Jedynie prawda jest ciekawa


Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

22.03.2018
poznan23032018
Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

Ponad 240 tys. zł dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy na poznańskim Dębcu udało się zebrać dzięki zbiórce prowadzonej przez Caritas. Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

4 marca zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych.

W pomoc poszkodowanym już od dnia zdarzenia angażowali się mieszkańcy Poznania; zbiórki organizowano m.in. w szkole i kościele, znajdujących się w pobliżu zawalonej kamienicy.

Zbiórkę darów i pieniędzy dla poszkodowanych rodzin zorganizowało także Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

"Wsparcie zostało okazane w najróżniejszych formach, od zbiórki rzeczy materialnych - ubrań i środków czystości, po środki pieniężne. Na konto Caritas wpłynęło dokładnie 242 555,79 zł od ponad 1500 osób" - powiedział PAP w czwartek Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Jak dodał, "w pierwszej transzy rodziny otrzymały środki na pomoc doraźną. Pozostałe fundusze zostaną przekazane poszkodowanym na pokrycie kosztów lokalowych. Caritas jest w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który koordynuje pomoc dla poszkodowanych" - dodał.

Pomin przypomniał, że już kilka dni po katastrofie, 50 tys. zł dla poszkodowanych przekazał także Caritas Polska.

Ze swoją inicjatywą wsparcia i pomocy dla poszkodowanych wyszli także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej. 4 kwietnia młodzi artyści wystąpią na charytatywnym koncercie pod hasłem "Kacper, gramy dla Ciebie".

W trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla Kacpra, którego matka zginęła w kamienicy na Dębcu. Kiedy budynek się zawalił, chłopca nie było w domu. Od styczniowego wypadku samochodowego przebywa w szpitalu. Niebawem czeka go kolejna operacja, a następnie rehabilitacja. Pieniądze zebrane w trakcie koncertu mają być przeznaczone m.in. na rehabilitację chłopca. Koncert odbędzie się w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza przy ul. Solnej.

Po katastrofie kamienicy ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. W tym tygodniu pierwsze rodziny odebrały klucze do nowych mieszkań.

Nadzór budowlany poinformował na początku tygodnia, że z ekspertyzy stanu technicznego budynku wynika, iż konieczna jest jego pilna rozbiórka - budynek zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz stwarza zagrożenie dla pobliskich zabudowań. W sprawie zawalenia się kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo.(PAP)

autor: Anna Jowsa


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook