Jedynie prawda jest ciekawa


CBA rozbiło grupę wyłudzającą VAT

10.05.2017

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę siedem osób podejrzewanych o wyłudzenia podatku VAT i wystawianie fikcyjnych faktur. Do zatrzymań doszło w Krakowie i okolicach tego miasta - poinformowało PAP CBA.

Środowa akcja CBA wiąże się ze sprawą zatrzymanego na gorącym uczynku przez Biuro w listopadzie 2016 r. w jednym z hoteli w Warszawie biznesmena, który oferował fałszywe faktury pozwalające zmniejszenie kosztów firm - powiedział PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. 

W środę funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA, która prowadzi tamtą sprawę, zatrzymali siedem osób zamieszanych w obrót fikcyjnymi fakturami VAT - poinformował Kaczorek. 

Dodał, że zatrzymani "reprezentują bądź reprezentowali" spółki biorące udział tych działaniach i CBA zarzuca im udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy oraz przestępstwami skarbowymi. 

Kaczorek powiedział PAP, że działalność tej grupy mogła doprowadzić do wielomilionowych strat Skarbu Państwa. Jak podkreślił, prowadzący postępowanie szacują, że po uzyskaniu nowych dowodów może się okazać, że kwota tych strat Skarbu Państwa jest nawet kilkakrotnie większa. Zaznaczył, że działania CBA trwają - funkcjonariusze przeszukują mieszkania zatrzymanych i zabezpieczają dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Nadzór nad działaniami łódzkich agentów CBA sprawuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 

"Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów" - dodał Kaczorek w rozmowie z PAP. 

W listopadzie w ramach operacji specjalnej CBA zatrzymała Łukasza P. i 12 innych osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy. Łukasz P. został przyłapany na gorącym uczynku, gdy w warszawskim hotelu przyjął blisko 500 tys. zł za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł, pozwalające zmniejszyć podatki odprowadzane przez spółki. CBA informowało wtedy, że funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena, który prowadził firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. 

"Nielegalnie +optymalizował+ koszty innych firm lewymi fakturami na miliony złotych, co pozwalało im płacić mniejsze podatki" - informowało CBA. Proceder Łukasza P. był trudny do wykrycia przez służby skarbowe - faktury krążyły między firmami, były rejestrowane i odpowiednio "opakowane" księgowo - relacjonowało Biuro. Usługi, które trudno wycenić i zweryfikować - najczęściej cateringowe, szkoleniowe i doradcze oraz prace ziemne - nie były wykonywane, a przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P. odpowiedni procent od wartości całej faktury.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook