Jedynie prawda jest ciekawa


Były ambasador w Rosji kłamcą lustracyjnym

10.10.2011

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że były tytularny ambasador w Moskwie Tomasz Turowski jest kłamcą lustracyjnym. Orzekł wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych oraz utratę biernego prawa wyborczego na 3 lata.

Nie miałem wątpliwości, że sąd wyda właśnie takie orzeczenie. Zdziwiony jestem natomiast, że zapadł najniższy wyrok, jaki przewiduje prawo za kłamstwo lustracyjne – mówi portalowi Stefczyk.info reporter „Rzeczpospolitej” Cezary Gmyz.

Proces niedawnego jeszcze ambasadora tytularnego toczył się z wyłączeniem jawności. A rozprawa w ubiegłym tygodniu odbyła się z zachowaniem nadzwyczajnych środków w specjalnej sali Sądu Najwyższego zabezpieczonej przed podsłuchami. Jedynie dzisiejsze orzeczenie zostało odczytane publicznie.

Materiał dowodowy był w tym przypadku tak jednoznaczny, że nie mogło być mowy o innym rozstrzygnięciu – komentuje prokurator Aneta Rafałko z IPN. To ona wystąpiła do sadu o uznanie Turowskiego za kłamcę lustracyjnego.

Zdaniem Cezarego Gmyza, za takie rzeczy, jakie w swojej karierze w komunistycznych służbach robił Turowski, należała się maksymalna prawnie dopuszczona kara, czyli 10 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Po 3 latach teoretycznie może stratować w wyborach na posła, europosła… - dodaje dziennikarz.

Dlaczego według Gmyza kara dla byłego ambasadora tytularnego w Moskwie powinna być najwyższa? Turowski był wysokim oficerem komunistycznego wywiadu i służył w tzw. wydziale „N” (nielegałów). 10 lat spędził w Rzymie w zakonie jezuitów, szpiegując Jana Pawła II i opozycję. Był na placu św. Piotra, gdy Turek Ali Agca próbował zabić papieża. Tomasz Turowski posługiwał się aż trzema kryptonimami: "Orsom", "Dzierżoń" i "Ritter". Po Okrągłym Stole zrobił karierę w dyplomacji. Był m.in. polskim ambasadorem na Kubie. Pracę w dyplomacji przerwał za czasów Anny Fotygi.

Do resortu spraw zagranicznych wrócił 14 lutego 2010 roku i od razu wyjechał do Moskwy, gdzie objął funkcję szefa wydziału politycznego. Jego głównym zadaniem było przygotowanie wizyt premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Rosji. W czasie katastrofy smoleńskiej był na płycie lotniska Siewiernyj.

Mimo jednoznacznych faktów pełnomocnik Turowskiego mec. Mikołaj Pietrzak zapowiada apelację. Drugim pełnomocnikiem super-szpiega komunistycznego wywiadu był inny znany adwokat mec. Piotr Kruszyński.

MM

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 6. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 7. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 8. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook