Jedynie prawda jest ciekawa


Były ambasador w Rosji kłamcą lustracyjnym

10.10.2011

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że były tytularny ambasador w Moskwie Tomasz Turowski jest kłamcą lustracyjnym. Orzekł wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych oraz utratę biernego prawa wyborczego na 3 lata.

Nie miałem wątpliwości, że sąd wyda właśnie takie orzeczenie. Zdziwiony jestem natomiast, że zapadł najniższy wyrok, jaki przewiduje prawo za kłamstwo lustracyjne – mówi portalowi Stefczyk.info reporter „Rzeczpospolitej” Cezary Gmyz.

Proces niedawnego jeszcze ambasadora tytularnego toczył się z wyłączeniem jawności. A rozprawa w ubiegłym tygodniu odbyła się z zachowaniem nadzwyczajnych środków w specjalnej sali Sądu Najwyższego zabezpieczonej przed podsłuchami. Jedynie dzisiejsze orzeczenie zostało odczytane publicznie.

Materiał dowodowy był w tym przypadku tak jednoznaczny, że nie mogło być mowy o innym rozstrzygnięciu – komentuje prokurator Aneta Rafałko z IPN. To ona wystąpiła do sadu o uznanie Turowskiego za kłamcę lustracyjnego.

Zdaniem Cezarego Gmyza, za takie rzeczy, jakie w swojej karierze w komunistycznych służbach robił Turowski, należała się maksymalna prawnie dopuszczona kara, czyli 10 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Po 3 latach teoretycznie może stratować w wyborach na posła, europosła… - dodaje dziennikarz.

Dlaczego według Gmyza kara dla byłego ambasadora tytularnego w Moskwie powinna być najwyższa? Turowski był wysokim oficerem komunistycznego wywiadu i służył w tzw. wydziale „N” (nielegałów). 10 lat spędził w Rzymie w zakonie jezuitów, szpiegując Jana Pawła II i opozycję. Był na placu św. Piotra, gdy Turek Ali Agca próbował zabić papieża. Tomasz Turowski posługiwał się aż trzema kryptonimami: "Orsom", "Dzierżoń" i "Ritter". Po Okrągłym Stole zrobił karierę w dyplomacji. Był m.in. polskim ambasadorem na Kubie. Pracę w dyplomacji przerwał za czasów Anny Fotygi.

Do resortu spraw zagranicznych wrócił 14 lutego 2010 roku i od razu wyjechał do Moskwy, gdzie objął funkcję szefa wydziału politycznego. Jego głównym zadaniem było przygotowanie wizyt premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Rosji. W czasie katastrofy smoleńskiej był na płycie lotniska Siewiernyj.

Mimo jednoznacznych faktów pełnomocnik Turowskiego mec. Mikołaj Pietrzak zapowiada apelację. Drugim pełnomocnikiem super-szpiega komunistycznego wywiadu był inny znany adwokat mec. Piotr Kruszyński.

MM

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook