Jedynie prawda jest ciekawa


CBA chce wygaszenia mandatu prezydenta Radomia

12.01.2017

CBA zarzuciło Witkowskiemu złamanie zakazów tzw. ustawy antykorupcyjnej.

- Prezydent Radomia Radosław Witkowski, wobec którego CBA zapowiedziało skierowanie wniosku o wygaszenie mandatu, zamierza wykorzystać w tej sprawie wszystkie możliwe środki prawne - zapowiedział w czwartek dyr. kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński.

W oświadczeniu przesłanym do mediów Tyczyński stwierdził, że zapowiedź CBA "nie była żadnym zaskoczeniem". "Identycznie wyglądała procedura w innych miastach, w których CBA uderzyło w samorząd" - zaznaczył dyr. kancelarii prezydenta Radomia.

Tyczyński podkreślił, że jego przełożony działał zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. CBA zarzuciło jednak Witkowskiemu złamanie zakazów tzw. ustawy antykorupcyjnej, która nie pozwala prezydentowi miasta łączyć tej funkcji z działalnością m.in. w radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku, gdy dana osoba została zgłoszona do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

Według agentów CBA prezydent Radomia miał zasiadać w 2015 r. przez cztery miesiące w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

W ocenie prezydenta Radomia większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa. Dlatego też - jego zdaniem - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Witkowski podkreślał, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące i odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

Według Tyczyńskiego zapowiedź CBA, że zostanie skierowany wniosek do rady miejskiej o wygaszenie mandatu Witkowskiego, nie oznacza, że naruszył on przepisy ustawy i że ten mandat straci. "Prezydent zamierza wykorzystać w tej sprawie wszystkie możliwe środki prawne, w tym również gotów jest skierować sprawę na drogę sądową" - zapowiedział Tyczyński. Zaznaczając, że w grę wchodzi skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a także - w razie konieczności - do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Dopiero orzeczenie NSA zakończy sprawę. W świetle opinii prawnych, które posiadamy, jesteśmy przekonani, że decyzja niezawisłego sądu będzie korzystna dla prezydenta" - podkreślił bliski współpracownik Witkowskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik powiedział w czwartek PAP, że do biura rady nie wpłynął jeszcze wniosek CBA o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia. "Jeśli to nastąpi, wówczas mamy 30 dni na zajęcie się sprawą" - wyjaśnił Wójcik.

Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od grudnia 2014 r. Wybory wygrał jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Pokonał urzędującego dwie kadencje Andrzeja Kosztowniaka, obecnie posła PiS. Według Witkowskiego wyniki prowadzonej przez kilka ostatnich miesięcy kontroli CBA "to kolejny, po Lublinie i Łodzi, atak na samorząd z użyciem służb specjalnych".

[fot. cba.gov.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook