Jedynie prawda jest ciekawa

Były szef GPW pod lupą CBA

02.01.2013

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek o prześwietlenie sprawy Ludwika Sobolewskiego, zawieszonego prezesa warszawskiej giełdy. Chodzi o niejasne okoliczności finansowania filmu, w którym zagrała życiowa partnerka Sobolewskiego.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek o prześwietlenie sprawy  Ludwika Sobolewskiego, zawieszonego prezesa warszawskiej giełdy. Chodzi o niejasne okoliczności finansowania filmu, w którym zagrała życiowa partnerka Sobolewskiego.

Jak donosi RMF, CBA ma sprawdzić, czy Ludwik Sobolewski nie złamał prawa. Z audytu przeprowadzonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa wynika, że miał on prosić spółki notowane na GPW o sfinansowanie produkcji filmu "Klątwa Faraona". Firmy, do których zwrócił się Sobolewski nie wiedziały, czy jest to oficjalna działalność prezesa GPW.

"Po audycie firmy zewnętrznej, przeprowadzonym w sprawie zaangażowania Prezesa Ludwika Sobolewskiego w zbieranie funduszy na realizację filmu, w którym jedną z ról miała zagrać partnerka życiowa prezesa, decyzja Rady Nadzorczej o zawieszeniu prezesa GPW, była jedyną słuszną - powiedział w rozmowie z radiową Trójką minister Skarbu Mikołaj Budzanowski.

Z kolei w wypowiedzi dla RMF FM Budzanowski ocenił, że CBA zajmie się tą sprawą - choć nie pod kątem ewentualnej korupcji: "Tu nie chodzi o działanie korupcyjne, ale o wykorzystanie swojej funkcji do pozyskania funduszy na rzecz zupełnie prywatnego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia zupełnie niezwiązanego z działaniem Giełdy Papierów Wartościowych" - tłumaczy minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Sobolewski został zawieszony jako prezes Giełdy Papierów Wartościowych. 17 stycznia ma zostać formalnie odwołany.

ko, rmf24.pl
[fot. YouTube]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook