Jedynie prawda jest ciekawa


CBA w Ministerstwie Obrony Narodowej. Nieprawidłowości przy przetargu na odbiorniki GPS dla wojska

25.07.2017

Śledczy CBA weszli dziś do siedziby MON-u. W resorcie podległym ministrowi A. Macierowiczowi szukano informacji nt. przetargu na dostawę wojskowego odbiornika GPS. O sprawie jako pierwszy poinformował Wojciech Wybranowski z tygodnika „Do Rzeczy”. Według informacji podawanych przez dziennikarza, przedmiotem zainteresowania CBA jest przedsiębiorca, który wygrał przetarg. Miał on brać udział we wcześniejszych, ustawianych przetargach na dostawy sprzętu do armii.

Jak twierdzą nasi informatorzy, przeszukania pomieszczeń i zabezpieczania dokumentów w pomieszczeniach Inspektoratu Uzbrojenia MON trwały kilka godzin. Przygotowanie i realizacja kontroli CBA utrzymywane było w tajemnicy; wejście funkcjonariuszy CBA do resortu Macierewicza wywołało spore zaskoczenie pracujących tam urzędników. Chodziło o to by dokumenty nie zostały wyniesione poza budynek – mówi jeden z naszych rozmówców – czytamy na stronach internetowych tygodnika „Do Rzeczy”.

Tygodnik próbował – bez sukcesu – kontaktować się z rzeczniczką MON-u. Według informacji ujawnionych przez „Do Rzeczy” CBA interesowały przede wszystkim materiały dotyczące ogłoszonego w maju ubiegłego roku i rozstrzygniętego przed kilkoma dniami przetargu na dostawy dla wojska 1224 kompletów „wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM”: – Wartość zamówienia przekraczała 42 mln zł (powiększono ofertę otwierającą przetarg, która wynosiła początkowo 414 000 euro) – informuje w swoim tekście Wojciech Wybranowski.

W przetargu wzięły udział warszawska firma Siltec sp. z o.o. i Hertz Systems LTD z Zielonej Góry. Przetarg wygrała ta druga firma, która zdobyła maksimum punktów. Według informacji prasowych, Hertz Systems i jej właściciel Zygmunt T., byli w przeszłości głównymi, negatywnymi bohaterami głośnej afery korupcyjnej na dostawy sprzętu dla wojska.

Godz. 00:5, aktualizacja

Komunikat MON:

W dniu 25 lipca br. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę dokumentów związanych z zakończonym w Inspektoracie Uzbrojenia postępowaniem na dostawy dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM.

W ramach kontroli Inspektorat Uzbrojenia udostępnił inspektorom CBA dokumenty przetargowe. CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało. Nie przeprowadzono też przeszukania jakichkolwiek pomieszczeń Inspektoratu Uzbrojenia. Wszelkie odmienne informacje na ten temat są nieprawdziwe.

Postępowanie było prowadzone w trybie konkurencyjnym w oparciu o  Prawo Zamówień Publicznych. Przetarg wygrała firma Hertz System LTD, ale do chwili obecnej IU nie podpisał żadnych umów w tej sprawie.

Centrum Operacyjne MON

txt. za Do Rzeczy / MON / AC 

fot. AC

Warto poczytać

 1. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 2. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 3. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 4. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 5. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 6. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook