Jedynie prawda jest ciekawa


CBA rozbiło grupę wyłudzającą VAT

10.05.2017

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia podatku VAT i wystawianie fikcyjnych faktur. Do zatrzymań doszło w Krakowie i okolicach tego miasta - poinformowało PAP CBA.

Środowa akcja CBA wiąże się ze sprawą zatrzymanego na gorącym uczynku przez Biuro w listopadzie 2016 r. w jednym z hoteli w Warszawie biznesmena, który oferował fałszywe faktury pozwalające zmniejszenie kosztów firm - powiedział PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. 

W środę funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA, która prowadzi tamtą sprawę, zatrzymali siedem osób zamieszanych w obrót fikcyjnymi fakturami VAT - poinformował Kaczorek. 

Dodał, że zatrzymani "reprezentują bądź reprezentowali" spółki biorące udział tych działaniach i CBA zarzuca im udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy oraz przestępstwami skarbowymi. 

Kaczorek powiedział PAP, że działalność tej grupy mogła doprowadzić do wielomilionowych strat Skarbu Państwa. Jak podkreślił, prowadzący postępowanie szacują, że po uzyskaniu nowych dowodów może się okazać, że kwota tych strat Skarbu Państwa jest nawet kilkakrotnie większa. Zaznaczył, że działania CBA trwają - funkcjonariusze przeszukują mieszkania zatrzymanych i zabezpieczają dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Nadzór nad działaniami łódzkich agentów CBA sprawuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 

"Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów" - dodał Kaczorek w rozmowie z PAP. 

W listopadzie w ramach operacji specjalnej CBA zatrzymała Łukasza P. i 12 innych osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy. Łukasz P. został przyłapany na gorącym uczynku, gdy w warszawskim hotelu przyjął blisko 500 tys. zł za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł, pozwalające zmniejszyć podatki odprowadzane przez spółki. CBA informowało wtedy, że funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena, który prowadził firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. 

"Nielegalnie +optymalizował+ koszty innych firm lewymi fakturami na miliony złotych, co pozwalało im płacić mniejsze podatki" - informowało CBA. Proceder Łukasza P. był trudny do wykrycia przez służby skarbowe - faktury krążyły między firmami, były rejestrowane i odpowiednio "opakowane" księgowo - relacjonowało Biuro. Usługi, które trudno wycenić i zweryfikować - najczęściej cateringowe, szkoleniowe i doradcze oraz prace ziemne - nie były wykonywane, a przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P. odpowiedni procent od wartości całej faktury.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook