Jedynie prawda jest ciekawa


CBA zamierza zająć się sprawą zamku w Puszczy Noteckiej

11.07.2018
cba-puszcza-notecka-11072018
CBA zamierza zająć się sprawą zamku w Puszczy Noteckiej

Sprawa budowy zamku w Puszczy Noteckiej zainteresowała kontrolerów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od wtorku prowadzą czynności kontrolne w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Afera związana z kilkupiętrową budowlą, powstającym na obszarze chronionym Natura 2000, wzbudziła liczne podejrzenia wśród polskiej opinii społecznej. Wątpliwości nabrali także pracownicy CBA oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk, który zdecydował się na wszczęcie postępowania kontrolnego w tej sprawie. W tym celu polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska rozpoczęcie procesu mającego ustalić procedurę wydania decyzji umożliwiającej budowę zamku. 

Jak udało się wcześniej ustalić, decyzja została oparta na raporcie przedstawionym przez inwestora, którego współautorem był m.in. Piotr Tryjanowski. Naukowiec nie tak dawno temu protestował przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej. Udało się także dowieść, iż decyzję o budowie wydano w roku 2014, za czasów rządu PO-PSL. Wiceminister rolnictwa Sławomir Mazurek uznał, iż taka zbieżność nie jest przypadkowa.

-Taka inwestycja, które bez echa przeszła pod koniec koalicji PO-PSL pokazuje, że wyobrażano sobie, że okres bezprawia potrwa znacznie dłużej – powiedział polityk w wywiadzie dla Telewizji Republiki.

Sprawa trafiła również do prokuratury z wnioskiem o możliwość popełnienia przestępstwa na tle ekonomicznym. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół składający się z 10 prokuratorów, który ma za zadanie zbadanie całej sprawy.

JD/ Radio Maryja/ Telewizja Republika

Warto poczytać

 1. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 2. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 3. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 4. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 5. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 6. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 7. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 8. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook