Jedynie prawda jest ciekawa

CBA na tropie oszustw przy sprowadzaniu aut

02.02.2015

Siedem osób z powiatu inowrocławskiego odpowie za oszustwa przy sprowadzaniu z zagranicy aut wysokiej klasy - poinformował rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński. Sprawę prowadziło CBA pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Zamiast płacić normalną stawkę podatku akcyzowego rejestrowali pojazdy jako samochody specjalne - pomocy drogowej, na które podatek nie obowiązuje. Fikcyjne zaświadczenia wystawiane przez diagnostów potwierdzały, że sprowadzane samochody spełniają w Polsce wymagania samochodu specjalnego – pomocy drogowej.

Dobrzyński wyjaśnił, że sprowadzane samochody - wyższej klasy lub luksusowe modele Audi, BMW czy Mercedesa - w rzeczywistości nie pełniły takiej funkcji. Jeździły jako zwykłe samochody osobowe, a za takie auta - o pojemności powyżej 2 litrów - akcyza to 18,6 proc. wartości samochodu. Wozy nie były wyposażone w jakiekolwiek rozwiązania konstrukcyjne wskazujące na deklarowane przeznaczenie - dodał.

Akt oskarżenia objął trzech diagnostów, trzy osoby korzystające z takich uprawnień oraz jedną, która pomagała w załatwieniu dokumentów. Ponieważ wszystkie osoby pochodzą z jednego powiatu, akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu - wyjaśnił rzecznik. CBA prowadziło sprawę od 2012 r. - zaznaczył.

Jak powiedziała rzecznik Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, skierowany do sądu akt oskarżenia nie kończy śledztwa w tej sprawie. „Do tego aktu oskarżenia prokurator wyłączył fragment szerszego postępowania, które obejmuje więcej osób, w tym kilku kolejnych diagnostów. Chodzi też o więcej samochodów sprowadzonych i zarejestrowanych w ten sposób” - dodała rzecznik.

Prokurator zaznaczyła, że na tym etapie ze względu na dobro śledztwa nie poda szczegółów. Za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi od pół roku do 8 lat więzienia, a za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami do 3 lat.

AM/PAP

[fot. cba.gov.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook