Jedynie prawda jest ciekawa


Były poseł Ruchu Palikota odpowie przed sądem m. in. za nakłanianie do zabójstwa byłej żony

31.01.2018
kotlinski
Były poseł Ruchu Palikota odpowie przed sądem m. in. za nakłanianie do zabójstwa byłej żony

Do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynął akt oskarżenia przeciwko b. posłowi Ruchu Palikota i red. naczelnemu "Faktów i Mitów" Romanowi K. Prokuratura oskarżyła go m.in. o nakłanianie do zabójstwa b. żony i wyrządzenie znacznej szkody majątkowej spółce, którą zarządzał K.

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę o skierowaniu przeciwko Romanowi K. - b. posłowi na Sejm VII kadencji z Ruchu Palikota oraz b. redaktorowi naczelnemu tygodnika "Fakty i Mity" – aktu oskarżenia przygotowanego przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Za najpoważniejsze z zarzucanych przestępstw - wielokrotne nakłanianie do zabójstwa byłej żony Ewy - Romanowi K. grozi dożywocie. Według śledczych, b. poseł miał wiele razy nakłaniać do tego czynu Bartłomieja K., któremu sugerował też sposób dokonania zabójstwa, oferując w zamian wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż 500 tys. zł. Wydarzenia te miały miejsce od czerwca 2010 r. do lata 2012 r. na terenie Szwecji oraz w Łodzi.

Do wykonania tego samego przestępstwa Roman K. nakłaniał też - od września do listopada 2012 roku - Erleta G. Także w tym przypadku miał oferować mężczyźnie pieniądze i podpowiadać mu, w jaki sposób mógłby dokonać zabójstwa Ewy K.

Akt oskarżenia przeciwko Romanowi K. zawiera też zarzuty dotyczące przestępstw związanych z działalnością gospodarczą, prowadzoną przez b. posła. Pełnił on funkcję prezesa spółki Błaja News z siedzibą w Łodzi, która była wydawcą tygodnika "Fakty i Mity".

Według prokuratora, Roman K. wyrządził spółce szkodę majątkową na łącznie 900 tys. zł. Taką kwotę - powierzoną mu z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej i umowy sprzedaży nieruchomości stanowiącej własność spółki - miał przywłaszczyć sobie - jak uważają śledczy - "działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz nadużywając udzielonych mu uprawnień zarządczych i nie dopełniając ciążących na nim obowiązków".

Inny zarzut dotyczy przywłaszczenia na szkodę Błaja News jeszcze 300 tys. zł. Zdaniem prokuratora działania Romana K. doprowadziły do tego, że kierowana przez niego spółka straciła łącznie 1,2 mln zł.

Kolejne zarzuty wobec b. posła dotyczą zgłoszenia fikcyjnych kradzieży samochodów; Roman K. polecił innym osobom upozorowanie kradzieży dwóch pojazdów należących do spółki Błaja News, a następnie zgłosił policji ich kradzież i złożył fałszywe zeznania w prowadzonych postępowaniach. W efekcie uzyskał od ubezpieczycieli nienależne odszkodowania w wysokości ponad 193 tys. zł.

Roman K. odpowie również za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.

Na wniosek prokuratury oskarżony od lutego 2016 r. przebywa w areszcie. Prokurator nakazał też Romanowi K. powstrzymanie się od wykonywania obowiązków i uprawnień związanych z posiadaniem udziałów w spółce Błaja News oraz wynikających z bycia członkiem jej zarządu.

Razem z b. posłem na ławie zasiądzie czworo innych oskarżonych, którym prokurator zarzucił współudział w popełnieniu przestępstw na szkodę spółki Błaja News. Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. poręczenia majątkowe.

PAP, fot. Gazeta.pl 

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook