Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

CBOS: Duda na drugim miejscu rankingu zaufania

29.04.2015

Według rankingu zaufania CBOS, 67 proc. Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu a Andrzejowi Dudzie i Ewie Kopacz 44 proc. Polaków.

Prezydent Bronisław Komorowski, mimo spadku zaufania, nadal pozostaje liderem rankingu CBOS - ufa mu 67 proc. Polaków. Mniej osób ufa też premier Ewie Kopacz; ona i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zajmują drugie miejsce - obojgu ufa 44 proc. Polaków.

CBOS podaje, że prezydent Komorowski i premier Kopacz nadal są w czołówce rankingu zaufania, jednak prezydentowi ufa mniej osób niż w badaniu marcowym (spadek o 8 pkt proc.), natomiast notowania premier Kopacz spadły o 7 pkt proc.

Nie ufa Komorowskiemu 20 proc. badanych (to wzrost o 8 pkt proc.); premier Kopacz nie ufa 35 proc. badanych (wzrost o 8 pkt proc.).

Notowania w rankingu zaufania kandydata PiS na prezydenta wzrosły o 4 pkt proc. w porównaniu do marca; nie ufa mu 24 proc. badanych (to wzrost o 4 pkt proc.). CBOS zwraca uwagę na ciągły wzrost rozpoznawalności Andrzeja Dudy - w stosunku do marca o 4 punkty, a w stosunku do lutego, kiedy oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą, o 15 pkt proc.

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania znajduje się minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna - 35 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Kolejne miejsce zajmują ex aequo marszałek Sejmu Radosław Sikorski i prezes PiS Jarosław Kaczyński - po 34 proc. Notowania Sikorskiego spadły o 4 pkt proc., a Kaczyńskiego wzrosły o 2 pkt proc.

Szefowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 29 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), przewodniczącemu SLD Leszkowi Millerowi - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.), wicepremierowi, szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu także 27 proc. (bez zmian), przewodniczącemu Polski Razem Jarosławowi Gowinowi 25 proc.(bez zmian).

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania lokują się Bogdan Borusewicz - 24 proc. (mniej o 6 pkt proc.), minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki - 23 proc. (bez zmian) i Janusz Palikot - 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Zaufaniem około jednej piątej badanych cieszą się kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - po 20 proc.; w przypadku Ogórek, to spadek o 6 pkt proc.; zaufanie do Siemoniaka nie zmieniło się. Kandydaci w zbliżających się wyborach prezydenckich Janusz Korwin-Mikke i Adam Jarubas cieszą się zaufaniem po 19 proc. badanych; Korwin-Mikke - spadek o 1 pkt proc; Jarubas - bez zmian. CBOS zwraca uwagę, że duża część badanych (42 proc. ogółu) nie zna kandydata PSL na prezydenta.

Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi i posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi ufa po 18 proc. badanych; odpowiednio: spadek o 1 pkt proc. zaufania i wzrost o 1 pkt proc. zaufania.

Jeszcze mniej badanych ma zaufanie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - 17 proc. (brak pomiaru w marcu) oraz byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - 16 proc. (brak pomiaru w marcu) Ranking zamyka minister finansów Mateusz Szczurek, w ocenach którego zaufanie przeważa nad nieufnością (14 proc. wobec 11 proc.); to spadek zaufania o 1 pkt proc.; wzrost nieufności o 2 pkt proc.

Czołówkę rankingu nieufności otwierają kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke, któremu nie ufa 55 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), ubiegający się o urząd prezydenta Janusz Palikot - 54 proc. (spadek o 3 pkt proc.) oraz Macierewicz - 49 proc. (spadek o 1 pkt proc.) Są to politycy, w stosunku do których nieufność wyrażana jest ponad dwukrotnie częściej niż zaufanie - podaje CBOS.

Kolejne miejsca w tym negatywnym rankingu zajmują Jarosław Kaczyński - 48 proc. deklaracji nieufności (wzrost o 1 pkt proc.), Zbigniew Ziobro 40 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Leszek Miller - 38 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) i Bartosz Arłukowicz - 37 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Również ci politycy częściej budzą nieufność niż zaufanie - podaje CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–22 kwietnia roku na liczącej 1027 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/es

fot. wPolityce.pl/TVP1

 

Słowa kluczowe:

Bronisław Komorowski

,

Ewa Kopacz

Warto poczytać

 1. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 2. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 3. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 4. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 5. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 6. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 7. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook