Jedynie prawda jest ciekawa


Cały kraj czuwał o 21.37

03.04.2013

Plac Piłsudskiego w Warszawie zgromadził wczoraj tysiące wiernych, którzy czuwali w 8. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W Krakowie z wieży kościoła Mariackiego popłynęły dźwięki „Barki”, a krzyż na Giewoncie został podświetlony w imię pamięci o papieżu Polaku.

Warszawa

Warszawiacy uczcili 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II modlitewnym czuwaniem na pl. Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy mieli okazję adorować relikwie papieża-Polaka przywiezione ze świątyni Opatrzności Bożej i posłuchać jego nauczania. Modlitwom przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski mówił, że choć wspomnienie bł. Jana Pawła II przypada 22 października, to nikt nie zabroni Polakom obchodzić w sposób szczególny 2 kwietnia, kiedy papież odszedł do domu Ojca. To był pamiętny dzień, ważna lekcja umierania, dzień po ludzku smutny, ale rozpatrywany w wierze – radosny. Dzień, godzina śmierci to czas narodzin dla nieba – przypomniał kardynał, dodając, że wszyscy mamy nadzieję na rychłą kanonizację Jana Pawła II, a daje na to nadzieję również fakt, że papież Franciszek często wspomina go i czerpie z jego nauczania.

Na pl. Piłsudskiego ustawiono namiot, w którym umieszczono relikwie papieża. Można tam było oddać im cześć, tam też odbyła się pierwsza część uroczystości – słuchanie słów Ojca Świętego i modlitwa litanijna za jego wstawiennictwem. Poprowadził ją ks. Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela. – Zgromadził nas tu Jan Paweł II, jak zawsze na tym placu, obyśmy prowadzeni jego słowem dziś rozpoczęli naszą przemianę – mówił, dziękując za przybycie mimo niesprzyjającej pogody, panowało przenikliwe zimno.

Tuż przed godziną 21.37 zebrani przeszli procesyjnie z relikwiami papieża pod krzyż ustawiony na placu, gdzie godzinę śmierci Jana Pawła II obwieściła trąbka. Następnie kard. Nycz pobłogosławił warszawiaków relikwiami a chór poprowadził Apel Jasnogórski. Na koniec wszyscy odśpiewali „Barkę”.

Zakopane

O godz. 21. 37 grupa zakopiańczyków podświetliła postument krzyża na Giewoncie. Na całym Podhalu zapłonęły watry pamięci. W ramach obchodów 8. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbyły się w góralskich świątyniach modlitwy dziękczynne i koncerty.

Tradycyjnie 2 kwietnia o godz. 21. 37 grupa zakopiańczyków podświetliła specjalnym agregatem prądotwórczym krzyż na Giewoncie. – Każdy z nas przyniósł na szczyt swoje intencje. Jesteśmy szczęśliwi, że dotarliśmy tu po raz kolejny, aby przypomnieć każdemu o tej ważnej dacie – mówił Szymon Jędrusik. Zaznaczył, że każdy z członków grupy pozostaje na szczycie na krótkiej kontemplacji i modlitwie.

Droga na szczyt zajęła zakopiańczykom cały dzień. Wyruszyli z Zakopanego jeszcze przed godz. 10 rano. – Warunki są bardzo trudne – relacjonował Szymon Jędrusik. Grupa górali będzie wracać do miasta nocą. Szacują, że dojdą do swoich domów wczesnym rankiem.

Kalwaria Zebrzydowska

Msza św., modlitewne czuwanie i Różaniec z okazji 8. rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II odbyły się 2 kwietnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Modlitewny wieczór w rozpoczął się od Eucharystii w bazylice, zakończył zaś o godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża. Po Apelu uroczyście zasłonięto cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

„Intencją naszych modlitw jest wyproszenie u Boga jak najrychlejszej kanonizacji bł. Jana Pawła II, Pielgrzyma Kalwaryjskiego” – poinformowali opiekujący się sanktuarium bernardyni.

Kraków

W 8. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II o godz. 21.37 z wieży kościoła Mariackiego hejnalista zagrał "Barkę", ulubioną pieśń Ojca Świętego. Pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3, miejsce spotkań papieża z mieszkańcami, przychodzili krakowianie, aby modlić się i palić znicze.

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II 2 kwietnia odbyło się modlitewne czuwanie pt. „Papież 8 błogosławieństw”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” oraz Ruch Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Czuwanie rozpoczęło się Mszą św.

W homilii ks. Michał Leśniak z Sanktuarium bł. Jana Pawła II zachęcał wiernych do zadania sobie pytania dlaczego 2 kwietnia jest dla nich dniem ważnym. Duchowny wspominał dzień śmierci papieża kiedy wszyscy czekali na wiadomości o stanie zdrowia Ojca Świętego. „To były najważniejsze rekolekcje dla całego świata. To nauka odchodzenia i odpowiedzialności za lud, przed którym go postawił Pan” - podkreślił ks. Leśniak.

Dodał też, że Sanktuarium bł Jana Pawła II powstało, by pamięć o Janie Pawle II trwała i stąd się rozchodziła. „Dla wielu ludzi jest to miejsce ogromnie ważne. Wierni przychodzą tutaj ze względu na Jezusa, a Ojciec Święty prowadzi do spotkania z Nim. Dlatego to miejsce jest tak ważne” - mówił.

Od godz. 19 do 21.37 w Sanktuarium odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wałbrzych

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył 2 kwietnia uroczystej Mszy świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu w 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Modlono się o kanonizację błogosławionego papieża.

- Nawrócenia potrzebują według nas ludzie, którzy są daleko od Kościoła, a tak naprawdę nawrócenia potrzebujemy my – nawoływał bp Dec. – Odnowa oblicza Kościoła, o którą apelował bł. Jan Paweł II musi zacząć się od tych, którzy są już we wspólnocie – dodał biskup świdnicki.

Spotkanie modlitewne rozpoczął program słowno-muzyczny przygotowanym na podstawie poematu „Tryptyk Rzymski” przez Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”. Po Mszy świętej, którą koncelebrowało wielu kapłanów, między innymi biskup pomocniczy Adam Bałabuch, odbyła się prezentacja spektaklu zatytułowanego „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który przygotował Zespół Aperto z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

O godzinie 21:37 uczestnicy modlitwy oddali hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Białystok

W 8. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II białostoczanie podczas Mszy św. i modlitewnych czuwań w miejscach szczególnie związanych z osobą papieża Polaka dziękowali za dar Jego pontyfikatu i modlili się o jego kanonizację.

Modlitwę białostoczan rozpoczęła Msza św. o godz. 19.00 w kościele św. Ojca Pio w Białymstoku pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki. Po niej kilkaset osób, głównie młodzieży, wyruszyło na lotnisko Krywlany, na miejsce celebry papieskiej z 1991 r., gdzie zakończono modlitwę Apelem Jasnogórskim.

O godz. 21.00 mieszkańcy miasta zebrali się przy pomniku Papieża przed białostocką archikatedrą. odśpiewali Apel Jasnogórski. Modlitwę prowadziła młodzież z duszpasterstwa akademickiego oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Słowo do zebranych skierował biskup pomocniczy Henryk Ciereszko. Przypomniał chwile odchodzenia Jana Pawła II sprzed ośmiu laty. „To, co wówczas przeżyliśmy było wielkim poruszeniem. Pozostały wspomnienia spotkań z Nim, ale jestem pewien, że w naszych sercach pozostały również słowa Błogosławionego. Z lekcji Jego odchodzenia uczyliśmy się, jak rozpoznawać swoje przeznaczenie, do czego i do Kogo jesteśmy powołani: do życia w Bogu, w wieczności” - mówił hierarcha.

KAI, lz

[fot: PAP/ Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 5. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 6. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 7. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook