ma taką opinię o urzędach administracji samorządowej. Rzadziej - zdaniem badanych - problem korupcji dotyczy urzędów centralnych i ministerstw (21 proc.), firm państwowych (17 proc.), policji (16 proc.) oraz przedsiębiorstw prywatnych (12 proc.).

Jak wynika jednak z badania CBOS, od czerwca 2013 roku istotnie zmniejszyło się przekonanie o korupcji w dziedzinach najczęściej z nią kojarzonych - w służbie zdrowia (spadek wskazań o 15 punktów procentowych) oraz wśród polityków: działaczy partyjnych, radnych, posłów i senatorów (spadek o 14 punktów).

Zdaniem 59 proc. badanych klimat polityczny wokół problemu korupcji w Polsce sprzyja walce z tym zjawiskiem.

Przekonanie o woli walki z korupcją w Polsce wzrasta wraz z wiekiem badanych oraz częstością ich uczestnictwa w praktykach religijnych.

W elektoratach partyjnych o politycznej skłonności do zwalczania korupcji przekonani są przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (86 proc.), a także potencjalni wyborcy ruchu Kukiz'15 (75 proc.). Przeciwna opinia dominuje w elektoracie Nowoczesnej (66 proc.), natomiast sympatycy PO są w swoich ocenach niemal równo podzieleni (48 wobec 45 proc.).

Działania rządu w walce z korupcją odbierane są raczej pozytywnie. 49 proc. badanych jest w tym względzie usatysfakcjonowanych. Opinie negatywne wyraża 26 proc. i niemal taki sam odsetek (25 proc.) stanowią ci, którzy nie potrafią ocenić działań, jakie podejmuje rząd Beaty Szydło w walce z korupcją.

Jak wskazuje CBOS, ocena działań obecnego gabinetu rządowego w walce z korupcją jest wyraźnie lepsza niż wyrażona w stosunku do rządu, na czele którego stał Donald Tusk, zwłaszcza do jego drugiego gabinetu. Działania rządu w zakresie zwalczania korupcji dobrze ocenia większość jego zwolenników (81 proc.) i tylko co piąty przeciwnik (20 proc.). W grupie osób deklarujących obojętność wobec rządu częstsze są opinie pozytywne (39 proc.) niż negatywne (23 proc.).

Problem korupcji jako nieznaczący częściej określają mieszkańcy największych miast (25 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (24 proc.), badani osiągający najwyższe dochody per capita (25 proc.), a spośród grup zawodowych kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla (31 proc.) oraz prywatni przedsiębiorcy (25 proc.).

mly/PAP

fot. [cba.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 2. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 3. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 4. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 5. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook