Jedynie prawda jest ciekawa


Były wojewoda krytykował Platformę Obywatelską. Wykluczono go z partii

24.01.2018
kozlowski24012018
Były wojewoda krytykował Platformę Obywatelską. Wykluczono go z partii

Były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski został wykluczony z PO - decyzję taką podjął regionalny sąd koleżeński PO na Mazowszu. W grudniu Kozłowski zarzucił władzom warszawskiej Platformy manipulacje przy niedawnych wyborach wewnętrznych w partii.

Regionalny sąd koleżeński mazowieckiej PO obradował we wtorek. Rozpatrywał wniosek o wykluczenie Kozłowskiego, który złożyli członkowie władz stołecznej PO - jej sekretarz Jarosław Szostakowski oraz wiceprzewodnicząca Aleksandra Gajewska.

Szostakowski powiedział PAP, że zwrócił się do sądu koleżeńskiego o usunięcie byłego wojewody z partii po jego wpisach na Facebooku, w których oskarżał kierownictwo warszawskiej Platformy o "ustawienie" wyników grudniowych wyborów wewnętrznych w Warszawie.

2 grudnia stołeczni działacze PO wybierali w wyborach bezpośrednich m.in. przewodniczącego swej struktury, członków jej rady oraz delegatów, którzy - zgodnie ze statutem PO - weszli później w skład zarówno rady warszawskiej, jak i mazowieckiej PO. Były wojewoda złożył kilka dni później protest wyborczy dotyczący wyników głosowania w sprawie składu rady stołecznej PO i delegatów.

"Regionalna komisja wyborcza stwierdziła, że wybory były przeprowadzone poprawnie, jednak Jacek Kozłowski podtrzymał publicznie swoje stanowisko, pisząc o tym na Facebooku. Jego wpisy były później wykorzystywane do ataków na Platformę przez nieprzychylne jej media. W związku z tym zdecydowaliśmy się, wraz z przewodniczącą Gajewską, na złożenie wniosku o jego wykluczenie" - powiedział Szostakowski.

Według niego Kozłowski podtrzymał podczas wtorkowej rozprawy przed sądem koleżeńskim swoje grudniowe stanowisko. "Dlatego sąd postanowił o wykluczeniu go z partii" - powiedział sekretarz stołecznej Platformy.

Jako świadek w posiedzeniu sądu uczestniczył były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, którego we wrześniu 2016 r. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała ze stanowiska w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną. Samorządowiec nazwał wtorkową rozprawę "żałosną postPZPRowską farsą". "Oczywiście przed chwilą wyrzucili kompetentnego, uczciwego człowieka, bo miał odwagę mówić prawdę. Quo vadis PO..." - napisał Wojciechowicz na Twitterze.

Jacek Kozłowski nie chciał komentować wtorkowej decyzji sądu koleżeńskiego. "Wszystko, co mam w tej sprawie do powiedzenia, napisałem na Facebooku. Do widzenia" - powiedział Kozłowski PAP w rozmowie telefonicznej. Od uczestników rozprawy PAP usłyszała w środę, że były wojewoda zapowiedział odwołanie do sądu wyższej partyjnej instancji.

7 grudnia, po odrzuceniu przez regionalną komisję wyborczą jego protestu wyborczego, Kozłowski podtrzymał opinię o nieprawidłowościach w głosowaniu na członków stołecznej rady PO i delegatów.

"Dlaczego złożyłem protest po wyborach w warszawskiej Platformie? Bo prawdopodobieństwo, żeby wygrało równocześnie pierwszych 28 kandydatów z jednej karty wyborczej i pierwszych 60 z drugiej, jest mniejsze niż prawdopodobieństwo 138 wygranych pod rząd w kasynie przez Pawła Piskorskiego" - napisał Kozłowski.

"Wierzę w Platformę Obywatelską jako podstawową siłę opozycji, która zatrzyma dyktaturę PiS i wiem, że jest do tego zdolna pod warunkiem, że będzie serio traktowała to co głosi, zaczynając od celów i zasad zapisanych w statucie. (...) W ostatnich dniach w ogromnej większości kół i organizacji Platformy odbyły się realne wybory, poprzedzone debatą między kandydatami i ten wielki wysiłek w dążeniu do pokazania, że mamy prawdziwą wewnętrzną demokrację zasługuje na szacunek, a nie na podważenie przez nieuczciwą ustawkę" - podkreślił b. wojewoda mazowiecki.

W uzasadnieniu swego protestu wyborczego napisał m.in., że "zbieżność ogłoszonych w dniu 4.12.2017 wyników wyborów dotyczących delegatów i Rady Powiatu z kolejnością kandydatów na kartach do głosowania wskazuje, że listy osób, które miały zostać delegatami i członkami Rady Powiatu ustalono przed rozpoczęciem głosowania, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania zgłoszeń kandydatów przez Powiatową Komisję Wyborczą". "Zbieżność tę pogłębia nagła, skokowa liczba otrzymanych głosów pomiędzy pozycją ostatnią "biorącą" na karcie do głosowania i pozycjami wcześniejszymi, a pierwszą +niebiorącą+ i następnymi na obu listach" - dowodził Kozłowski. (PAP)

fot. wikimedia commons, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook