Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

CBA sprawdza Grada

07.12.2012

Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do spółki PGE Energia Jądrowa, zarządzanej przez byłego ministra skarbu Aleksandra Grada - przyznał szef CBA Paweł Wojtunik.

Jak powiedział Wojtunik, który był gościem Bogdana Rymanowskiego - kontrola w PGE Energia Jądrowa rozpoczęła się wczoraj. Dotyczy wybranych zamówień publicznych z ostatnich dwóch, trzech lat. Szef CBA tłumaczył, że kontrola ma zweryfikować prawidłowość przeprowadzania zamówień publicznych z tzw. wolnej ręki. "Nie chciałbym jednak wskazywać konkretnych przedsięwzięć" - zastrzegł Wojtunik.

Prezesem PGE Energia Jądrowa Spółka Akcyjna jest od lipca były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska, Aleksander Grad. Kieruje on również spółką PGE EJ1. Obie odpowiadają w grupie PGE za program jądrowy i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

PGE Energia Jądrowa odpowiada za realizację linii biznesowej energetyki jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE. Podlega jej spółka celowa PGE EJ1, która odpowiada za działania w sferze technicznej, technologicznej, organizacyjnej i formalno-prawnej, związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy siłowni oraz za przetarg na dostawcę technologii, który ma zostać rozpisany w tym, a zakończony w 2013 r. Również do końca 2013 r. ma być znana ostateczna lokalizacja pierwszej elektrowni. Na krótkiej liście znajdują się: Żarnowiec i Choczewo (woj. pomorskie) oraz Gąski (woj. zachodniopomorskie).

W obecnych planach rządu jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Pierwszy blok pierwszej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r. PGE została wskazana jako inwestor.


ansa/TVN24

[fot. PAP]

Słowa kluczowe:

Centralne Biuro Antykorupcyjne

,

Grad

,

PGE

Warto poczytać

Facebook