Jedynie prawda jest ciekawa

CBA bierze się za paprykarzy

21.10.2011

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza, czy plantatorzy nie zawyżyli strat, by wyłudzić odszkodowania od państwa. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Rolnicy z tak zwanego zagłębia paprykowego domagają się odszkodowań od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Złożyli 327 wniosków na kwotę 24 milionów złotych. W lipcu wichura zniszczyła uprawy na terenach trzech mazowieckich powiatów: przysuskiego, białobrzeskiego i radomskiego. O sprawie zrobiło się głośno dzięki rolnikowi Stanisławowi Kowalczykowi. To on zadał premierowi wykorzystane potem w kampanii wyborczej pytanie: jak żyć?, a później występował na konwencji PiS.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", o plantatorach znów może być głośno. Sprawę odszkodowań, o które się zwrócili, bada bowiem CBA. Do Biura zaczęły bowiem napływać informacje o nieprawidłowościach przy składaniu wniosków o rządową pomoc.

Jedna z osób, które powiadomiły CBA mówi "Rzeczpospolitej", że we wnioskach niektórzy rolnicy bardzo, nawet kilkunastokrotnie, zawyżali liczbę zniszczonych tuneli papryki. Zobligowane do tego komisje oceniające szkody nie weryfikowały tych informacji, tak więc Skarb Państwa może ponieść ogromne straty.

IAR

(fot.sxc.hu)

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook