Jedynie prawda jest ciekawa


Cały kraj czuwał o 21.37

03.04.2013

Plac Piłsudskiego w Warszawie zgromadził wczoraj tysiące wiernych, którzy czuwali w 8. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W Krakowie z wieży kościoła Mariackiego popłynęły dźwięki „Barki”, a krzyż na Giewoncie został podświetlony w imię pamięci o papieżu Polaku.

Warszawa

Warszawiacy uczcili 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II modlitewnym czuwaniem na pl. Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy mieli okazję adorować relikwie papieża-Polaka przywiezione ze świątyni Opatrzności Bożej i posłuchać jego nauczania. Modlitwom przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski mówił, że choć wspomnienie bł. Jana Pawła II przypada 22 października, to nikt nie zabroni Polakom obchodzić w sposób szczególny 2 kwietnia, kiedy papież odszedł do domu Ojca. To był pamiętny dzień, ważna lekcja umierania, dzień po ludzku smutny, ale rozpatrywany w wierze – radosny. Dzień, godzina śmierci to czas narodzin dla nieba – przypomniał kardynał, dodając, że wszyscy mamy nadzieję na rychłą kanonizację Jana Pawła II, a daje na to nadzieję również fakt, że papież Franciszek często wspomina go i czerpie z jego nauczania.

Na pl. Piłsudskiego ustawiono namiot, w którym umieszczono relikwie papieża. Można tam było oddać im cześć, tam też odbyła się pierwsza część uroczystości – słuchanie słów Ojca Świętego i modlitwa litanijna za jego wstawiennictwem. Poprowadził ją ks. Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela. – Zgromadził nas tu Jan Paweł II, jak zawsze na tym placu, obyśmy prowadzeni jego słowem dziś rozpoczęli naszą przemianę – mówił, dziękując za przybycie mimo niesprzyjającej pogody, panowało przenikliwe zimno.

Tuż przed godziną 21.37 zebrani przeszli procesyjnie z relikwiami papieża pod krzyż ustawiony na placu, gdzie godzinę śmierci Jana Pawła II obwieściła trąbka. Następnie kard. Nycz pobłogosławił warszawiaków relikwiami a chór poprowadził Apel Jasnogórski. Na koniec wszyscy odśpiewali „Barkę”.

Zakopane

O godz. 21. 37 grupa zakopiańczyków podświetliła postument krzyża na Giewoncie. Na całym Podhalu zapłonęły watry pamięci. W ramach obchodów 8. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbyły się w góralskich świątyniach modlitwy dziękczynne i koncerty.

Tradycyjnie 2 kwietnia o godz. 21. 37 grupa zakopiańczyków podświetliła specjalnym agregatem prądotwórczym krzyż na Giewoncie. – Każdy z nas przyniósł na szczyt swoje intencje. Jesteśmy szczęśliwi, że dotarliśmy tu po raz kolejny, aby przypomnieć każdemu o tej ważnej dacie – mówił Szymon Jędrusik. Zaznaczył, że każdy z członków grupy pozostaje na szczycie na krótkiej kontemplacji i modlitwie.

Droga na szczyt zajęła zakopiańczykom cały dzień. Wyruszyli z Zakopanego jeszcze przed godz. 10 rano. – Warunki są bardzo trudne – relacjonował Szymon Jędrusik. Grupa górali będzie wracać do miasta nocą. Szacują, że dojdą do swoich domów wczesnym rankiem.

Kalwaria Zebrzydowska

Msza św., modlitewne czuwanie i Różaniec z okazji 8. rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II odbyły się 2 kwietnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Modlitewny wieczór w rozpoczął się od Eucharystii w bazylice, zakończył zaś o godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża. Po Apelu uroczyście zasłonięto cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

„Intencją naszych modlitw jest wyproszenie u Boga jak najrychlejszej kanonizacji bł. Jana Pawła II, Pielgrzyma Kalwaryjskiego” – poinformowali opiekujący się sanktuarium bernardyni.

Kraków

W 8. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II o godz. 21.37 z wieży kościoła Mariackiego hejnalista zagrał "Barkę", ulubioną pieśń Ojca Świętego. Pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3, miejsce spotkań papieża z mieszkańcami, przychodzili krakowianie, aby modlić się i palić znicze.

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II 2 kwietnia odbyło się modlitewne czuwanie pt. „Papież 8 błogosławieństw”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” oraz Ruch Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Czuwanie rozpoczęło się Mszą św.

W homilii ks. Michał Leśniak z Sanktuarium bł. Jana Pawła II zachęcał wiernych do zadania sobie pytania dlaczego 2 kwietnia jest dla nich dniem ważnym. Duchowny wspominał dzień śmierci papieża kiedy wszyscy czekali na wiadomości o stanie zdrowia Ojca Świętego. „To były najważniejsze rekolekcje dla całego świata. To nauka odchodzenia i odpowiedzialności za lud, przed którym go postawił Pan” - podkreślił ks. Leśniak.

Dodał też, że Sanktuarium bł Jana Pawła II powstało, by pamięć o Janie Pawle II trwała i stąd się rozchodziła. „Dla wielu ludzi jest to miejsce ogromnie ważne. Wierni przychodzą tutaj ze względu na Jezusa, a Ojciec Święty prowadzi do spotkania z Nim. Dlatego to miejsce jest tak ważne” - mówił.

Od godz. 19 do 21.37 w Sanktuarium odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wałbrzych

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył 2 kwietnia uroczystej Mszy świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu w 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Modlono się o kanonizację błogosławionego papieża.

- Nawrócenia potrzebują według nas ludzie, którzy są daleko od Kościoła, a tak naprawdę nawrócenia potrzebujemy my – nawoływał bp Dec. – Odnowa oblicza Kościoła, o którą apelował bł. Jan Paweł II musi zacząć się od tych, którzy są już we wspólnocie – dodał biskup świdnicki.

Spotkanie modlitewne rozpoczął program słowno-muzyczny przygotowanym na podstawie poematu „Tryptyk Rzymski” przez Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”. Po Mszy świętej, którą koncelebrowało wielu kapłanów, między innymi biskup pomocniczy Adam Bałabuch, odbyła się prezentacja spektaklu zatytułowanego „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który przygotował Zespół Aperto z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

O godzinie 21:37 uczestnicy modlitwy oddali hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Białystok

W 8. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II białostoczanie podczas Mszy św. i modlitewnych czuwań w miejscach szczególnie związanych z osobą papieża Polaka dziękowali za dar Jego pontyfikatu i modlili się o jego kanonizację.

Modlitwę białostoczan rozpoczęła Msza św. o godz. 19.00 w kościele św. Ojca Pio w Białymstoku pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki. Po niej kilkaset osób, głównie młodzieży, wyruszyło na lotnisko Krywlany, na miejsce celebry papieskiej z 1991 r., gdzie zakończono modlitwę Apelem Jasnogórskim.

O godz. 21.00 mieszkańcy miasta zebrali się przy pomniku Papieża przed białostocką archikatedrą. odśpiewali Apel Jasnogórski. Modlitwę prowadziła młodzież z duszpasterstwa akademickiego oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Słowo do zebranych skierował biskup pomocniczy Henryk Ciereszko. Przypomniał chwile odchodzenia Jana Pawła II sprzed ośmiu laty. „To, co wówczas przeżyliśmy było wielkim poruszeniem. Pozostały wspomnienia spotkań z Nim, ale jestem pewien, że w naszych sercach pozostały również słowa Błogosławionego. Z lekcji Jego odchodzenia uczyliśmy się, jak rozpoznawać swoje przeznaczenie, do czego i do Kogo jesteśmy powołani: do życia w Bogu, w wieczności” - mówił hierarcha.

KAI, lz

[fot: PAP/ Leszek Szymański]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook