Jedynie prawda jest ciekawa


Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

22.03.2018
poznan23032018
Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

Ponad 240 tys. zł dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy na poznańskim Dębcu udało się zebrać dzięki zbiórce prowadzonej przez Caritas. Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

4 marca zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych.

W pomoc poszkodowanym już od dnia zdarzenia angażowali się mieszkańcy Poznania; zbiórki organizowano m.in. w szkole i kościele, znajdujących się w pobliżu zawalonej kamienicy.

Zbiórkę darów i pieniędzy dla poszkodowanych rodzin zorganizowało także Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

"Wsparcie zostało okazane w najróżniejszych formach, od zbiórki rzeczy materialnych - ubrań i środków czystości, po środki pieniężne. Na konto Caritas wpłynęło dokładnie 242 555,79 zł od ponad 1500 osób" - powiedział PAP w czwartek Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Jak dodał, "w pierwszej transzy rodziny otrzymały środki na pomoc doraźną. Pozostałe fundusze zostaną przekazane poszkodowanym na pokrycie kosztów lokalowych. Caritas jest w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który koordynuje pomoc dla poszkodowanych" - dodał.

Pomin przypomniał, że już kilka dni po katastrofie, 50 tys. zł dla poszkodowanych przekazał także Caritas Polska.

Ze swoją inicjatywą wsparcia i pomocy dla poszkodowanych wyszli także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej. 4 kwietnia młodzi artyści wystąpią na charytatywnym koncercie pod hasłem "Kacper, gramy dla Ciebie".

W trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla Kacpra, którego matka zginęła w kamienicy na Dębcu. Kiedy budynek się zawalił, chłopca nie było w domu. Od styczniowego wypadku samochodowego przebywa w szpitalu. Niebawem czeka go kolejna operacja, a następnie rehabilitacja. Pieniądze zebrane w trakcie koncertu mają być przeznaczone m.in. na rehabilitację chłopca. Koncert odbędzie się w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza przy ul. Solnej.

Po katastrofie kamienicy ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. W tym tygodniu pierwsze rodziny odebrały klucze do nowych mieszkań.

Nadzór budowlany poinformował na początku tygodnia, że z ekspertyzy stanu technicznego budynku wynika, iż konieczna jest jego pilna rozbiórka - budynek zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz stwarza zagrożenie dla pobliskich zabudowań. W sprawie zawalenia się kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo.(PAP)

autor: Anna Jowsa


Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook