Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Duda na drugim miejscu rankingu zaufania

29.04.2015

Według rankingu zaufania CBOS, 67 proc. Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu a Andrzejowi Dudzie i Ewie Kopacz 44 proc. Polaków.

Prezydent Bronisław Komorowski, mimo spadku zaufania, nadal pozostaje liderem rankingu CBOS - ufa mu 67 proc. Polaków. Mniej osób ufa też premier Ewie Kopacz; ona i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zajmują drugie miejsce - obojgu ufa 44 proc. Polaków.

CBOS podaje, że prezydent Komorowski i premier Kopacz nadal są w czołówce rankingu zaufania, jednak prezydentowi ufa mniej osób niż w badaniu marcowym (spadek o 8 pkt proc.), natomiast notowania premier Kopacz spadły o 7 pkt proc.

Nie ufa Komorowskiemu 20 proc. badanych (to wzrost o 8 pkt proc.); premier Kopacz nie ufa 35 proc. badanych (wzrost o 8 pkt proc.).

Notowania w rankingu zaufania kandydata PiS na prezydenta wzrosły o 4 pkt proc. w porównaniu do marca; nie ufa mu 24 proc. badanych (to wzrost o 4 pkt proc.). CBOS zwraca uwagę na ciągły wzrost rozpoznawalności Andrzeja Dudy - w stosunku do marca o 4 punkty, a w stosunku do lutego, kiedy oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą, o 15 pkt proc.

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania znajduje się minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna - 35 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Kolejne miejsce zajmują ex aequo marszałek Sejmu Radosław Sikorski i prezes PiS Jarosław Kaczyński - po 34 proc. Notowania Sikorskiego spadły o 4 pkt proc., a Kaczyńskiego wzrosły o 2 pkt proc.

Szefowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 29 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), przewodniczącemu SLD Leszkowi Millerowi - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.), wicepremierowi, szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu także 27 proc. (bez zmian), przewodniczącemu Polski Razem Jarosławowi Gowinowi 25 proc.(bez zmian).

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania lokują się Bogdan Borusewicz - 24 proc. (mniej o 6 pkt proc.), minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki - 23 proc. (bez zmian) i Janusz Palikot - 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Zaufaniem około jednej piątej badanych cieszą się kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - po 20 proc.; w przypadku Ogórek, to spadek o 6 pkt proc.; zaufanie do Siemoniaka nie zmieniło się. Kandydaci w zbliżających się wyborach prezydenckich Janusz Korwin-Mikke i Adam Jarubas cieszą się zaufaniem po 19 proc. badanych; Korwin-Mikke - spadek o 1 pkt proc; Jarubas - bez zmian. CBOS zwraca uwagę, że duża część badanych (42 proc. ogółu) nie zna kandydata PSL na prezydenta.

Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi i posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi ufa po 18 proc. badanych; odpowiednio: spadek o 1 pkt proc. zaufania i wzrost o 1 pkt proc. zaufania.

Jeszcze mniej badanych ma zaufanie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - 17 proc. (brak pomiaru w marcu) oraz byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - 16 proc. (brak pomiaru w marcu) Ranking zamyka minister finansów Mateusz Szczurek, w ocenach którego zaufanie przeważa nad nieufnością (14 proc. wobec 11 proc.); to spadek zaufania o 1 pkt proc.; wzrost nieufności o 2 pkt proc.

Czołówkę rankingu nieufności otwierają kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke, któremu nie ufa 55 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), ubiegający się o urząd prezydenta Janusz Palikot - 54 proc. (spadek o 3 pkt proc.) oraz Macierewicz - 49 proc. (spadek o 1 pkt proc.) Są to politycy, w stosunku do których nieufność wyrażana jest ponad dwukrotnie częściej niż zaufanie - podaje CBOS.

Kolejne miejsca w tym negatywnym rankingu zajmują Jarosław Kaczyński - 48 proc. deklaracji nieufności (wzrost o 1 pkt proc.), Zbigniew Ziobro 40 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Leszek Miller - 38 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) i Bartosz Arłukowicz - 37 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Również ci politycy częściej budzą nieufność niż zaufanie - podaje CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–22 kwietnia roku na liczącej 1027 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/es

fot. wPolityce.pl/TVP1

 

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook